Wolontariat
Kalitnik 2016/2
Dzięki dużemu zaangażowaniu naszych wolontariuszy w dniach od 22 do 27 sierpnia 2016 r. przeprowadziliśmy drugi w tym roku workcamp w Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku. Niesamowite jest to, że niektórzy wolontariusze zaplanowali tegoroczne swoje urlopy na czas naszego kalitnickiego spotkania. Urok Kalitnika i nie tylko - ma siłę ;)
Niestety w pierwszym dniu workcampu z racji braku pogody, umożliwiającej pracę w terenie, pozostaliśmy w stacji. Nie nudziliśmy się jednak, gdyż postanowiliśmy porządnie wysprzątać dom włącznie z myciem okien, praniem firanek i dokładnym posprzątaniem wszystkich pomieszczeń.
Kolejne dni to była już ciężka praca w rezerwacie przyrody Gorbacz. Codziennie rano zaczynaliśmy walkę z odrastającymi na torfowisku samosiewkami brzozy i kruszyny. Powierzchnia ta w latach poprzednich była już odkrzaczana dwukrotnie przy pomocy ciężkiego sprzętu i aby utrzymać efekt ekologiczny musieliśmy tym razem wesprzeć się pomocą wolontariuszy. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ jest to duża powierzchnia (ponad 6 ha), a siewki z każdym miesiącem są mocniej ukorzenione! Ale co tam, dawaliśmy radę. Oczywiście nie wykonaliśmy zadania w 100%, dlatego też jeśli znajdą się chętni wolontariusze możemy jeszcze raz w tym roku spotkać się na Gorbaczu.
Jeden dzień postanowiliśmy pozostać w stacji i wykonać parę zadań porządkowych na jej terenie. Zajęliśmy się głównie uporządkowaniem i przygotowaniem opału na zimę. Jedni cieli tyczki na mniejsze kawałki, drudzy rąbali drewno a inni układali pocięte drewno w stosy. Panie zajęły się też uporządkowaniem przydomowych grządek.
W czasie wolnym wolontariusze odwiedzili Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków "Przytulisko" w Poczopku, gdzie Mariusz obrączkował tegoroczny przychówek bocianów białych, oraz starym już zwyczajem obóz obrączkarski Akcji Siemianówka. Wolontariusze mogli udać się na obchody, obserwować wyjmowanie ptaków z sieci, jak też oznaczanie złapanych ptaków przez licencjonowanych obrączkarzy. Wspólnie z uczestnikami obozu rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski. Ten dzień zakończyliśmy w Kalitniku, wręczając Mariuszowi wykonany własnoręcznie przez Anię tort. Smakołyk ten miał być dowodem wdzięczności i zarazem podziękowaniem Mariuszowi za wszystkie dni spędzone wspólnie podczas workampów w Kalitniku. Mariusz bowiem kończy pracę w PTOP z końcem września ☹. Zgodnie z obietnicami mam nadzieję, że jeszcze nie raz pojawi się w Kaltniku, tyle, że już jako wolontariusz.
Warto zaznaczyć, że wszystkie posiłki podczas całego pobytu przygotowywaliśmy sami, a do wielu wykorzystywaliśmy rosnące w ogrodzie owoce i grzyby, które obrodziły w lesie po deszczowym poniedziałku.
Dwoje wolontariuszy – Hania i Mikołaj mieli też przeogromne szczęście. Byli świadkami narodzin konika polskiego. 25 sierpnia o godzinie 4:53 rano wyźrebiła się nam bowiem Bernika. Matka i ojciec chrzestni nazwali źrebię Bagietka.
Tego rodzaju spotkania na długo pozostają w pamięci zarówno nam organizatorom – Marcie i Mariuszowi, jak i uczestnikom – Ani F., Hani, Mikołajowi, Konradowi, Marcelinie, Ani G., Agacie, Marcinowi, Michałowi i wielu innym wolontariuszom.
Więcej informacji o naszych akcjach i wolontariacie w Kalitniku tutaj.
Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków po raz drugi w tym roku zaprasza wolontariuszy do Stacji Terenowej w Kalitniku. Spotykamy się w terminie 22-27 sierpnia 2016 w celu dalszego oczyszczania siedmiohektarowej działki położonej w rejonie jeziora Gorbacz z siewek drzew. Dla urozmaicenia będziemy też wykonywać inne prace na działkach Towarzystwa (np. usuwanie obcych gatunków inwazyjnych).
Należy zabrać ze sobą: obuwie i odzież. Zapewniamy: narzędzia i rękawice robocze, dach nad głową, łóżko z pościelą, sielską atmosferę i dobre towarzystwo.
Posiłki przygotowujemy wspólnie. Wspólnie też pracujemy do 5 godzin dziennie. Pozostały czas spędzamy na ogólnie pojętej integracji. Stacja Terenowa znajduje się w urokliwej okolicy sprzyjającej odpoczynkowi od „uroków” cywilizacji. Wokół naszej małej wioski rozciągają się lasy, łąki i torfowiska. Na okolicznych pastwiskach pasie się ponad czterdzieści koników polskich. Nieopodal położone są trzy rezerwaty przyrody, jest więc szansa na spotkanie z łosiem, żubrem a nawet wilkiem czy rysiem. Kalitnik, to fantastyczne miejsce do wycieczek, fotografowania, obserwacji ptaków i zwierząt.
