DSC 0449Dni są coraz cieplejsze, wolnych dni też u części z nas będzie przybywać, dlatego czas pomyśleć o aktywnym spędzeniu letnich miesięcy, najlepiej poza miastem i na łonie podlaskiej przyrody. Jeżeli ta perspektywa Was zainteresowała musicie koniecznie zgłosić się do nas na „workcampy”. Są to sześciodniowe spotkania wolontariuszy, którzy będą wspólnie pracować na rzecz przyrody i tym samym pomogą Towarzystwu w realizacji jego najważniejszych celów statutowych, czyli czynnej ochronie siedlisk zagrożonych gatunków ptaków. W latach poprzednich w spotkaniach tych wzięło udział ponad 100 osób!

Pierwsze planujemy rozpocząć już 26 czerwca i zakończyć 1 lipca. Każdy z Was może uczestniczyć w całym spotkaniu lub spędzić z nami kilka wybranych przez siebie dni. My, jako organizatorzy, zapewniamy nocleg w Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku (gm. Michałowo, woj. podlaskie), pościel, całodniowe wyżywienie, narzędzia, rękawice robocze i przede wszystkim przemiłą atmosferę i dobrą zabawę. W zamian liczymy na Wasze zaangażowanie w prace terenowe. Wśród nich będą te związane z utrzymaniem siedlisk ptaków (odkrzaczanie łąk, dróg dojazdowych do łąk), czynną ochroną brzozy niskiej na terenie Niecki Gródecko-Michałowskiej, usuwaniem obcych gatunków inwazyjnych oraz prace porządkowe na łąkach, na których pasą się koniki polskie. Czas pracy jest zawsze dostosowany do sił i możliwości uczestników, najczęściej jest to maksymalnie 5 godzin dziennie. Czas po pracy spędzamy wspólnie na ogólnie pojętej integracji.

W związku z tym, iż nasza stacja znajduje się w urokliwej okolicy, sprzyjającej odpoczynkowi od „uroków” cywilizacji, miejsce to jest fantastyczne do wycieczek, spacerów, fotografowania, obserwacji ptaków i innych zwierząt, których nie spotkacie w mieście ;)

Póki co, to tyle z mojej strony, a Wy, jeżeli już wiecie, że chcecie spędzić parę dni w nietypowy sposób, napiszcie lub zadzwońcie do nas i zarezerwujcie sobie i swoim znajomym miejsce na kilkudniowy odpoczynek od cywilizacji! A przy okazji zróbcie coś pożytecznego dla podlaskiej przyrody!

Zgłoszenia przesyłajcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub kontaktujcie się telefonicznie na nr 693390213 – Marta Potocka.

Jeżeli powyższy termin Wam nie odpowiada, zapiszcie się na kolejny.

Oto terminy następnych spotkań:

Numer spotkania

Terminy workcampów na 2017 r.

1

26.06. – 01.07.

2

10.07. – 15.07.

3

21.08. – 26.08.

4

11.09. – 16.09.

5

25.09. – 30.09.

DSC 0415DSC 0424DSC 0539DSC 0598DSC 0635

 

 

 Spotkania są częścią projektu „Czynna ochrona dubelta na terenie torfowisk i dolin rzecznych w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska (PLB200003)” POIS.02.04.00-00-0031/16 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

logo

 

Kalitnik 2016/2

Dzięki dużemu zaangażowaniu naszych wolontariuszy w dniach od 22 do 27 sierpnia 2016 r. przeprowadziliśmy drugi w tym roku workcamp w Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku. Niesamowite jest to, że niektórzy wolontariusze zaplanowali tegoroczne swoje urlopy na czas naszego kalitnickiego spotkania. Urok Kalitnika i nie tylko - ma siłę ;)

Niestety w pierwszym dniu workcampu z racji braku pogody, umożliwiającej pracę w terenie, pozostaliśmy w stacji. Nie nudziliśmy się jednak, gdyż postanowiliśmy porządnie wysprzątać dom włącznie z myciem okien, praniem firanek i dokładnym posprzątaniem wszystkich pomieszczeń.

Kolejne dni to była już ciężka praca w rezerwacie przyrody Gorbacz. Codziennie rano zaczynaliśmy walkę z odrastającymi na torfowisku samosiewkami brzozy i kruszyny. Powierzchnia ta w latach poprzednich była już odkrzaczana dwukrotnie przy pomocy ciężkiego sprzętu i aby utrzymać efekt ekologiczny musieliśmy tym razem wesprzeć się pomocą wolontariuszy. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ jest to duża powierzchnia (ponad 6 ha), a siewki z każdym miesiącem są mocniej ukorzenione! Ale co tam, dawaliśmy radę. Oczywiście nie wykonaliśmy zadania w 100%, dlatego też jeśli znajdą się chętni wolontariusze możemy jeszcze raz w tym roku spotkać się na Gorbaczu.

Jeden dzień postanowiliśmy pozostać w stacji i wykonać parę zadań porządkowych na jej terenie. Zajęliśmy się głównie uporządkowaniem i przygotowaniem opału na zimę. Jedni cieli tyczki na mniejsze kawałki, drudzy rąbali drewno a inni układali pocięte drewno w stosy. Panie zajęły się też uporządkowaniem przydomowych grządek.

W czasie wolnym wolontariusze odwiedzili Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków "Przytulisko" w Poczopku, gdzie Mariusz obrączkował tegoroczny przychówek bocianów białych, oraz starym już zwyczajem obóz obrączkarski Akcji Siemianówka. Wolontariusze mogli udać się na obchody, obserwować wyjmowanie ptaków z sieci, jak też oznaczanie złapanych ptaków przez licencjonowanych obrączkarzy. Wspólnie z uczestnikami obozu rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski. Ten dzień zakończyliśmy w Kalitniku, wręczając Mariuszowi wykonany własnoręcznie przez Anię tort. Smakołyk ten miał być dowodem wdzięczności i zarazem podziękowaniem Mariuszowi za wszystkie dni spędzone wspólnie podczas workampów w Kalitniku. Mariusz bowiem kończy pracę w PTOP z końcem września ☹. Zgodnie z obietnicami mam nadzieję, że jeszcze nie raz pojawi się w Kaltniku, tyle, że już jako wolontariusz.

Warto zaznaczyć, że wszystkie posiłki podczas całego pobytu przygotowywaliśmy sami, a do wielu wykorzystywaliśmy rosnące w ogrodzie owoce i grzyby, które obrodziły w lesie po deszczowym poniedziałku.

Dwoje wolontariuszy – Hania i Mikołaj mieli też przeogromne szczęście. Byli świadkami narodzin konika polskiego. 25 sierpnia o godzinie 4:53 rano wyźrebiła się nam bowiem Bernika. Matka i ojciec chrzestni nazwali źrebię Bagietka.

Tego rodzaju spotkania na długo pozostają w pamięci zarówno nam organizatorom – Marcie i Mariuszowi, jak i uczestnikom – Ani F., Hani, Mikołajowi, Konradowi, Marcelinie, Ani G., Agacie, Marcinowi, Michałowi i wielu innym wolontariuszom.

Więcej informacji o naszych akcjach i wolontariacie w Kalitniku tutaj.

1_Droga_do_wsi_Kalitnik2_powierzchnia_wyczyszczona3_Powierzchnia_wyczyszczonego_torfowiska4_Reczne_wyrywanie_siewek5. Nie wszystko dało się wyrwać ręcznie. Fot. Marta Potocka6_praca_innych_wolontariuszy_jak_i_narzedzi7_Niektore_osobniki_roslin_trzeba_byo_wykopac8_Powierzchnia_do_wyczyszczenia9_Wolontariusze10. 25.08.2016, godzina 4.53 poranna niespodzianka - nowy konik! Fot. z telefonu Mikołaj Lularadzki11._Przygotowywanie_opau_na_zime._Fot._Marta_Potocka12. Cięcie drewnianych tyczek na mniejsze kawałki. Fot. Marta Potocka13_Ukadanie_drewna14.__i_ukadanie__Fot._Marta_Potocka15._Pielenie_grzadek._Fot._Marta_Potocka16Wspolne_sniadanie._Fot._Ania_Golwa17Byoltez_i_wspolne_gotowanie_leczo._Fot._Ania_Golwa18Bagietka_nowonarodzona_klaczka.Fot._Ania_Glowa19Bociany_w_Poczopku_czekaja_w_kolejce_po_obraczke._Fot._Ania_Glowa20Mariusz_przy_pomocy_asystentki_Ani_obraczkuje_bociana._Fot._Ania_Glowa21Krogulec_tez_dosta_obraczke._Fot._Ania_Glowa22 prawdzanie_tzw_drapolowek. Fot. Ania Głowa23Akcja_Siemianowka_Fot_Ania_Glowa24Po_pracy_na_rezerwacie_zwiedzalismy_okolice_Fot_Ania_Glowa25Po_deszczowym_poniedziaku_w_lasach_pojawiy_sie_grzyby_Fot_Ania_Glowa26Wolontariusze_czesto_tez_odwiedzali_nasze_koniki_Fot_Ania_Gowa27Wolontariusze_uwieczniali_w_aparacie_piekne_widoki_Fot_Ania_Gowa28_Mozna_tez_byo_sobie_refleksyjnie_porozmawiac_Fot_Ania_Glowa29Spacer_w_urokliwej_okolicy_wsi_Kalitnik_Fot_Ania_Glowa30Tort_od_wolontariuszy_dla_Mriusza_Fot_Marta_Potocka

BociekJuż za nami kolejny kalitnicki worcamp dla wolontariuszy. Pierwsze tegoroczne spotkanie z pracą i przyrodą trwało od 1 do 6 lipca. Nierówna walka z sukcesją wkraczającą w miejsca, w których drzew i krzewów nie potrzebujemy była ciężkim doświadczeniem. Pogoda, czyli lejący się z nieba na przemian żar i deszcz zdecydowanie wspierała w tej walce siły natury. W ramach edukacji przyrodniczej odwiedziliśmy z wolontariuszami Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków "Przytulisko" w Poczopku. Można było z bliska przyjrzeć się niemal wszystkim gatunkom polskich sów i uczestniczyć w obrączkowaniu kilku ptaków szponiastych przygotowywanych do wypuszczenia na wolność po rehabilitacji. W drodze powrotnej do Stacji Terenowej zatrzymaliśmy się też na chwilę w Kruszynianach, gdzie można było zapoznać się z bogatą kulturą Tatarów polskich.

