Skip to main content

Bocian w Naturze

Tytuł projektu: Bocian w Naturze - Ochrona bociana białego na terenie Ostoi Warmińskiej

Okres realizacji: 01.07.2012 - 30.09.2013
Budżet: 205 192,00zł
Źródło finansowania: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Kontakt: Emilia Menderska, tel./fax. 89/533 68 66, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DZIAŁANIA PROJEKTU

3.1 Wymiana 29 platform gniazdowych

Platforma dachowa wykonana jest z elementów drewnianych zbitych gwoździami. Wymiana platform wykonywana będzie za pomocą podnośnika. Stara platforma zostanie usunięta a materiał z gniazda będzie w części (minimum 4 worki o poj. 50 l) przeniesiony na nową platformę, która zostanie umieszczona w tym samym miejscu.

3.2 Odkrzaczanie oczek wodnych

 Prace polegać będą  na odsłonięciu południowej strony oczka, co będzie skutkowało doświetleniem a tym samym wpłynie na poprawę warunków rozwoju drobnych organizmów stanowiących bazę pokarmową bociana białego. Usunięcie nadmiernej ilości samosiewów (brzoza, olsza, wierzba) oraz zakrzewień będzie wykonywane ręcznie przy użyciu pilarki mechanicznej poza okresem lęgowym ptaków. Ponadto zostanie wykoszona roślinność wokół oczka a pozostała biomasa zostanie sprzątnięta.

3.3 Remont 5 urządzeń piętrzących

Planowane uzupełnienie kamienia polnego oraz uzupełnienie płotków faszynowych jest niezbędne do poprawy stanu technicznego wykonanych w roku 2003 progów-bystrotoków oraz grobli. Mimo, że są to proste prace budowlane, powinny być one wykonane przez ekipę doświadczoną w pracach przy budowlanych hydrotechnicznych. Ilość kamienia jaka powinna zostać zużyta do uzupełnienia poszczególnych urządzeń została oszacowana przez projektanta z uprawnieniami budowlanymi melioracji wodnych.

3.4 Renowacja wieży widokowej

Do bezpiecznego korzystania z wieży widokowej niezbędne jest przeprowadzenie gruntowego remontu, który pozwoli na dalsze jej użytkowanie.

W ramach remontu zostanie wymieniona część podwalinowa, część słupów głównych, więźba dachowa, część konstrukcji dachowej, deskowanie połaci dachowych, pokrycie dachu, schody drewniane, balustrady oraz podłoga. Wieża zostanie również zabezpieczona impregnatem grzybobójczym.

3.5 Modernizacja maszyn rolniczych

Zaplanowany remont maszyn rolniczych zakupionych do gospodarstwa z dofinansowania Fundacji EkoFundusz pozwoli na podtrzymanie w dobrym stanie miejsc żerowiskowych bocianów białych.

W ramach projektu zostanie zmodernizowana kosiarka, prasa zbierająca oraz zgrabiarka. Będą wymienione wszystkie zużyte i niesprawne części maszyn, które sprawiają że wymienione wyżej urządzenia nie nadają się do użytku.

3.6 Rewitalizacja i rozbudowa ścieżki edukacyjnej Toprzyny-Żywkowo

Aby utrzymać w dobrym stanie infrastrukturę turystyczną, która istnieje od 2003 roku należy przyprowadzić szereg prac konserwatorskich i remontowych. Infrastruktura turystyczna na ścieżce składa się z tablic informacyjno - edukacyjnych stanowiący źródło informacji na temat bocianów oraz przyrody terenów otwartych. W ramach remontu ścieżki zostaną ustawione nowe tablice na całej jej długości, kierunkowskazy oraz witacze. Zostanie rozbudowana część ścieżki znajdująca się w samym Żywkowie na terenie gospodarstwa PTOP oraz na placu należącym do Urzędu Gminy Górowo Iławeckie.

3.7 Wydanie folderów

Zadanie polega na wydaniu folderów edukacyjnych dotyczących ścieżki edukacyjnej Toprzyny-Żywkowo. Folder będzie poruszał tematy związane z gniazdami bocianów, żerowiskami, oczkami wodnymi i tradycyjnym sposobem gospodarowania rolnego. Folder zostanie wydany w 3 językach (polskim, angielskim oraz niemieckim), po 1500 sztuk w każdym.

3.8 Zakup konika polskiego

Zadanie polega na zakupie ogiera konika polskiego do stada zachowawczego koników polskich (klaczy), będących własnością PTOP. Ogier musi być posiadać licencję oraz potwierdzenie pochodzenia genetycznego, aby mógł kryć klacze znajdujące się w programie ochrony zasobów genetycznych.

 

logo_ptop_nfos