Przewidujemy też, jak co roku wizytę w obozie obrączkowania ptaków Akcji Siemianówka. Będzie można z bliska przyjrzeć się wielu gatunkom ptaków i zapoznać się ze sposobami badania ich wędrówek.
Zadzwoń do nas i zarezerwuj miejsce na kilkudniowy odpoczynek od cywilizacji! A przy okazji zrób coś pożytecznego dla podlaskiej przyrody!
Zgłoszenia proszę śmiało przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie na nr 693390213 - Marta Potocka.
2016.07.29
Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza wolontariuszy do Stacji Terenowej w Kalitniku. Tym razem spotykamy się w terminie 1-6 lipca 2016 w celu oczyszczenia siedmiohektarowej działki z wkraczającej sukcesji siewek drzew. Drzewek nie jest dużo, około 3-4 na jeden metr kwadratowy i mają wysokość do 50 cm. Chcemy umożliwić odnowienie się runa (krzewinek, wrzosów, mszaków i roślin zielnych) na powierzchni poddanej dwa lata temu frezowaniu pni i karpin.
Należy zabrać ze sobą: obuwie i odzież. Zapewniamy: narzędzia i rękawice robocze, dach nad głową, łóżko z pościelą, sielską atmosferę i dobre towarzystwo. Posiłki przygotowujemy wspólnie. Wspólnie też pracujemy do 5 godzin dziennie. Pozostały czas spędzamy na ogólnie pojętej integracji.
Zarówno Stacja Terenowa jak i odtwarzana powierzchnia leżą w urokliwej okolicy sprzyjającej psychicznemu odpoczynkowi od „uroków” cywilizacji. Wokół naszej małej wioski rozciągają się lasy, łąki i torfowiska. Na okolicznych pastwiskach pasie się ponad czterdzieści naszych koników polskich. Nieopodal istnieją trzy rezerwaty przyrody. Jest szansa na spotkanie z łosiem, żubrem a nawet wilkiem czy rysiem. Kalitnik, to fantastyczne miejsce do wycieczek, fotografowania, obserwacji ptaków i zwierząt.
Zgłoszenia proszę śmiało przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie na nr 600505509 (zarządca ostoi Rabinówka – Mariusz Rostkowski).
23.05.2016
Już za nami kolejny kalitnicki worcamp dla wolontariuszy. Pierwsze tegoroczne spotkanie z pracą i przyrodą trwało od 1 do 6 lipca. Nierówna walka z sukcesją wkraczającą w miejsca, w których drzew i krzewów nie potrzebujemy była ciężkim doświadczeniem. Pogoda, czyli lejący się z nieba na przemian żar i deszcz zdecydowanie wspierała w tej walce siły natury. W ramach edukacji przyrodniczej odwiedziliśmy z wolontariuszami Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków "Przytulisko" w Poczopku. Można było z bliska przyjrzeć się niemal wszystkim gatunkom polskich sów i uczestniczyć w obrączkowaniu kilku ptaków szponiastych przygotowywanych do wypuszczenia na wolność po rehabilitacji. W drodze powrotnej do Stacji Terenowej zatrzymaliśmy się też na chwilę w Kruszynianach, gdzie można było zapoznać się z bogatą kulturą Tatarów polskich.
Dziękujemy wolontariuszom i już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie, które planujemy zorganizować jeszcze tego lata.
Serdecznie zapraszamy wolontariuszy chcących pooddychać wiejskim, rześkim powietrzem do naszej Stacji Terenowej w Kalitniku. Przez pięć dni (26 luty - 1 marca) zmagać się będziemy z przecinaniem małego lasku graniczącego z wioską. Szczególnie mile widziani są panowie, ponieważ zwykle wśród wolontariuszy przeważa płeć piękna a trzeba będzie podziałać siłowo. Już 25 lutego po południu będziemy oczekiwać na wolontariuszy.
Należy zabrać ze sobą: obuwie i odzież roboczą, wikt i wyszynk. Zapewniamy: narzędzia i rękawice robocze, dach nad głową, łóżko z pościelą, ciepły kominek, sielską atmosferę i dobre towarzystwo.
Posiłki przygotowujemy wspólnie. Wspólnie też pracujemy do 5 godzin dziennie. Pozostały czas spędzamy na ogólnie pojętej integracji. Wokół naszej małej wioski rozciągają się lasy, łąki i torfowiska. Na okolicznych pastwiskach pasie się niemal czterdzieści naszych koników polskich. Nieopodal istnieją trzy rezerwaty przyrody. Jest szansa na spotkanie z łosiem, żubrem a nawet wilkiem czy rysiem. Kalitnik zatem, to fantastyczne miejsce do wycieczek, fotografowania, obserwacji ptaków i zwierząt. Wiedzą o tym nasi stali bywalcy.
Zadzwoń do nas i zarezerwuj miejsce na kilkudniowy odpoczynek od cywilizacji! A przy okazji zrób coś pożytecznego dla podlaskiej przyrody!
Można zgłosić się na cały „turnus”, na dwa, trzy dni, lub na jeden dzień bez noclegu. Zgłoszenia proszę śmiało przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie na nr 600505509 (zarządca ostoi Rabinówka – Mariusz Rostkowski). Istnieje możliwość transportu z Białegostoku lub Michałowa do Stacji.
15.02.2016
Strona 1 z 4
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec
Sekretariat PTOP
ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl
Biuro Regionalne w Olsztynie
ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl
Gospodarstwo rolne PTOP
Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl