Ochrona rybitw i mew
w północno-wschodniej Polsce

 Ochrona rybitw i mew w północno-wschodniej Polsce

default

Jesień dla nas to nie tylko odloty ptaków, ale także powrót do twardych działań. Na obszarze byłej żwirowni w Grzybinach na Mazurach wznowiliśmy prace przy budowie sztucznej wyspy dla mew i rybitw. Prace zostały przerwane zimą, gdy okazało się, że grunt jest zbyt nasiąknięty wodą. Po kilku miesiącach można było wrócić do pracy i dokończyć dzieło. Nie możemy się doczekać kolejnego sezonu lęgowego w tym miejscu! 

 

 

 

 

FE POIS poziom pl 1 rgb

                Sezon lęgowy to pracowity czas, ale też obfitujący w esencję pracy ornitologa, czyli bezpośrednie obcowanie z ptakami. Kontrola wysp w Pieckach (w tym rozbudowanej w ramach przedmiotowego projektu sztucznej wyspy) przyniosły dość zaskakujące efekty. Nie spodziewaliśmy sie bowiem, że w pierwszym sezonie po rozbudowaniu sztucznej wyspy, będzie ona zajęta przez śmieszki. Mewy te preferują bardziej zarośnięte niską roślinnością wyspy niż piaszczyste. W kolejnych latach na pewno liczba śmieszek na tej wyspie będzie wzrastała, wraz z zarastaniem wyspy przez roślinność trawiastą. Tradycyjnie też na wyspach zagnieździła się para mew czarnogłowych. Ciekawostką jest fakt, że ptaki z tej pary do tej pory nie były notowane w Pieckach (posiadają obrączki, które udało się odczytać) a zajęły tę samą niszę gniazdowa (+/- 1 m), która była zajmowana przez inne mewy czarnogłowe w poprzednich latach. Mimo dużego wyboru miejsc (na stawie w Pieckach są 3 wyspy), zajęły to samo miejsce. Co kieruje ptakami przy wyborze miejsca na gniazdo? Czy ptaki przekazują sobie dokładne współrzędne dobrych miejsc gniazdowania? A może ptaki oznaczają to miejsce w sposób niewidoczny dla nas np. widoczny jedynie w świetle ultrafioletowym? To kolejny dowód na to, że jeszcze wiele jest do odkrycia w ptasim świecie. 

FE POIS poziom pl 1 rgb

 

7 2Nasze myśli są cały czas z Ukrainą Wierzymy, że niedługo uda się odeprzeć inwazję wroga i wojna się zakończy. Tym niemniej, mamy swoje zadania i realizujemy je zgodnie z planem. Prace trwają od kilku tygodni w 3 lokalizacjach na Mazurach i Podlasiu. Jest to najważniejsze zadanie, jakie zostało zaplanowane w projekcie. Budowa sztucznych wysp w Grzybinach i Chodźkach oraz rozbudowa istniejącej już wyspy w Pieckach, to niewątpliwie najbardziej oczekiwane działania, które mamy nadzieję przyniosą już wkrótce spektakularne efekty, w postaci ogromnej ilości ptaków lęgowych. Budowa wyspy na terenie żwirowni w Grzybinach polega na odcięciu istniejącego półwyspu od lądu i uformowaniu w ten sposób wyspy o powierzchni 2000 m kw. Obrzeża zostaną zabezpieczone przed rozmywaniem i osuwaniem się poprzez montaż opaski z bali drewnianych, faszyny i narzutu kamiennego.

Koparki ruszyły, a my z niecierpliwością obserwujemy postępy i czekamy na efekty już wkrótce. A oto krótka fotorelacja z placu budowy. Łączna powierzchnia nowych wysp to 3000 m kw a istniejąca wyspa zwiększy się o 100 m kw.

 

 

Projekt "Ochrona rybitw i mew w północno-wschodniej Polsce" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

FE POIS poziom pl 1 rgb

 

5W ostatnich dniach marca 2021 r. zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym napełniliśmy staw w Nerwiku, na którym nie tak dawno zakończyliśmy budowę 2 zastawek oraz bagrowanie. Na stawie wraz z pojawieniem się wody pojawiły się pierwsze ptaki (krzyżówki, gągoły, cyraneczki, łabędzie krzykliwe, żurawie, samotniki i czajki). Mają do dyspozycji nieco trzcinowisk, 6 wysp oraz bagienne obrzeża stawu. Aby umożliwlić tzw. przepływ biologiczny podczas piętrzenia wody na Strudze Nerwik została zainstalowana zastawka wraz z przepławką. Już pierwszego dnia okazało się jak bardzo był to ważny element, bo w Strudze odnaleźliśmy cn. kilkanaście osobników chronionego gatunku ryby - kozy pospolitej (Cobitis taenia).

Projekt "Ochrona rybitw i mew w północno-wschodniej Polsce" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

FE POIS poziom pl 1 rgb 

  

5W grudniu 2020 r. zakończyliśmy prace budowlane związane z budową 2 zastawek wlotowych do napełniania i regulacji wody w stawie w Nerwiku na Warmii. Zastawki pozwolą nam na podniesienie poziomu wody i zachowanie odpowiednich warunków do gniazdowania rybitw czarnych. Zastawki zostały wybudowane z zachowaniem wszystkich norm i zaleceń związanych z utrzymaniem tzw. przepływu biologicznego. Chodzi o to, aby piętrząc wodę na cieku jakim jest Struga Nerwik nie zaburzyć migracji organizmów wodnych. W tym celu w jednym z szandorów wykonana jest tzw. przepławka, przez ktorą (mimo piętrzenia) będzie płynęła ciągle woda. Jednocześnie na obszarze stawu trwają prace związane z bagrowaniem trzciny i osoki. Bagrowanie planujemy zakończyć w lutym 2021 r. A już w marcu zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym przystąpimy do zalewania stawu. Już nie możemy się doczekać efektów naszych działań i mamy nadzieję, że ptaki które przylecą na staw wiosną będą mile zaskoczone.

Projekt "Ochrona rybitw i mew w północno-wschodniej Polsce" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

FE POIS poziom pl 1 rgb 

  

hFotorelacja z wodowania platform, które odbyło się 30.04.2020 r. w Kwiecewie. Platoformy dla rybitw czarnych zostały zmodernizowane po doświadczeniach z ubiegłego sezonu. Wówczas to stwierdziliśmy, że nasze platformy przewracają się do góry dnem. Teraz już nie powinny, bo mają solidne wzmocnienia. Dodatkowo stworzyliśmy rybitwom czarnym naturalną wyspę z pływających trzcin i innej wodnej roślinności. A na efekty nie trzeba było długo czekać!

Projekt "Ochrona rybitw i mew w północno-wschodniej Polsce" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

FE POIS poziom pl 1 rgb 

  

1Maj i czerwiec to okres wytężonej pracy przy ochronie rybitw w rezerwacie Ptasia Wyspa na jez. Ryńskim. Celem naszych prac było ogrodzenie siatką gniazd rybitw rzecznych. Po co to robimy? W tej kolonii rybitwom zagrażają mewy. Przy dużym zagęszczeniu pisklęta rybitw łatwo dostają się w okolice gniazd śmieszek. Wówczas pisklęta są zadziobywane przez mewy w obronie własnych gniazd. Zwykle takie dziobnięcie w przypadku innych mew jest niegroźne, ale dla malutkiego pisklęcia rybitwy rzecznej takie uderzenie może być śmiertelne. Zatem aby zwiększyć sukces lęgowy u rybitw, grodzimy gniazda, by powstrzymać pisklęta przed rozchodzeniem się po kolonii. Wcześniej oczywiście kontrolowaliśmy kolonię pod kątem drapieżników, aby zapewnić rybitwom bezpieczeństwo. W tym sezonie udało nam się ogrodzić 69 gniazd (z 77 wszystkich).

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl

   Nasz newsletter wysyłamy przez   Freshmail logo