Ochrona rybitw i mew
w północno-wschodniej Polsce

 Ochrona rybitw i mew w północno-wschodniej Polsce

ptasia republikaZapraszamy do obejrzenia filmu, który powstał w ramach naszego projektu. Film opowiada zarówno o biologii lęgowej rybitw i mew, ale także o naszych aktywnych działaniach ochronnych na Mazurach i Podlasiu. Piękne widoki, wspaniała muzyka wszystko okraszone wyjątkową narracją Pani Krystyny Czubówny. Miłego oglądania!

 

 

 

554A4977Wielkimi krokami zbliżamy się do zakończenia projektu "Ochrona rybitw i mew w północno-wschodniej Polsce", którego efektami podzieliliśmy się podczas realizacji jednego z zadań czyli konferencji podsumowującej projekt. Spotkaliśmy się w dniach 21-22 stycznia 2023 r. w pięknym miejscu niedaleko Fromborka, aby pokazać nasze działania, realizacje oraz efekty. W gronie kilkudziesięciu osób wymienialiśmy się doświadczeniami, które zdobyliśmy podczas pracy przy ochronie rybitw i mew na terenie całego kraju. Ochrona czynna gatunków objętych projektem to praca mrówcza, ale konferencja pokazała, że przynosi niezwykłe efekty. Zaproszenie do zaprezentowania swojej pracy przyjęli przyrodnicy, naukowcy, pasjonaci ochrony przyrody, którym serdecznie z tego miejsca dziękujemy. Jacek Betleja, Adam Janczyszyn, Helena Trzeciak, Przemysław Doboszewski, Piotr Chara, Maciej Szajda, Szymon Beuch, Bartłomiej Kusal, to była niezwykła przyjemność Was słuchać. Na koniec mogliśmy obejrzeć film "Mazury - pierzasta republika" Artura i Saturniny Homan, zrealizowany podczas trwania projektu. Całość konferencji kwieciście i artystycznie poprowadził Krzysztof Pawlukojć. Krzysiek, dziękujemy! Mamy nadzieję, że takie spotkania pozwolą jeszcze lepiej zaplanować i wdrażać działania ochrony czynnej dla utrzymania miejsc lęgowych oraz żerowiskowych dla rybitw i mew w naszym kraju. Serdecznie dziękujemy za obecność przedstawicielom Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.

Za relację fotograficzną dziękujemy Natura Film Tadeusz Baraniecki.

FE POIS poziom pl 1 rgb

 

logo rybitwa brak miejscUWAGA! Lista uczestników została zamknięta. Zainteresowanie konferencją przerosło nasze oczekiwania. Kolejne zgłoszenia będa zapisywane na liście rezerwowej.

 

Serdecznie zapraszamy na konferencję pt. "Rybitwy i mewy - doświadczenia w ochronie i badaniach" podsumowującą projekt  „Ochrona rybitw i mew w północno – wschodniej Polsce” nr POIS.02.04.00-00-0023/18.

Konferencja odbędzie się w terminie 21-22 stycznia 2023 r. w Narusie (Narusa Leśna Przystań, ul. Elbląska 42, 14-530 Frombork).

Celem konferencji jest podsumowanie projektu „Ochrona rybitw i mew w północno – wschodniej Polsce” oraz wymiana doświadczeń dotyczących badań i czynnej ochrony rybitw i mew.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji zobowiązane są do rejestracji poprzez wysłanie formularza rejestracyjnego do dnia 19.01.2023 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji:

PROGRAM

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY 

Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Organizator nie pokrywa kosztów dojazdu na miejsce konferencji.

 

 

FE POIS poziom pl 1 rgb

 

default

Jesień dla nas to nie tylko odloty ptaków, ale także powrót do twardych działań. Na obszarze byłej żwirowni w Grzybinach na Mazurach wznowiliśmy prace przy budowie sztucznej wyspy dla mew i rybitw. Prace zostały przerwane zimą, gdy okazało się, że grunt jest zbyt nasiąknięty wodą. Po kilku miesiącach można było wrócić do pracy i dokończyć dzieło. Nie możemy się doczekać kolejnego sezonu lęgowego w tym miejscu! 

 

 

 

 

FE POIS poziom pl 1 rgb

                               Sezon lęgowy to pracowity czas, ale też obfitujący w esencję pracy ornitologa, czyli bezpośrednie obcowanie z ptakami. Kontrola wysp w Pieckach (w tym rozbudowanej w ramach przedmiotowego projektu sztucznej wyspy) przyniosły dość zaskakujące efekty. Nie spodziewaliśmy sie bowiem, że w pierwszym sezonie po rozbudowaniu sztucznej wyspy, będzie ona zajęta przez śmieszki. Mewy te preferują bardziej zarośnięte niską roślinnością wyspy niż piaszczyste. W kolejnych latach na pewno liczba śmieszek na tej wyspie będzie wzrastała, wraz z zarastaniem wyspy przez roślinność trawiastą. Tradycyjnie też na wyspach zagnieździła się para mew czarnogłowych. Ciekawostką jest fakt, że ptaki z tej pary do tej pory nie były notowane w Pieckach (posiadają obrączki, które udało się odczytać) a zajęły tę samą niszę gniazdowa (+/- 1 m), która była zajmowana przez inne mewy czarnogłowe w poprzednich latach. Mimo dużego wyboru miejsc (na stawie w Pieckach są 3 wyspy), zajęły to samo miejsce. Co kieruje ptakami przy wyborze miejsca na gniazdo? Czy ptaki przekazują sobie dokładne współrzędne dobrych miejsc gniazdowania? A może ptaki oznaczają to miejsce w sposób niewidoczny dla nas np. widoczny jedynie w świetle ultrafioletowym? To kolejny dowód na to, że jeszcze wiele jest do odkrycia w ptasim świecie. 

