Skip to main content

Bezkręgowce wodne

Przedstawiciel wioślarek Eurycercus lamellatus, fot Maciej Karpowicz

Ogółem w trakcie badań w 2011 r. w strefie buforowej Narwiańskiego Parku Narodowego Widłonóg Mesocyclops leuckarti, fot Maciej Karpowiczstwierdzono występowanie 36 gatunków zooplanktonu skorupiakowego (Crustacea), w tym 20 gatunków wioślarek (Cladocera) oraz 16 gatunków widłonogów (Copepoda). Wśród widłonogów dominowali przedstawiciele rzędu Cyclopoida, a nie stwierdzono obecności przedstawicieli rzędu Calanoida. Na większości stanowisk występowali przedstawiciele dennych widłonogów z rzędu Harpacticoida. Ponad 80% występujących wioślarek i widłonogów stanowiły gatunki typowe dla roślinności wodnej i strefy litoralowej. W badanych korytach stwierdzono dwa gatunki uznawane za rzadkie, Naupliusy Cyclopoida należące do widłonogów, fot. Maciej Karpowicznieczęsto pojawiające się w zbiornikach słodkowodnych na terenie Polski: Eurycercus glacilis i Eucyclops macrurus. Wysoka bioróżnorodność środowiska nurtowego świadczy o obecności wielu siedlisk i mikrosiedlisk, skąd organizmy litoralowe są wynoszone i mogą kolonizować nowe obszary. Wysokie liczebności zooplanktonu w strefie przybrzeżnej oraz w korytach zdominowanych przez roślinność wskazuję na wielką rolę makrofitów w systemie rzecznym, jako miejsca rozwoju i schronienia zooplanktonu.

Stwierdzono także występowanie 62 jednostek taksonomicznych Gatunek rozwielitki Simocephalus vetulus fot Maciej Karpowiczmakrozoobentosu: w tym 6 taksonów Diptera, 4 taksony Bivalvia, 7 taksonów Trichoptera, 4 taksony Ephemeroptera, 7 taksonów Odonata, 9 taksonów (12 gatunków) Gastropoda, 7 taksonów Hirudinea, 5 taksonów Crustacea, 6 taksonów  Heteroptera, 2 taksony Coleoptera, a także po 1 taksonie: Megaloptera, Oligochaeta, Demospongiae, Arachnida.

Przedstawiciel mięczaków ślimak Lymnaea sp., fot. Archiwum PTOP

Duża różnorodność taksonomiczna wynika z obecności w niej zarówno form typowo reofilnych, związanych na stałe z tym środowiskiem, jak i organizmów wyniesionych przez prąd wody z bardziej stagnujących siedlisk, które okresowo wzbogacają faunę tej strefy. ­Na tle innych rzek Polski bentos Narwi przedstawia się dość typowo.

logo ue