slide-rybitwy-2

3Jezioro Łuknajno to jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce. Został ustanowiony już w roku 1947. Głównym powodem jego powołania była ochrona łabędzia niemego, który licznie gniazdował na obszarze jeziora. Był to wówczas gatunek naprawdę nieliczny, co dziś wydaje nam się niemożliwe, a jednak! Co ciekawe, na wyspie na jez. Łuknajno istniała kolonia lęgowa kilkunastu par łabędzia niemego, chyba jedyna taka w Polsce. Dziś owszem, łabędzie korzystają z wód jeziora Łuknajno, ale kolonii nie ma a i łabędzie nie stanowią już żadnej atrakcji. Ponadto na wyspie, o której mowa, gniazdowało w roku 1982 r. ok 200 par śmieszki i rybitw rzecznych (łącznie). Po tych gatunkach już śladu nie ma, bo wyspa zarosła trzciną. Obecnie na wyspie gniazdowały w roku 2018, po jednej parze: łabędź niemy i potrzos oraz dwie pary krzyżówki. Podjęliśmy zatem próbę przywrócenia dawnego wyglądu wyspy. Pierwszym etapem było wykoszenie trzciny. Mamy nadzieję, że dzięki temu śmieszki (a może coś jeszcze?) wrócą na wyspę na jez. Łuknajno już w nadchodzącym sezonie. Serdecznie dziękujemy naszym wolontariuszom, Michałowi i Sebastianowi za pomoc w pracach.

 

 

8Dobrze jest czasem oderwać się od komputera i chwycić za kosę. To dodaje nam pozytywnej energii do dalszych działań. Czujemy, że robimy coś ważnego co przysłuży się ptakom. Tradycyjnie już spotkaliśmy się w Pieckach, aby wykosić 3 wyspy, na których gniazdują śmieszki (w roku 2018 było to 4443 gniazd), rybitwy rzeczne (w 2018 roku 88 gniazd) czy mewy czarnogłowe (2-4 pary w roku 2018)... a do tego kilkanaście par krzyżówek, czernic i krakw. Słowem - jest dla kogo kosić! A koszenie przebiegło w przyjemnej aurze bez deszczu. Było wesoło, sprawnie i smacznie! Dziękujemy wszystkim biorącym udział w akcji tj. Sebastianowi, Michałowi, Bohdanowi, Szymonowi i Andrzejowi.

 

1Zimowa aura skłoniła nas i naszych wolontariuszy do kontynuowania prac na rzecz ochrony rybitw i mew na Mazurach. Tym razem wykosiliśmy trzcinę tam gdzie nie udało nam się wykosić jesienią. Dzięki temu rybitwy i mewy będą miały w Pieckach więcej miejsca na gniazdowanie i lepszy widok na okolicę. Czuwaj!

 

 

 

 

 

PTOP polder KwiecewoTym razem wolontariusze i pracownicy PTOP przybyli na polder Kwiecewo. Cel? Udrożnić przejazd do stacji pomp, która jest własnością PTOP, dzięki czemu obsługa stacji (regulowanie poziomu wody) będzie sprawniejsze. Naszym celem było wykoszenie i podcięcie gałęzi na odcinku ok 400 m. Prace poszły sprawnie i w wyjątkowo przyjemnej aurze. Nad nami latały tysiące gęsi, które siadały na wodzie a do stacji pomp przyleciał jej stały bywalec - zimorodek. Obowiązkowym punktem naszych akcji jest ciepły posiłek z kociołka, na który wszyscy uczestnicy akcji czekali z niecierpliwością. Plan wykonaliśmy w 100% i wszyscy czekają już na kolejną akcję, na którą serdecznie zapraszamy i Was! Każdy, kto chciałby być powiadomiony o akcji telefonicznie, proszę o taką informację na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

9eJesienne koszenia wysp na Warmii i Mazurach to stały element naszych działań z wolontariuszami. Tym razem, przy niesprzyjającej aurze, wykosiliśmy 3 wyspy na stawie w Pieckach k. Mrągowa. W sezonie lęgowym gnieździ się tam ponad 100 par rybitw rzecznych, 3000 par śmieszki, kilkanaście par krzyżówek, czernic, krakw oraz pojedyncze mewy czarnogłowe czy bączki. To istny raj dla ptaków wodnych. Aby ten raj nie zniknął, trzeba wyspy kosić. Inaczej zarosną i ptaki się wyniosą. W akcji uczestniczyło 8 osób (z Olsztyna, Ełku, Dobrego Miasta i Gołdapi) tj. Sebastian Wręga, Michał Wawirowicz, Tadeusz Baraniecki, Bohdan Czeszejko, Szymon Czernek, Tomek Stepnowski, Emilka Nieznańska i pracownik PTOP - Sebastian Menderski. Wszystkim dziękujemy za to, że nie straszne im były deszczowe warunki i wykosili wyspy zgodnie z planem. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

1"Krótka fotorelacja z wczorajszej (22.08.2017 r.) akcji koszenia wysp w rezerwacie "Polder Sątopy-Samulewo" pod hasłem Pryzmiada Summer Edition. Jak zwykle akcja udana. Plan wykonany w 130% (wykoszona wyspa oraz 3 pryzmy). Uczestnicy zadowoleni. Pogoda jak marzenie. Serdecznie dziękuję wolontariuszom w składzie: Bohdan Czeszejko, Michał Wawirowicz, Anna Włodarczak-Komosińska, Sebastian Wręga. Do zobaczenia niebawem na kolejnej akcji! Sebastian Menderski"

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl

   Nasz newsletter wysyłamy przez   Freshmail logo