Skip to main content

Wizyta na Białorusi

W dniach 10-12 października gościliśmy na Białorusi u zaprzyjaźnionej organizacji APB – „Achowa Ptuszak Baćkołszczyny”. Organizacja ta wspólnie ze stowarzyszeniem WIT przygotowała szkolenie dla mieszkańców regionu grodzieńszczyzny, a konkretnie doliny rzeki Świsłocz. Zostaliśmy zaproszenie do udziału w warsztatach jako eksperci i przedstawiciele polskiej organizacji, która może zostać polskim partnerem w projekcie.

Ostatecznie w szkoleniu wzięły udział trzy osoby z PTOP oraz członkowie APB – pracownicy Uniwersytety w Grodnie, parku ZOO, nauczyciele z regionalnych szkól, w sumie około 16 osób.

Pracę zaczęliśmy w piątek, najpierw obejrzeliśmy teren, następnie do późna w nocy obradowaliśmy w ruskiej bani. Później nie było już tak przyjemnie, w sobotę pracowaliśmy od rana do wieczora, a w niedzielę do obiadu wypełniając matrycę logiczną projektu. Ostatecznie z wielu problemów, które występują na terenie doliny Świsłoczy i Niemna skupiliśmy się na dwóch: edukacji ekologicznej lokalnej społeczności i opracowaniu planu działania dla terenu bagna Grajna, które zostało zatopione w wyniku budowy zapory i elektrowni wodnej. Na bagnie Grajna, które jest wielkości ok 1,5km2 obserwowano 30-50 samców wodniczki. Po podniesieniu się poziomu wód o ok. 1 m teren zmienił się w jezioro z kolonią mewy śmieszki. 

W wyniku pracy zespołowej powstały szkice dwóch wniosków o dofinansowanie. Na przełomie roku Komisja Europejska ogłosi konkursy na zadania z dziedziiny ochrony środowiska do realizacji na terenie Białorusi. Mamy nadzieję, że nasza praca zostanie wykorzystana, a współpraca międzynarodowa będzie się rozwijać. 

problemypraca_w_grupachgrupymatrycakotpogonwycieczka