ochrona-inne

DSC00256W poprzedni weekend odbyły się warsztaty dla wolonatariuszy, zainteresowanych badaniami żółwia. Bardzo rozczarowało nas to, że nie wypatrzyliśmy żadnego - niestety, w zbiornikach, w których zimują, ciągle zalegał lód. Okazuje się, ze byliśmy tylko kilka dni za wcześnie - nasz herpetolog, Grzegorz Górecki, 26 kwietnia wreszcie wypatrzył pierwsze trzy wygrzewające się żółwie - właśnie na bagienku, które odwiedziliśmy w ramach warsztatów. A kolejnego dnia nawet jedną żółwicę złapał. Została oznaczona numerem 26  i wypuszczona z nadajnikiem, dzięki któremu przez najbliższe 4 sezony będziemy mogli obserwować jej wędrówki i aktywność.

Na zdjęciu moment wypuszczania żółwicy.

Poprosiłem o opinię naszego żółwiowego eksperta, Grzegorza Góreckiego, co taka niezwykła zima oznacza dla żółwi. Oto co napisał:

Już chyba wszyscy powoli mają dość tegorocznej zimy. Ostatnio zastanZDJ_wi_Rbi_23awiałem się jak poradzą sobie z tak długą zimą żółwie błotne. Zazwyczaj na Mazurach pierwsze żółwie  wybudzają się z hibernacji pod koniec marca. W tym roku podejrzewam, że najwcześniej wyjdą  pod koniec kwietnia. Czyli miesiąc opóźnienia. Tak długa zima może przyczynić się do śmierci części żółwi podczas zimowania. Dodatkowo w tym roku raczej nie ma co liczyć na udane lęgi. Samice, które wyjdą pod koniec kwietnia będą gotowe składać jajka najwcześniej w połowie czerwca, a reszta pewnie dopiero na początku lipca. Jajka złożone w lipcu już nie zdążą się rozwinąć do jesieni. Jednym słowem ten rok raczej będzie ciężki dla mazurskich żółwi błotnych.

Fot.: M. Rębiś

WypuszczanieŻycie w ciekawy sposób potwierdziło naszą troskę o miejsca na lęgowiska żółwi. Oto niezwykła historia zdesperowanej żółwicy składającej jaja w zupełnie do tego nieodpowiednim miejscu i naszej interwencji zakończonej happy endem.

Pisałem już jak ważnym problemem jest zabezpieczenie lęgowisk, często porastających krzakami czy lasem. Otóż w żółwich ostojach na wschód od Olsztynka  mamy obserwacje zdające się go potwierdzać: znamy lęgi złożone na poboczach leśnych dróg – zupełnie nieodpowiednich, znamy pola, wykorzystywane do składania jaj, na których zasadzono drzewa albo stara się o pozwolenie na wybudowanie domów. To lato dostarczyło nam kolejnego, twardego dowodu.

Pod koniec czerwca zadzwonił do mnie zaprzyjaźniony gospodarz z zagubionej w Puszczy Napiwodzko-Ramudzkiej wsi Likusy, zaskoczony, że po obejściu łazi mu żółw. Działka ogrodzona bardzo szczelnym płotem, częściowo nawet na podmurówce… jak on wlazł?

Rozgrzebane_gniazdoNieczęsto ze złożonych jaj zółwi błotnych wykluwają się młode.  Na taki niestrzeżony lęg czyha wiele niebezpieczeństw – zła pogoda, uszkodzenia mechaniczne, ale przede wszystkim drapieżniki, a wśród tych szczególnie lisy i jenoty. Na takie rozgrzebane gniazdo natknęliśmy się we wrześniu, kontrolując z ciekawości jedno z żółwich miejsc.  Jest jednak nadzieja, że jaja nie zostały zrabowane, a jedynie sam lęg rozgrzebany już po tym, jak młode się wykluły. Skąd taka myśl?

Otóż embriony żółwi pobierają wapń ze skorupki.  A skorupki jaj wokół rozgrzebanego gniazda były bardzo cienkie, więc jest nadzieja, że młode zdążyły wcześniej uciec do wody. Jeżeli zaś nie zdążyły… No cóż – tak działa natura. A żółwice żyją tak długo, że będą mieć jeszcze kilkadziesiąt prób na sukces lęgowy.  Jeżeli średnio samica w ciągu 80 lat swojej aktywności rozrodczej złoży w sumie 120 jaj, to, aby populacja była stabilna, wystarczy, że wiek rozrodczy osiągną tylko dwa – czyli natura tego gatunku zakłada, że ponad 98% ginie.

Tropy_wia_2Problem ze stwierdzeniem obecności żółwia polega na tym, że niełatwo go wypatrzyć. Czujna to gadzina, a do tego w takim środowisku, w którym żyje, widoczność nie jest rewelacyjna, a sam zwierzak niezbyt imponujacych rozmiarów. Nie wspomnę o tym, że w końcu sporo czasu spędza w wodzie i niekoniecznie przyciąga wzrok ruchem.

Czasem pewnym ułatwieniem w stwierdzeniu obecności żółwia na jakims terenie moga być pozostawiane przez niego tropy.

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl

   Nasz newsletter wysyłamy przez   Freshmail logo