Skip to main content

Kolonia w Pieckach rośnie w siłę!

710 maja 2016 r. odwiedziliśmy kolonię lęgową mew i rybitw w Pieckach. Był to piękny dzień – nie tylko ze względu na panujące tego dnia warunki atmosferyczne. Już obserwacja kolonii z brzegu zbiornika napawała optymizmem, ale zupełnie nie spodziewaliśmy się, że ostateczny wynik liczenia gniazd na wyspach będzie tak wysoki…

Na kolonię lęgową składają się trzy wyspy – dwie naturalne i jedna sztuczna, która powstała w wyniku naszych działań zrealizowanych w ramach projektu „Ochrona rybitw na Warmii i Mazurach” o nr POIS.05.01.00-00-219/09. „Naszą” wyspę wybrało sobie w tym roku na miejsce lęgowe 1538 par śmieszki, 52 pary rybitwy rzecznej i jedna para krzyżówek. Rok temu było to odpowiednio 408 par śmieszki i 54 pary rybitwy rzecznej, zatem śmieszki odnotowały  prawie 4-krotny wzrost liczebności! Całą kolonię zasiedliło w tym roku ponad 3 tys. par śmieszki (w 2015 r. było to ok. 1200 par) i 56 par rybitwy rzecznej (rok temu 54 pary), ale zapewne to nie są ostateczne liczebności, bo rybitwy są jeszcze w początkowej fazie tworzenia kolonii.

Kolonia w Pieckach, to miejsce, do którego powinien udać się każdy, kto kiedykolwiek miał wątpliwości, czy działania podejmowane na rzecz ochrony siedlisk lęgowych ptaków mają większy sens. Od kilku lat regularnie kosimy poza sezonem lęgowym wszystkie wyspy składające się na kolonię w Pieckach – zazwyczaj wspierają nas w tych działaniach Wolontariusze. Usypanie sztucznej wyspy w połączeniu z ograniczaniem sukcesji drzew i krzewów na naturalnych wyspach zdecydowanie sprzyja mewom i rybitwom – o czym bez wątpienia świadczą stwierdzone liczebności.

Widok tętniącej życiem kolonii daje zarówno nam , jak i naszym Wolontariuszom dodatkowy zastrzyk energii i motywacji do kontynuowania podjętych działań. Staje się też inspiracją do generowania nowych pomysłów i planowania kolejnych działań na rzecz ochrony przyrody. Zapraszamy do oglądania fotorelacji.

Sebastian Menderski, Sebastian Wręga