Skip to main content

Remont grobli Rzędziany-Pańki

2Grobla Rzędziany-Pańki powstała jako droga technologiczna w czasie melioracji rzeki Narew, dzieląc koryta na terenie obecnego Narwiańskiego Parku Narodowego i jego strefy buforowej. W roku 2003 PTOP przeprowadził pierwszy remont grobli Rzędziany-Pańki – adaptację budowli na cele ochrony przyrody doliny.

 

1Po oczyszczeniu terenu z drzew, pni i karpin rozpoczęto prace właściwe przy bezpośrednim wykonaniu przewałów umożliwiających swobodny przepływ wielkich wód w okresie wiosennym po roztopach.Otwarto przepływ w korytach budując 3 mosty z piętrzeniem nad dawnymi korytami. W roku 2011 osunęła się płyta betonowa zagrażając konstrukcji jednego z mostków. Podjęliśmy prace naprawcze i wtedy okazało się, jak bardzo bobry  „zmodyfikowały” konstrukcję. Budowla wymagała podjęcia jak najszybszych prac remontowych.

3Remont grobli Rzędziany-Pańki wykonany w 2012 roku, w ramach projektu „Utrwalenie uzyskanych efektów renaturalizacji strefy buforowej Narwiańskiego Parku Narodowego”, polegał na podniesieniu płyt betonowych i uzupełnieniu ubytków powstałych przez korytarze bobrowe. Ułożono ponownie płyty i wzmocniono groblę siatką. 4Nie było potrzeby zmiany parametrów budowli, ponieważ przewały grobli funkcjonują zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Zabezpieczenie wykonane dzięki środkom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewniło utrwalenie osiągniętych efektów ekologicznych.

logo ue