Skip to main content

Ochrona ptaków
siewkowych Podlasia

Aktualności

Monitoring ptaków siewkowych ciąg dalszy "Gródek"

15 grudzień 2022

Dziś sukces gniazdowy oraz przyczyny strat w lęgach.
Kontrola sukcesu gniazdowego polegała na sprawdzeniu stanu gniazd już po spodziewanym wykluciu piskląt – około 7 dni po tym okresie.
Przyczyny strat w legach podzielono na kategorie:

  • Ssaki – jaja zmiażdżone lub wyraźne ślady zębów oraz wszystkie gniazda zrabowane w nocy.
  • Ptaki – jaja nakłute przez ptaki.
  • Drapieżnik nieokreślony – w sytuacji, gdy stwierdzono drapieżnictwo bez możliwości przypisania do kategorii ptaki lub ssaki.
  • Inne – pozostałe przyczyny zniszczenia gniazda.
  • Los nieznany – nieznany los gniazda – nieodnaleziono resztek.
  • Notowano również przypadki porzucenia lęgu (kat. opuszczone).


Na badanym terenie – obszar około 200 ha - stwierdzono 156 gniazd (par lęgowych rycyka, krwawodzioba i czajki oraz samic w przypadku kszyka, dubelta i bataliona). Przy czym chcemy podkreślić, że 120 gniazd znajdowało się na powierzchni 42 ha otoczonej ogrodzeniem elektrycznym a kolejne 33 gniazda na powierzchni obok. Obydwie te powierzchnie są silnie podmokłe a po zakończeniu lęgów wypasane konikami polskimi.
Szacuje się, że ogółem dla około 60% par czajek, około 75% par krwawodzioba oraz około 87% par rycyków gniazdowanie zakończyło się sukcesem. W przypadku dubelta, bataliona i kszyka wszystkie stwierdzone samice miały sukces gniazdowy. Gniazdowanie zakończone sukcesem uznawano, gdy co najmniej z jednego jaja nastąpiło klucie i w gnieździe odnaleziono pisklęta lub ślady wylęgu.
Dla 28% gniazd nie można było określić, która grupa drapieżników była potencjalnie odpowiedzialna za utratę lęgów. Tak duży udział wynika z niesprawności części logerów temperaturowych pozostawionych w gnieździe oraz braku jakichkolwiek pozostałości zrabowanych i zniszczonych jaj.
Monitoring wykonało Towarzystwo Przyrodnicze Dubelt

15 grudnia 2022 15 grudnia 2022 1 15 grudnia 2022 2


Zobacz także

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej