Skip to main content

PTOP

Konferencja podsumowująca projekty CKPŚ

W dniu 7 października 2015 r. w Warszawie, w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju odbyła się konferencja pt. „Szlakiem naturalnych zmian – fundusze europejskie na ochronę przyrody” organizowana przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych i Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ). Celem konferencji było podsumowanie efektów projektów zrealizowanych w ramach V osi Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i współfinansowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla nas wszystkich całe to przedsięwzięcie przez lata nazywane było „projektami CKPŚ”.

Od 2008 roku do dziś CKPŚ w ramach 18 konkursów sfinansowało realizację 175 projektów chroniących bioróżnorodność na kwotę 374 mln złotych. Realizowane projekty objęły swoimi działaniami 391 gatunków i siedlisk. Najwięcej projektów, bo aż 59 zrealizowały organizacje pozarządowe, a PTOP okazał się najsprawniejszym konsumentem środków. Pozyskaliśmy aż 9 projektów co stanowi ponad 5% całości i wykorzystaliśmy ponad 23 mln złotych co stanowi 6,15% dostępnych wszystkich środków w skali kraju!!! Tym samym byliśmy największym beneficjentem. W naszych projektach chroniliśmy: cietrzewie, głuszca, rybitwy, żółwia błotnego, torfowiska wysokie i wybudowaliśmy małą infrastrukturę turystyczną w Puszczy Białowieskiej.

Nasza praca została doceniona przez organizatorów konferencji. Zostaliśmy zaproszeni do wygłoszenia referatu, a dyrektor PTOP wziął udział w panelu dyskusyjnym o efektach projektów i przyszłości tj. kolejnych 300 mln jakie będą do pozyskania przez najbliższe 6 lat. W uznaniu za – tu cytat: „wkład w ochronę przyrody, profesjonalizm w działaniu i dobrą współpracę” dyrektor CKPŚ Pana Piotr Adamski wręczył przedstawicielowi PTOP dyplom LIDERA OCHRONY PRZYRODY.

My również dziękujemy wszystkim byłym i obecnym pracownikom CKPŚ oraz NFOŚiGW za dobrą merytoryczną współpracę i bardzo, ale to bardzo liczymy na ciąg dalszy ponieważ przyroda północno-wschodniej Polski potrzebuje wsparcia finansowego. W nowej perspektywie chcielibyśmy nadal budować piętrzenia na zdegradowanych torfowiskach, zasypywać rowy melioracyjne, odtwarzać starorzecza i meandry rzek, promować ekstensywny wypas na rzecz ptaków siewkowych oraz chronić stare drzewa i lasy.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy za to co udało się nam wspólnie osiągnąć i prosimy o więcej.

Dyrektor Roman Kalski 

Dyplom Lidera  Konferencja  Dyrektor prezentuje  Prezydium  Wręczenie dyplomów