
woj. podlaskie
PTOP jest właścicielem prawdopodobnie pierwszego, społecznego rezerwatu przyrody. To kilka hektarów łąk zwanych Batalionowymi, położonych nie byle gdzie, bo na Bagnach Biebrzańskich, przy Grobli Honczarowskiej. Koszenia, wyjatkowo mozolne, ręczne, ustawiamy tak, aby były jak najbardziej przyjazne lęgnącej sie tam wodniczce. Równocześnie zakończyliśmy koszenie na działce położonej na Krynickiej Bieli (ok. 300 m na wschód od wieży na Bagnie Ławki). Ta powierzchnia dała wyjątkowo w kość naszym kosiarzom. Już samo dojście oznacza niezłą przeprawę przez krzaczory, trzcinę i kanały, które trzeba pokonywać na każdym razem, gdy chce się choć na chwilę przysiąść na czymś suchym. Pewien wyjątkowo podstępny i ukryty w wysokich turzycach rów omal nie pochłonął jednego z wykonawców.
Łąki biebrzańskie pozostawione same sobie, nie koszone, błyskawicznie zarastają najpierw wysokimi turzycami, trawami, w wilgotniejszych miejscach trzciną, a zaraz potem brzozą. Po wyznaczeniu na mapie powierzchni do koszeń w danym roku, nasze zadanie polega na oznaczeniu jej w terenie. Jako że zwykle są to jednorodne powierzchnie łąk, bez dróg czy miedz pomagających w orientacji w terenie, ustalenie, gdzie wstawić tyczki ozdobione kolorową taśmą, bywa bardzo trudne.
Gdy wykonawca zakończy koszenie, sprawdzamy jeszcze raz powierzchnię i lokalizację skoszonej łąki w celu dokonania rozliczeń. Tu jest już łatwiej, bo w końcu chodzi się po skoszonym...
J Banach
Piękna pogoda, jaka nas w końcu zaszczyciła w ostatni weekend, spowodowała iż na dobre zniknęły ślady długiej w tym roku zimy. Śnieg na łąkach i polach praktycznie stopniał w przeciągu dwóch dni więc wiele lokalnych rzeczek i strumyków wylało na przyległe łąki. Rowy melioracyjne zapełniły się po brzegi, co dodatkowo zatrzymało wodę w dolinach rzecznych. Na niebie zaś ruszyła lawinowo migracja. Na wielu łąkach, w tym także należących do Towarzystwa pojawiły się setki ptaków. W dolinie rzeki Supraśli na naszych łąkach gródecko-michałowskich pojawiły się licznie rycyki, krwawodzioby, kuliki, kszyki, dubelty, czajki, śmieszki, oraz kaczki i gęsi. Na noclegowisko przyleciały też dwa kormorany. Zachęcamy do wiosennych obserwacji!
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec
Sekretariat PTOP
ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl
Biuro Regionalne w Olsztynie
ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl
Gospodarstwo rolne PTOP
Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl