Aktualności
Mróz i śnieg zmotywował nas do wskrzeszenia po 2-letniej przerwie Akcji Wierzba, czyli ogławiania wierzb w Żywkowie. Chodzi o to, aby obciąć wierzbom głowiastym gałęzie zanim przerosną na tyle, że spowodują przełamanie się drzewa. Wierzby głowiaste potrzebuja ogławiania, bo dzięki temu kształtuje się swoista "głowa", czyli zgrubienie w górnej części pnia. Oprócz zachowania walorów krajobrazowych, dzięki ogławianiu tworzymy w wierzbach całą masę mikrosiedlisk, wykorzystywanych przez owady czy ptaki. Przy okazji pozyskaliśmy kilkadziesiąt żywokołów do nowych nasadzeń wierzbowych. Fot. Tadeusz Baraniecki
To już dziewiąta edycja, cieszącej się dużym zainteresowaniem, akcji. Tradycyjnie odbędzie się ona w bocianiej wsi Żywkowo (gm. Górowo Iławeckie). A na czym polega akcja i po co to robimy?
Co prawda w samym Żywkowie mamy mnóstwo pracy związanej z bocianami, ale zdarza nam się podejmować interwencje także w innych koloniach lęgowych. We wsi Jarzeń mieszka Pani Jarosława Szkólnik. Jest to biedna, starsza Pani (78 lat), która mieszka samotnie i bardzo potrzebowała pomocy przy "bocianim" problemie. Otóż Pani Jarosława mieszka w domu, na dachu którego od ponad 50 lat gniazdują bociany. W roku 2007 założyliśmy pod gniazdem drewnianą platformę dachową w ramach projektu finansowanego z EkoFunduszu i GEF. Niestety obecnie stan samego dachu znacznie się pogorszył. W wyniku nacisku ciężaru gniazda na dach, połamały się krokwie i dach wymaga natychmiastowego remontu a gniazdo groziło upadkiem. Istniało też duże prawdopodobieństwo, że gniazdo wpadnie do środka budynku, zagrażając życiu i zdrowiu ludzi. Na szczęście na posesji Pani Jarosławy znajdował się nowy słup energetyczny. Najprostszym zatem rozwiązaniem był montaż metalowej platformy na słupie i przeniesienie tam gniazda. Tak też uczyniliśmy.
Cała akcja nie odbyłaby się gdyby nie pomoc Fundacji Przyrodniczej pro Natura, która pomogła nam w organizacji podnośnika a także gdyby nie Energa Operator, który ten podnośnik udostępniła i przywiozła nową, metalową platformę. Serdecznie dziękujemy! W akcji uczestniczyli nasi wolontariusze - Michał Wawirowicz i Tadeusz Baraniecki, dzięki chłopaki!
Sebastian Menderski i Adam Łopuszyński
W tym roku podjęliśmy próbę wyobrączkowania młodych bocianów w Żywkowie. Naszym pracom przyświecał jeden główny cel - sprawdzić czy boćki z Żywkowa wracają na swoje gniazda i jaki odsetek bocianów tak robi. Ponadto pobieraliśmy od piskląt materiał DNA (piórko) do zbadania płci ptaków. To jedyna metoda sprawdzenia płci u piskląt, gdyż samice nie różnią się wyraźnie od samców. Przy okazji odwiedzania gniazd czyściliśmy gniazda z niebezpiecznych przedmiotów, jakie bociany przynoszą do gniazd (więcej na zdjęciach). Dzięki badaniom DNA płci ptaków sprawdzimy czy w gniazdach centralnie położonych w Żywkowie kluje się więcej samców, jak ma to miejsce w przypadku ptaków kolonijnych. Ptaki otrzymały po dwie obrączki: czarna obrączka typu Elsa zakładana na lewą nogę i zielona plastikowa zakładana na prawą. Obraczka Elsa jest trudniejsza do odczytania, ale jej żywotność jest znacznie dłuższa (wg zapewnień producenta). Zieloną obraczkę z kolei łatwiej jest odczytać, ale po kilku latach z pewnością wytrze się i odpadnie. Mamy jednak nadzieję, że do tego czasu uda nam się sprawdzić gdzie pisklaki będą się gnieździły. Bociany osiągają dojrzałość płciową dopiero w czwartym roku życia. Do drugiego roku życia przebywają zazwyczaj poza granicami Polski odwiedzając "turystycznie" kraje bałkanskie i afrykańskie. W trzecim roku życia wracają do Polski (o kilka tygodni później niż dorosłe) i podejmują próbę budowy gniazd. Zwykle na tym się kończy, bo do składania jaj nie dochodzi albo jaja nie są zalężone. Jak do tej pory zaobrączkowaliśmy 43 pisklęta, ale to jeszcze nie koniec. Z naszych obserwacji wynika, że w gniazdach są obecnie aż 64 pisklęta, co jest najlepszym wynikiem od roku 2008! Poniżej zestawienie liczby piskląt, które wyleciały z Żywkowa w poszczególnych latach naszych badań:
- rok 2004 - 70
- rok 2006 - 69
- rok 2008 - 79
- rok 2010 - 53
- rok 2011 - 49
- rok 2012 - 58
- rok 2013 - 15 (o tym roku chcielibyśmy zapomnieć!)
- rok 2014 - 57
- rok 2015 - 49
- rok 2016 - 64?
Tegoroczny wynik jest budujący, ale nie wiemy czy tyle piskląt dorośnie do wylotu z gniazd, bo niektórym pozostało jeszcze kilka tygodni w gnieździe - wykluły się raptem dwa tygodnie temu, co oznacza że z gniazd wylecą w drugiej połowie sierpnia, kiedy to znaczna część będzie już leciała na zimowiska! Trzymajcie kciuki!
W akcji obrączkowania do tej pory uczestniczyli: Michał Wawirowicz, Gabin Robert, Adam Łopuszyński, strażacy z OSP w Kamińsku, mieszkańcy Żywkowa i niżej podpisany.
Sebastian Menderski
Zapraszamy na VII edycję Akcji Wierzba. Tradycyjnie odbędzie się ona w bocianiej wsi Żywkowo (gm. Górowo Iławeckie). A na czym polega akcja i po co to robimy?
Drzewiaste wierzby w przyrodzie żyją krótko ze względu m.in. na właściwości drewna. Łamią się pod ciężarem swoich konarów, taka ich natura. Za to rosną szybko i dają dużo drewna, choć niezbyt kalorycznego. Człowiek, by przedłużyć "produkcję" drewna wierzbowego, postanowił nie wycinać drzew w całości, tylko je ogławiać. Zauważył bowiem, że ten zabieg nie zabija drzewa - w ciągu kilku lat odbudowywuje ono swoją koronę. Z ogławiania nauczyły się korzystać zwierzęta - W miejscu zabiegu powstają dziuple i "zakamarki" wykorzystywane jako miejsca rozrodu czy schronienia wielu zwierząt np. (nietoperze, trzmiele, gryzonie, czy ptaki - dudek, kraska, pójdźka, pleszka). I tak w Żywkowie pomagamy zwierzętom, ale i ludziom, gdyż drewno trafia do właścicieli drzew i posłuży jako opał. Sami mieszkańcy już coraz rzadziej ogławiają swoje wierzby, bo brak im zdrowia, czasu czy sprzętu albo rąk do pomocy w wyludniających się wsiach...
Wszystkich chętnych do udziału w akcji zapraszamy 13 lutego 2016 r (sobota). Zaczynamy od godz 9. Wieś jest taka mała, że na pewno nas znajdziecie. Dla chętnych, oferujemy darmowe miejsce noclegowe w naszej stacji terenowej w Żywkowie (nr 7) z piątku na sobotę, czyli z 12 na 13 lutego 2016 r. Osoby chcące korzystać z noclegu proszone są o zgłoszenie na mejla: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oprócz noclegu każdy wolontariusz może liczyć na kiełbasę na ognisko oraz rękawice do pracy. Posiadamy 3 pilarki spalinowe, więc jeśli ktoś ma swoją, niech ją zabierze. Paliwa do nich także nie zabraknie.
Co zabrać ze sobą? Dla chętnych na nocleg: śpiwór, ręcznik, kapcie i inny ekwipunek potrzebny do noclegu (poduszki, maskotki i inne takie), prowiant na kolację i śniadanie. Ci co przyjadą w sobotę bezpośrednio na akcję nie powinni zapomnieć o odpowiednim obuwiu (sprawdzają się ciepłe kalosze) i oczywiście termos z herbatą.
Zgłoszenia mejlem na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie na 609 306 989 lub poprzez Fb.
Strona 1 z 4
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec
Sekretariat PTOP
ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl
Biuro Regionalne w Olsztynie
ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl
Gospodarstwo rolne PTOP
Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl