ochrona-inne

Tropy_wia_2Problem ze stwierdzeniem obecności żółwia polega na tym, że niełatwo go wypatrzyć. Czujna to gadzina, a do tego w takim środowisku, w którym żyje, widoczność nie jest rewelacyjna, a sam zwierzak niezbyt imponujacych rozmiarów. Nie wspomnę o tym, że w końcu sporo czasu spędza w wodzie i niekoniecznie przyciąga wzrok ruchem.

Czasem pewnym ułatwieniem w stwierdzeniu obecności żółwia na jakims terenie moga być pozostawiane przez niego tropy.

Jeżeli starorzecza, bagienka, torfianki sąsiadują z piaszczystymi drogami, warto idąc nimi popatrzeć też pod nogi. Żółwie czasem wędrują między zbiornikami, a późną wiosną samice wychodzą na ląd składać jaja. Poruszając się zaś, w sprzyjających warunkach, najlepiej na piachu, pozostawiają bardzo charakterystyczne tropy.

Przede wszystkim rzuca się w oczy wygładzony pas, jakby ktoś przeciągnął garnek po ziemi. To, naturalnie, ślad plastronu - dolnego pancerza. Z boków będą widoczne wgłebienia pozostawione po nogach, a przez środek biegnie jeszcze zyzgzak pozostawiony przez ogon.         w_Likusy_30

zdjęcia: J Banach

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.