dublet

Kaniuki_3Pozornie leniwa nizinna Narew często potrafi zaskoczyć nagłym wzrostem poziomu wody i nie potrzebuje do tego długotrwałych czy szczególnie ulewnych deszczy. Na szczęście ciepły i słoneczny schyłek lata sprzyjał w tym roku pracom w terenie. Rozpoczynająca się jesień również nie przyniosła większych opadów i pozwala kontynuować rozpoczęte działania. Zakończyliśmy już budowę największej z zaplanowanych na ten rok inwestycji - brodu przez Narew we wsi Kaniuki.

Teraz wykonawca przeniósł się do Puchł, gdzie rozpoczął budowę drugiego co do wielkości brodu, który ma umożliwić bezpieczną przeprawę przez rzekę Rudnię. Na ten rok zaplanowaliśmy oddanie do użytku jeszcze sześciu mniejszych obiektów tego typu. Brody umożliwią przejazd sprzętem rolniczym przez cieki wodne i starorzecza. Ułatwi to nie tylko koszenie łąk położonych na wyspach tworzonych przez liczne odnogi i starorzecza Narwi, ale przede wszystkim umożliwi zbiór i wywóz pozyskanej biomasy, co do tej pory w wielu przypadkach nie było możliwe. Istniejące dotychczas, wykorzystywane tradycyjnie brody nie miały utwardzonego dna i odpowiednio wyprofilowanych spadków, nie były też w żaden sposób oznakowane w terenie. Dno nowych brodów jest utwardzone betonowymi ażurowymi płytami  i nie będzie już rozjeżdżane przez koła maszyn. Łagodne spadki umożliwią wjazd ciągnika z przyczepą i wywóz bel siana. Słupki trasowe zapewnią bezpieczeństwo użytkownikom przepraw. Co ważne, obiekty te już w przyszłym roku, gdy ich obrzeża pokryje roślinność, ładnie wtopią się w krajobraz.

 

Kaniuki_4brd_Kaniuki_2brd_Kaniuki_1Puchy_koparka

 

 

 

 

gniazdoW ubiegłym roku w ramach odtwarzania łąk w Dolinie Górnej Narwi udało się nam skosić niemal 40 ha nieużytkowanych powierzchni. Na pierwsze efekty tych działań nie trzeba było długo czekać. Przy okazji wizji terenowej dotyczącej brodów, które mają być projektowane w tym roku, nad wykoszonym trzcinowiskiem zaobserwowaliśmy 3-4 pary zaniepokojonych czajek. Natknęliśmy się również na gniazdo z jajami, potwierdzając tym samym pozytywny efekt naszych zabiegów ochronnych. W tym roku planujemy wykoszenie kolejnych powierzchni, które właśnie są typowane. Dojazd do niedostępnych do tej pory działek zapewnią nam brody. Pierwsza taka przeprawa powstała w ubiegłym roku w okolicach wsi Kaczały, następnych 8 zostanie wybudowanych w drugiej połowie tego roku, projekty kolejnych 7 właśnie są przygotowywane.

wykoszonebrd_w_KaczaachrwKoliki

 

 

 

 

 

www-dzialki-ZawykiChyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zarządzanie własnymi gruntami jest dużo bardziej efektywne niż operowanie na cudzych działkach. Co więcej mamy pewność, że zakupione grunty będą przeznaczone tylko i wyłącznie na cele ochrony przyrody, co zresztą gwarantują odpowiednie zapisy w aktach notarialnych. Dlatego bardzo ważnym działaniem, które zaplanowaliśmy w ramach projektu jest zakup 160 ha w sąsiedztwie tokowisk dubeltów. Od września 2012 r. udało się nam nabyć już ponad 117 ha. Na tę powierzchnię złożyły się aż 104 działki, czyli średnio jedna działka miała 1,125 ha. Najmniejsze działki miały powierzchnię rzędu 0,1 ha, największa zakupiona działka – 27,02 ha. To pokazuje jak duże jest rozdrobnienie własności w Dolinie Górnej Narwi, szczególnie widoczne w okolicach wsi Zawyki oraz Samułki Małe i Duże (załączona mapka). Te okolice to zresztą zupełnie nowe dla PTOP obszary, gdzie nie mieliśmy dotychczas swoich gruntów. Zakupione w tej okolicy działki to swego rodzaju „zaczyn", jądro kondensacji wokół którego planujemy scalać powierzchnie, by w przyszłości swobodnie nimi zarządzać kierując się tylko dobrem przyrody, tak jak ma to miejsce chociażby w okolicy Trześcianki. Tutaj prowadzone konsekwentnie od kilkunastu lat zakupy ziemi pozwalają nam swobodnie kosić duże powierzchnie, budować brody, remontować drogi dojazdowe i kształtować siedliska dla dubeltów w ramach aktualnie realizowanego projektu.

 

_IGP118018 listopada rozpoczęliśmy prace nad remontem drogi i budową brodu w pobliżu wsi Kaczały w gminie Narew. Na odcinku 179 m zasypywane są koleiny i inne nierówności utrudniające wjazd na łąki sprzętem rolniczym. Przejazd przez rów przecinający drogę zostanie umocniony betonowymi płytami. Prace powinny zakończyć się do 30 listopada, zatem w przyszłym roku wykoszenie pobliskich łąk i wywiezienie zebranej biomasy nie powinno już stanowić problemu. Przedstawiamy fotorelację Jarosława Stepaniuka z placu budowy.

_IGP1164 _IGP1186_IGP1210_IGP1209

 

 

 

 

Od początkAA8u lipca trwają prace na naszych działkach w pobliżu Trześcianki, Kaniuk, Koźlik i Narwi - geodeci wznawiają granice działek, które będziemy kosić i odkrzaczać po 1 sierpnia. W sumie mamy zamiar odtworzyć w tym roku około 40 hektarów łąk. Przed nami trudne zadanie, bo łąki od dawna nie były użytkowane, a ich granic nie sposób odnaleźć bez pomocy geodety. Część punków oznakowanych zostało przy pomocy słupków dębowych pomalowanych jaskrawą farbą, pozostałe zastabilizowane zostały słupkami betonowymi. Teraz z odbiornikiem GPS będzie można je precyzyjnie zlokalizować i wyznaczyć powierzchnie do koszenia.

AA4

AA3AA1

AA5

 

 

 

 

 

 

AA2

AA6

AA7

 

 

 

 

 

Fot. Jarosław Stepaniuk

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl

   Nasz newsletter wysyłamy przez   Freshmail logo