Dolina Gornej NarwiUdaj się z nami w podróż do przepięknej części Podlasia, gdzie na nadnarwiańskich łąkach, realizujemy jeden z projektów, mający na celu poprawę warunków lęgowych i zwiększenie zasobów pokarmowych wybranych gatunków ptaków wodno-błotnych. Te ptaki to między innymi: czajki, rycyki, dubelty i krwawodzioby.

 

Odwiedź też stację terenową PTOP w Kalitniku, stanowiącą zaplecze organizacyjne projektu, będącą miejscem zimowania niemal stu koni, które żyjąc w stanie półdzikim spełniają w projekcie nietypowe zadanie...

Film promocyjny projektu pt. „Ochrona Ptaków wodno-błotnych w Dolinie Górnej Narwi PLB200007” wykonany na zlecenie Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

FE POIS poziom pl 1 rgb Kopia

Strix_aluco_08Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie poświęcone "Ptasim Ogrodom".

W Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku w najbliższą sobotę 20 maja 2017 r. o godzinie 14.00 naszym gościem będzie Adam Tarłowski przyrodnik, członek Towarzystwa Przyrodniczego BOCIAN, a od kilkunastu lat spec od wszelakiego rodzaju budek i platform lęgowych. Jak twierdzi, sam zawiesił ich już kilka tysięcy. Nas oczywiście najbardziej interesują budki dla ptaków, ale z pewnością porozmawiamy też o budkach dla nietoperzy, o domkach dla owadów i jeży. Będzie można dowiedzieć się wszystkiego, co powinien wiedzieć miłośnik dzikiej przyrody na działce, w ogrodzie i w parku. Kiedy warto wieszać budki? Jak wybrać „cel" pomocy, czyli dla kogo? Z czego ma być zbudowana: deski, wydrążony pień, cementowe? Kiedy je wieszamy? Jak wybrać miejsce, czyli gdzie? Czy sprzątamy budki, a jeśli tak to kiedy? A także mnóstwo innych pytań, które przyjdą Wam do głowy.

Do zobaczenia w Kalitniku!

Żywkowo to wieś położona w północnej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Górowo Iławeckie, tuż przy granicy z Rosją.

Jest to najpopularniejsza z polskich tzw. "bocianich wsi". W Żywkowie zamieszkuje ok. 160 bocianów białych w 42 gniazdach. Najwięcej bocianich gniazd (24) ma w swoim gospodarstwie Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Pierwotnie na tym terenie zlokalizowana była wieś Seweke, zniszczona podczas wojen polsko-krzyżackich. Ponowne wzmianki pochodzą z 1785 roku. Około roku 1821 liczba mieszkańców wynosiła 44 osoby, do roku 1928 wzrosła do 54. Po II Wojnie Światowej miejsce wysiedlonych niemieckich mieszkańców zajęli ukraińscy przesiedleńcy z akcji "Wisła" i do dziś wieś zamieszkują ich potomkowie. W 1983 r. we wsi było 14 budynków mieszkalnych ze 118 mieszkańcami. Wieś miała elektryczne oświetlenie ulic, funkcjonowało 21 indywidualnych gospodarstw rolnych, uprawiających łącznie 213 ha ziemi i hodujących 139 sztuk bydła (w tym 87 krów), 85 świń, 18 koni i 13 owiec. W tym czasie we wsi była świetlica i punkt biblioteczny. Dziś to już historia. Wieś wyludniła się, a największe gospodarstwo rolne prowadzi właśnie PTOP uprawiając ziemię oraz hodując bydło i konie.

Gospodarstwo (Żywkowo nr 7) kupiliśmy w 2005 roku od Państwa Anny i Władysława Andrejew, którzy nadal są naszymi sąsiadami w Żywkowie choć mieszkają już w innym domu. Na terenie gospodarstwa PTOP znajduje się dom mieszkalny, stodoła, budynek gospodarczy oraz obora.  W posiadaniu Towarzystwa znajduje się także 39 ha gruntów.

pdf Regulamin Stacji Terenowej PTOP w Żywkowie.pdf

Kontakt Tel. 89 761 82 07, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stacja Terenowa PTOP zlokalizowana jest w samej Białowieży, w sercu Puszczy Białowieskiej (woj. podlaskie). W 2010 roku PTOP zakupiło siedlisko przy ul. Mostowej tuż nad rzeką Narewką. Siedlisko od lat opuszczone było zabudowne drewnianym domem.

Latem 2013 roku rozpoczęliśmy budowę budynków administracynego oraz gospodarczego. Przyszła stacja terenowa bęcie służyć jako miejsce do zarządzania ok. 50 ha gruntów własnych PTOP oraz ponad 30 ha dzierżawionych od gmin Białowieża i Narewka. Grunty te to m.in. zalewowe łaki położone w dolinach Narewki, Łutowni i Braszczy.   

 Regulamin Stacji Terenowej PTOP w Białowieży.pdf

Kontakt: tel. 85 664 22 55 , e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kalitnik, to mała wioska w gminie Michałowo, w powiecie białostockim, w województwie podlaskim. Kilka domów wraz z zabudowaniami gospodarczymi otoczonych lasami Puszczy Knyszyńskiej i łąkami torfowisk Niecki Gródecko-Michałowskiej. W sąsiedztwie znajdują się 3 rezerwaty przyrody: "Gorbacz", "Rabinówka" i "Jezioro Wiejki".

Siedlisko o powierzchni ok. 1 ha wraz ze starym kilkudziesięcioletnim domem zakupiliśmy późną wiosną 2003 r. Działka była bardzo zaniedbana i zarośnięta. Mnóstwo śmieci, stare fundamenty po nieistniejących budynkach i rozwalająca się piwnica. Przez lata pracownicy, przyjaciele i wolontariusze PTOP pracowali wokół domu aby doprowadzić miejsce do porządku. W 2011 roku oddaliśmy do użytku wyremontowany budunek mieszkalny i od tego momentu Stacja Terenowa w Kalitniku zaprasza w swoje podwoje wolontariuszy chcących aktywnie chronić podlaską przyrodę.

 pdf Regulamin Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku.pdf

Osoba odpowiedzialna: Roman Kalski

te. 85 664 22 55 , e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stacja Terenowa Kalitnik zimąStacja Terenowa Kalitnik latemDom w kwiatach

 

 

 

 

 

Kalitnik fot. Marcin DominówBudynek gospodarczyWioska Kalitnik

 

 

 

 

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl

   Nasz newsletter wysyłamy przez   Freshmail logo