Ptaki i nie tylko
Wczoraj, 25 września w Stacji Terenowej w Kalitniku mieliśmy niesamowitą wizytę pięknego puszczyka zwyczajnego odmiany rudej. Ptak dostał się do wnętrza budynku gospodarczego przez otwór kominowy! Na szczęście komin nie jest jeszcze przyłączony i używany, a gość nie przebywał w areszcie zbyt długo. Udało się nam ją (bo okazała się tegoroczną samiczką) schwytać i po założeniu obrączki ornitologicznej niezwłocznie wypuścić do mrocznego lasu. Ptak bez problemu odleciał i natychmiast zaszył się w gęstych świerkach.
Okolice Kalitnika to terytorium pary puszczyków, które słyszymy co jakiś czas. Teraz wiemy na pewno, że ich pohukiwania nie poszły w tym roku na marne i ptaki odchowały szczęśliwie potomstwo. Z myślą o naszych puszczykach powiesiliśmy w zacisznym miejscu odpowiedniej wielkości budkę (budę!) lęgową.
Z wczorajszego wydarzenia mamy jeszcze jedną naukę. Zabezpieczajmy kominy przed takimi gośćmi, ponieważ mogą się stać dla nich śmiertelną pułapką!
26.09.2014
Z poza ptasich obserwacji. Zaobserwowaliśmy ostatnio w Kalitniku jaszczurkę zwinkę i cudownie zieloną rzekotkę drzewną.
16.05.2014
O żubrach w okolicach Kalitnika, wiosną 2012 roku pierwszy poinformował nas sąsiad ze wsi Kolonia Podozierany. Jego pies wytropił dwa byki. Kilka tygodni później Marta zrobiła pierwsze zdjęcie przy drodze do Wiejek. Przez minione dwa lata ich ślady odnajdowaliśmy zarówno w okolicach Kalitnika, jak i w rezerwacie „Gorbacz” położonym kilka kilometrów na południowy zachód. Wiemy, że jesień ubiegłego roku spędziły w sąsiedztwie rezerwatu "Jezioro Wiejki" (2-3 km od Kalitnika). Wreszcie 23 lutego tego roku Państwo Grażyna i Adam Kubiakowie zauważyli i sfotografowali trzy osobniki spacerujące po polu oziminy Pana Stanisława tuż przy samym Kalitniku. Pół godziny później wytropiliśmy je w lesie 500 metrów od zabudowań, gdzie pasły się na ubiegłorocznym zrębie. Mamy nadzieję, że żubry zostaną u nas na stałe i że do trzech samotnych "panów żubrów" wkrótce dołączą "panie żubrzyce".
A jak donoszą nam Państwo Kubiakowie za żubrami do Kalitnika przywędrowała wataha 4 wilków. Rozmiary tropów są imponujące (zdjęcie obok)! Cóż, tak to właśnie bywa na Podlasiu, w tym Kalitniku...
Wraz z pierwszymi mrozami przypadającymi na początek grudnia rozpoczęliśmy dokarmianie ptaków w Stacji Terenowej w Kalitniku. Zamontowane zostały trzy karmniki. Jeden tradycyjny i dwa z dozownikami, aby w czasie naszej nieobecności nie zabrakło w nich pożywienia. Sypiemy czarny, drobny słonecznik, pszenicę i mieszankę dla ptaków, złożoną z ziaren wielu różnych zbóż. Jako pierwsze pojawiły się oczywiście wszędobylskie bogatki i czarnogłówki. Ze stołówki korzysta też stadko naszych miejscowych mazurków. Gęstwina gałęzi śliwy, na której wisi jeden z karmników chroni całą naszą drobnicę przed atakami drapieżników. Jednak nie zawsze ostrożność bierze górę nad głodem. Jesteśmy czasem świadkami udanych polowań krogulców. Cóż, żal ofiar, ale drapieżniki też muszą być syte, aby przetrwać zimę.
Kalitnik 05.12.2013
W poprzednim tygodniu udało się nam sfotografować kolejne gatunki ptaków odwiedzające naszą stołówkę: modraszkę, dzwońca i kowalika. Prezentujemy te zdjęcia poniżej. Ciekawe ile gatunków odnotujemy tej zimy?
Kalitnik 13.12.2013
Przy okazji urządzania kalitnickiego ogródka stwierdziliśmy występowanie dwóch nowych gatunków. Jednego płaza i jednego gada. W przeoranej glebie znalazły schronienie co najmniej trzy grzebiuszki ziemne (Pelobates fuscus), a już po założeniu grządek mieliśmy możliwość podziwiania padalca zwyczajnego(Anguis fragilis), rzadkiej turkusowej odmiany. Wcześniej, pod koniec kwietnia odkryliśmy w okolicy obecność kumaków nizinnych (Bombina bombina).
Kalitnik 12 maja 2013

Chociaż śniegu w Niecce Gródecko-Michałowskiej jeszcze po kolana, to z pierwszego słonecznego dnia kwietnia skorzystał jeden z mieszkańców Kalitnika. Pojawił się 7 IV rano. Przy temperaturze - 4º C nie sprawiał wrażenia zadowolonego z aury. Chował dziób w pióra i przestępował z nogi na nogę. Trzeba pomóc sąsiadowi w dotrwaniu do cieplejszych dni, bo o myszy jeszcze trudno, a o żabach można tylko pomarzyć.
Kalitnik 7 kwietnia 2013
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec
Sekretariat PTOP
ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl
Biuro Regionalne w Olsztynie
ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl
Gospodarstwo rolne PTOP
Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl