Skip to main content

Aktualności

Wędrowne bociany

10 wrzesień 2020
Wędrowne bociany

Kilka lat temu, wspólnie z Biebrzańskim Parkiem Narodowym i Łomżyńskim Parkiem Krajobrazowym Doliny Narwi, rozpoczęliśmy badania bocianów białych. Jego celem jest ocena skuteczności przywracania do natury młodych osobników, które trafiały do ośrodków rehabilitacji dla dzikich zwierząt. W tym roku nałożyliśmy nadajniki na 4 ptaki. Jeden z nich wczoraj przeleciał cieśninę Bosfor!

Do tej pory wyniki nie napawały optymizmem. Dotychczas najdłuższa wędrówka jednego z ptaków zakończyła się na granicy Bułgarii i Turcji. Ptak zginął na linii średniego napięcia. To najczęstsza przyczyna śmierci młodych bocianów w trakcie wędrówki. Nie zabijanie w Syrii czy Libanie. Na skutek śmiertelnego porażenia prądem zginie pierwszego roku 8 na 10 młodych bocianów. Prawie wszystkie w Europie.

Proste metody zabezpieczania sieci mogą to zmienić. PTOP wypracował taki sposób, który jest szybki i tani. Coraz więcej słupów zostaje odpowiednio zabezpieczonych. Ale to ciągle kropla w morzu potrzeb. Ochrony wymaga cały szlak migracyjny. Mamy to w planie. Mamy nadzieję, że kiedyś o tym napiszemy.

thumb bocian wedrowny3 bocian wedrowny2bocian wedrowny4bocian wedrownythumb bocian wedrowny1


Zobacz także