Ścieżka edukacyjna została poprowadzona pomiędzy dwoma wsiami: od Żywkowa do Toprzyn, w których spotyka się jedne z największych skupisk gniazd bociana białego w Polsce. Na trasie zobaczymy mozaikę pól i łąk z licznymi oczkami wodnymi, które stanowią miejsca żerowiskowe dla ptaków z obu kolonii. W Toprzynach zlokalizowanych jest do 20 gniazd, lecz miano wioski bocianiej nosi - Żywkowo, gdzie znajduje się 40-50 gniazd, z czego ponad 20 w gospodarstwie PTOP. Gniazda bocianów znajdują się na dachach budynków, drzewach i słupach energetycznych. Doskonałym miejscem do prowadzenia obserwacji jest wieża widokowa w samym środku wsi. Na trasie ścieżki znajduje się pięć tablic edukacyjnych, z których można dowiedzieć się więcej o bocianie białym i jego zagrożeniach. Poznamy także innych skrzydlatych mieszkańców łąk i pól uprawnych, a także historie obu wiosek. W Żywkowie nie lada atrakcją jest plac edukacyjny, z miejscem do odpoczynku i licznymi grami, zabawami i zagadkami.

Największą atrakcją Żywkowa są oczywiście gniżdżące się tu licznie bociany białe. Dlatego też aby móc jeszcze lepiej poznać ich biologię oraz uczestniczyć w ich życiu PTOP udostępnia dla wszystkich zainteresowanych wieżę widokową. Można z niej podziwiać oprócz wielu bocianich gniazd, przepiękną panoramę Żywkowa i okolic.

plakat_wiksza_czcionka16 czerwca (sobota) od godziny 15 zapraszamy wszystkich chętnych do Żywkowa. Z okazji 20 lat istnienia Instrumentu Finansowego dla Środowiska LIFE oraz Dnia BOCIANA BIAŁEGO będziemy jeść regionalne potrawy, słuchać ukraińskiej muzyki, malować twarze, tworzyć bańki mydlane oraz spędzać miło czas w rodzinnym gronie. Będzie można również z wieży widokowej podziwiać bocianie rodziny. Wszelkie informacje znajdują się na plakacie informacyjnym. Festyn zorganizowany będzie w ramach projektu „ Ochrona populacji bociana białego na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja Warmińska” finansowanego ze środków Instrumentu Finansowego dla Środowiska LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

img_0593116 czerwca w Żywkowie odbył się festyn zorganizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Wójta Gminy Górowo Iławeckie  oraz Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w ramach obchodów 20-lecia istnienia Instrumentu Finansowego dla Środowiska LIFE oraz Dnia BOCIANA BIAŁEGO!

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl

   Nasz newsletter wysyłamy przez   Freshmail logo