Skip to main content

Odtwarzanie starorzeczy

Prace ziemne związane z odkopaniem zasypanych połączeń pomiędzy starorzeczami prowadzono w latach 1998-2002. Odtworzono łącznie 13,56 km starorzeczy z czego odkopano mechanicznie 9,91 km oraz oczyszczono ręcznie 3,65 km. W południowej części doliny prace prowadzono na gruntach wsi Pańki, Rogowo oraz Majątek Rogowo i polegały one na odkrzaczaniu, odkopywaniu i odmulaniu dawnych starorzeczy. Rozpoczynano od wycinania i wyrywania krzaków i drzew znajdujących się na ich dnie oraz skarpie brzegowej. Zakrzaczenia powstały po regulacji Narwi, gdy starorzecza były pozbawione wody. Usunięcie krzaków było konieczne z uwagi na zatorowy charakter, uniemożliwiający odtworzenie naturalnej cyrkulacji i rozkładu wód.

Następnie odkopywano starorzecza, wykorzystując koparki gąsienicowe typu melioracyjnego z łyżką ażurową. Całość urobku rozplantowano cienką warstwą za pomocą lekkiej spycharki  w odległości do 15-20 m. Plantując urobek pozostawiano pas szerokości ok. 2 m od brzegu starorzecza, tak aby rozwinął się tam naturalny szuwar o charakterze kępowym. Dobrze zachowane odcinki starorzeczy, których odkopanie nie wymagało użycia ciężkiego sprzętu, oczyszczono ręcznie. Prace takie polegały na usunięciu roślinności szuwarowej, przetamowań, a wykorzystano do tego bronę ręczną i kosy.

Zdecydowaną większość opisanych prac prowadzono po stronie strefy buforowej. Chcąc odtworzyć jak najbardziej naturalny rozkład wody w dolinie część zabiegów wykonywano także w granicach Narwiańskiego Parku Narodowego. Przed rozpoczęciem takich działań uzyskano stosowne opinie, upoważnienia, pozwolenia od odpowiednich jednostek.

1

Mechaniczne oczyszczanie starorzeczy, fot. Archiwum PTOP

2

Mechaniczne oczyszczanie starorzeczy, fot. Archiwum PTOP

3

Oczyszczanie starorzeczy – prace ręczne, fot. Archiwum PTOP

logo ue