Dziękujemy wolontariuszom i już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie, które planujemy zorganizować jeszcze tego lata.

Praca1Praca2Praca3

 

 

 

 

 

 

 

Praca4MszarnyPoczopek

 

 

 

 

 

 

 

KalitnikPolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków po raz drugi w tym roku zaprasza wolontariuszy do Stacji Terenowej w Kalitniku. Spotykamy się w terminie 22-27 sierpnia 2016 w celu dalszego oczyszczania siedmiohektarowej działki położonej w rejonie jeziora Gorbacz z siewek drzew. Dla urozmaicenia będziemy też wykonywać inne prace na działkach Towarzystwa (np. usuwanie obcych gatunków inwazyjnych).

Należy zabrać ze sobą: obuwie i odzież. Zapewniamy: narzędzia i rękawice robocze, dach nad głową, łóżko z pościelą, sielską atmosferę i dobre towarzystwo.

Posiłki przygotowujemy wspólnie. Wspólnie też pracujemy do 5 godzin dziennie. Pozostały czas spędzamy na ogólnie pojętej integracji. Stacja Terenowa znajduje się w urokliwej okolicy sprzyjającej odpoczynkowi od „uroków” cywilizacji. Wokół naszej małej wioski rozciągają się lasy, łąki i torfowiska. Na okolicznych pastwiskach pasie się ponad czterdzieści koników polskich. Nieopodal położone są trzy rezerwaty przyrody, jest więc szansa na spotkanie z łosiem, żubrem a nawet wilkiem czy rysiem. Kalitnik, to fantastyczne miejsce do wycieczek, fotografowania, obserwacji ptaków i zwierząt.

Przewidujemy też, jak co roku wizytę w obozie obrączkowania ptaków Akcji Siemianówka. Będzie można z bliska przyjrzeć się wielu gatunkom ptaków i zapoznać się ze sposobami badania ich wędrówek.

 

Zadzwoń do nas i zarezerwuj miejsce na kilkudniowy odpoczynek od cywilizacji! A przy okazji zrób coś pożytecznego dla podlaskiej przyrody!


Zgłoszenia proszę śmiało przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie na nr 693390213 - Marta Potocka.

 

DSC_0547PracaRezerwat

 

Tabun Nasze konikiObrączkowanie

2016.07.29

Powierzchnia_zabieguPolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza wolontariuszy do Stacji Terenowej w Kalitniku. Tym razem spotykamy się w terminie 1-6 lipca 2016 w celu oczyszczenia siedmiohektarowej działki z wkraczającej sukcesji siewek drzew. Drzewek nie jest dużo, około 3-4 na jeden metr kwadratowy i mają wysokość do 50 cm. Chcemy umożliwić odnowienie się runa (krzewinek, wrzosów, mszaków i roślin zielnych) na powierzchni poddanej dwa lata temu frezowaniu pni i karpin.

Należy zabrać ze sobą: obuwie i odzież. Zapewniamy: narzędzia i rękawice robocze, dach nad głową, łóżko z pościelą, sielską atmosferę i dobre towarzystwo. Posiłki przygotowujemy wspólnie. Wspólnie też pracujemy do 5 godzin dziennie. Pozostały czas spędzamy na ogólnie pojętej integracji.

Zarówno Stacja Terenowa jak i odtwarzana powierzchnia leżą w urokliwej okolicy sprzyjającej psychicznemu odpoczynkowi od „uroków” cywilizacji. Wokół naszej małej wioski rozciągają się lasy, łąki i torfowiska. Na okolicznych pastwiskach pasie się ponad czterdzieści naszych koników polskich. Nieopodal istnieją trzy rezerwaty przyrody. Jest szansa na spotkanie z łosiem, żubrem a nawet wilkiem czy rysiem. Kalitnik, to fantastyczne miejsce do wycieczek, fotografowania, obserwacji ptaków i zwierząt.

Zgłoszenia proszę śmiało przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie na nr 600505509 (zarządca ostoi Rabinówka – Mariusz Rostkowski).

 23.05.2016

Odtwarzające_się_runoGorbaczGorbacz_-_siewki_drzew_do_usunięcia

 

 

 

 

 

 

 

 

Stacja_Terenowa_PTOP_w_KalitnikuSypialnia_w_Stacji_TerenowejKuchnia_w_Stacji_Terenowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.