ochrona-inne

Poprosiłem o opinię naszego żółwiowego eksperta, Grzegorza Góreckiego, co taka niezwykła zima oznacza dla żółwi. Oto co napisał:

Już chyba wszyscy powoli mają dość tegorocznej zimy. Ostatnio zastanZDJ_wi_Rbi_23awiałem się jak poradzą sobie z tak długą zimą żółwie błotne. Zazwyczaj na Mazurach pierwsze żółwie  wybudzają się z hibernacji pod koniec marca. W tym roku podejrzewam, że najwcześniej wyjdą  pod koniec kwietnia. Czyli miesiąc opóźnienia. Tak długa zima może przyczynić się do śmierci części żółwi podczas zimowania. Dodatkowo w tym roku raczej nie ma co liczyć na udane lęgi. Samice, które wyjdą pod koniec kwietnia będą gotowe składać jajka najwcześniej w połowie czerwca, a reszta pewnie dopiero na początku lipca. Jajka złożone w lipcu już nie zdążą się rozwinąć do jesieni. Jednym słowem ten rok raczej będzie ciężki dla mazurskich żółwi błotnych.

Fot.: M. Rębiś

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.