Skip to main content

Aktualności

Trwają prace nad Krajowym Programem Ochrony Dubelta

03 marzec 2015

Trwają Dubelty_Matysiak_050611_dolNarwi_30D2355_podpisprace nad Krajowym Programem Ochrony Dubelta. Gwoli przypomnienia, program ochrony określi: obecny stan wiedzy nt. gatunku, stan populacji, ocenę właściwego stanu ochrony, analizy zagrożeń i ich źródeł, zadania ochronne oraz dalsze wytyczne co do monitoringu i badań. Wyszczególniona będzie priorytetowość zadań, ich zakres czasowy i przybliżony budżet. Program będzie uzgodniony z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska (GDOŚ) i zatwierdzony do końca 2016.

Wytyczne wypracowujemy na podstawie danych empirycznych uzyskanych z większości stanowisk w Polsce. W celu uniknięcia „dublowania” danych, zakres prac uzgodniliśmy z koordynatorem krajowego monitoring dubelta (OTOP). Tym samym, badania prowadzone w ramach projektu skupiają się na wyszukiwaniu nowych stanowisk, określeniu typów i parametrów siedlisk wokół czynnych i historycznych tokowisk oraz zasobów pokarmowych. W 2014 zebraliśmy dane z Lubelszczyzny, Bagien Biebrzańskich i Doliny Górnej Narwi, w tym roku kontynuujemy prace rozszerzając ich zasięg na pozostałe stanowiska.

W między czasie, organizujemy spotkania z GDOŚ i Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku i Lublinie, w celu ustalenia zakresu Programu. Większość stanowisk znajduje się w obszarach Natura 2000, co stwarza możliwość wprowadzenia zaleceń ochronnych bezpośrednio do Planów Zadań Ochronnych (PZO) dla tych obszarów. W odróżnieniu od Krajowego Programu Ochrony, wdrożenie PZO ma umocowanie prawne (jako akt prawa miejscowego). Zwiększa to szansę na realizację zaleceń ochronnych, dlatego już teraz nadsyłamy do biur RDOŚ nasze uwagi co do opracowywanych dokumentów PZO i bierzemy udział w pracach grup roboczych.

Skąd pieniądze na realizację? W przypadku dubelta będzie to głównie „świeżo” ustalany program rolno-środowiskowy, w którym został zatwierdzony specjalny pakiet dla dubelta. Krajowy monitoring jest już również od kilku lat finansowany. Na resztę zaleceń trzeba będzie zdobyć fundusze z innych źródeł, np. projektów docelowych. Nie jest jeszcze jasne, jak będzie koordynowana realizacja Programu. Uważamy, że w tym celu potrzebne będzie stanowisko Koordynatora Regionalnego, który oprócz dubelta, mógłby się zająć realizacją innych Programów Ochrony na poziomie regionalnym.

Obecnie pracujemy nad przygotowaniem wstępnej wersji Programu.

Koordynacją prac zajmuje się partner projektu – Natura International Polska.

 

 


Zobacz także