FE POIS poziom pl 1 rgb

 

7 2Nasze myśli są cały czas z Ukrainą Wierzymy, że niedługo uda się odeprzeć inwazję wroga i wojna się zakończy. Tym niemniej, mamy swoje zadania i realizujemy je zgodnie z planem. Prace trwają od kilku tygodni w 3 lokalizacjach na Mazurach i Podlasiu. Jest to najważniejsze zadanie, jakie zostało zaplanowane w projekcie. Budowa sztucznych wysp w Grzybinach i Chodźkach oraz rozbudowa istniejącej już wyspy w Pieckach, to niewątpliwie najbardziej oczekiwane działania, które mamy nadzieję przyniosą już wkrótce spektakularne efekty, w postaci ogromnej ilości ptaków lęgowych. Budowa wyspy na terenie żwirowni w Grzybinach polega na odcięciu istniejącego półwyspu od lądu i uformowaniu w ten sposób wyspy o powierzchni 2000 m kw. Obrzeża zostaną zabezpieczone przed rozmywaniem i osuwaniem się poprzez montaż opaski z bali drewnianych, faszyny i narzutu kamiennego.

Koparki ruszyły, a my z niecierpliwością obserwujemy postępy i czekamy na efekty już wkrótce. A oto krótka fotorelacja z placu budowy. Łączna powierzchnia nowych wysp to 3000 m kw a istniejąca wyspa zwiększy się o 100 m kw.

 

 

Projekt "Ochrona rybitw i mew w północno-wschodniej Polsce" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

FE POIS poziom pl 1 rgb

 

5W ostatnich dniach marca 2021 r. zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym napełniliśmy staw w Nerwiku, na którym nie tak dawno zakończyliśmy budowę 2 zastawek oraz bagrowanie. Na stawie wraz z pojawieniem się wody pojawiły się pierwsze ptaki (krzyżówki, gągoły, cyraneczki, łabędzie krzykliwe, żurawie, samotniki i czajki). Mają do dyspozycji nieco trzcinowisk, 6 wysp oraz bagienne obrzeża stawu. Aby umożliwlić tzw. przepływ biologiczny podczas piętrzenia wody na Strudze Nerwik została zainstalowana zastawka wraz z przepławką. Już pierwszego dnia okazało się jak bardzo był to ważny element, bo w Strudze odnaleźliśmy cn. kilkanaście osobników chronionego gatunku ryby - kozy pospolitej (Cobitis taenia).

Projekt "Ochrona rybitw i mew w północno-wschodniej Polsce" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

FE POIS poziom pl 1 rgb 

  

5W grudniu 2020 r. zakończyliśmy prace budowlane związane z budową 2 zastawek wlotowych do napełniania i regulacji wody w stawie w Nerwiku na Warmii. Zastawki pozwolą nam na podniesienie poziomu wody i zachowanie odpowiednich warunków do gniazdowania rybitw czarnych. Zastawki zostały wybudowane z zachowaniem wszystkich norm i zaleceń związanych z utrzymaniem tzw. przepływu biologicznego. Chodzi o to, aby piętrząc wodę na cieku jakim jest Struga Nerwik nie zaburzyć migracji organizmów wodnych. W tym celu w jednym z szandorów wykonana jest tzw. przepławka, przez ktorą (mimo piętrzenia) będzie płynęła ciągle woda. Jednocześnie na obszarze stawu trwają prace związane z bagrowaniem trzciny i osoki. Bagrowanie planujemy zakończyć w lutym 2021 r. A już w marcu zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym przystąpimy do zalewania stawu. Już nie możemy się doczekać efektów naszych działań i mamy nadzieję, że ptaki które przylecą na staw wiosną będą mile zaskoczone.

Projekt "Ochrona rybitw i mew w północno-wschodniej Polsce" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

FE POIS poziom pl 1 rgb 

  

hFotorelacja z wodowania platform, które odbyło się 30.04.2020 r. w Kwiecewie. Platoformy dla rybitw czarnych zostały zmodernizowane po doświadczeniach z ubiegłego sezonu. Wówczas to stwierdziliśmy, że nasze platformy przewracają się do góry dnem. Teraz już nie powinny, bo mają solidne wzmocnienia. Dodatkowo stworzyliśmy rybitwom czarnym naturalną wyspę z pływających trzcin i innej wodnej roślinności. A na efekty nie trzeba było długo czekać!

Projekt "Ochrona rybitw i mew w północno-wschodniej Polsce" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

FE POIS poziom pl 1 rgb 

  

1Maj i czerwiec to okres wytężonej pracy przy ochronie rybitw w rezerwacie Ptasia Wyspa na jez. Ryńskim. Celem naszych prac było ogrodzenie siatką gniazd rybitw rzecznych. Po co to robimy? W tej kolonii rybitwom zagrażają mewy. Przy dużym zagęszczeniu pisklęta rybitw łatwo dostają się w okolice gniazd śmieszek. Wówczas pisklęta są zadziobywane przez mewy w obronie własnych gniazd. Zwykle takie dziobnięcie w przypadku innych mew jest niegroźne, ale dla malutkiego pisklęcia rybitwy rzecznej takie uderzenie może być śmiertelne. Zatem aby zwiększyć sukces lęgowy u rybitw, grodzimy gniazda, by powstrzymać pisklęta przed rozchodzeniem się po kolonii. Wcześniej oczywiście kontrolowaliśmy kolonię pod kątem drapieżników, aby zapewnić rybitwom bezpieczeństwo. W tym sezonie udało nam się ogrodzić 69 gniazd (z 77 wszystkich).

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl

   Nasz newsletter wysyłamy przez   Freshmail logo