Skip to main content

Żywkowo (Warmińsko-Mazurskie)

Stacja terenowa PTOP

Żywkowo to wieś położona w północnej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Górowo Iławeckie, tuż przy granicy z Rosją.

Jest to najpopularniejsza z polskich tzw. "bocianich wsi". W Żywkowie zamieszkuje ok. 160 bocianów białych w 42 gniazdach. Najwięcej bocianich gniazd (24) ma w swoim gospodarstwie Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Pierwotnie na tym terenie zlokalizowana była wieś Seweke, zniszczona podczas wojen polsko-krzyżackich. Ponowne wzmianki pochodzą z 1785 roku. Około roku 1821 liczba mieszkańców wynosiła 44 osoby, do roku 1928 wzrosła do 54. Po II Wojnie Światowej miejsce wysiedlonych niemieckich mieszkańców zajęli ukraińscy przesiedleńcy z akcji "Wisła" i do dziś wieś zamieszkują ich potomkowie. W 1983 r. we wsi było 14 budynków mieszkalnych ze 118 mieszkańcami. Wieś miała elektryczne oświetlenie ulic, funkcjonowało 21 indywidualnych gospodarstw rolnych, uprawiających łącznie 213 ha ziemi i hodujących 139 sztuk bydła (w tym 87 krów), 85 świń, 18 koni i 13 owiec. W tym czasie we wsi była świetlica i punkt biblioteczny. Dziś to już historia. Wieś wyludniła się, a największe gospodarstwo rolne prowadzi właśnie PTOP uprawiając ziemię oraz hodując bydło i konie.

Gospodarstwo (Żywkowo nr 7) kupiliśmy w 2005 roku od Państwa Anny i Władysława Andrejew, którzy nadal są naszymi sąsiadami w Żywkowie choć mieszkają już w innym domu. Na terenie gospodarstwa PTOP znajduje się dom mieszkalny, stodoła, budynek gospodarczy oraz obora.  W posiadaniu Towarzystwa znajduje się także 39 ha gruntów.

pdf Regulamin Stacji Terenowej PTOP w Żywkowie.pdf

Kontakt Tel. 89 761 82 07, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.