wycieczki

INAUGURACJA SEZONU Z PTOP Już czas schować kożuchy głęboko na dno szafy, wyciągamy gumowce, lornetki, lunety i w teren! Na zachętę, żeby rozruszać kości po jak zwykle zbyt długiej zimie, zaprosiliśmy naszych członków i sympatyków w sobotę 26 marca na wycieczkę na otwarcie sezonu. Jak tradycja każe pierwszy wyjazd to "czesanie gęsi". Wprawdzie dzień czy dwa wcześniej padał śnieg i zmroziło w nocy, ale nie zrezygnowaliśmy. Bardzo dobrze, bo było warto.

Zaczęliśmy ornitologiczno-historycznie, bo od Góry Strękowej, gdzie obserwowaliśmy rozlewiska Narwi z okolic ruin schronu kpt. Raginisa. Ponad 70 lat temu miała tu miejsce bitwa nazywana POLSKIMI TERMOPILAMI, gdzie polscy obrońcy pod dowództwem kapitana KOPu Władysława Raginisa starli się z wielokrotnie liczniejszymi siłami niemieckimi gen. Heinza Guderiana. Jednych w to miejsce przyciąga historia, innych widok tysięcy ptaków na przelotach. Widzieliśmy świstuny, rożeńce, płaskonosy, krakwy, czernice, łabędzie czarnodziobe, nieme i krzykliwe, stada gęsi żerujących i przelatujących.

Następnie okupowaliśmy odcinek rzeki Narwi między Wizną a Łęgami, gdzie mogliśmy podglądać m.in. cyraneczki, kormorany, świstuny. Dla urozmaicenia przemieściliśmy się nad Biebrzę, na niezawodne punkty widokowe w Burzynie i Brzostowie. Do listy obserwowanych gatunków dołączyły krwawodzioby, rycyki, oczywiście czajki, a wypatrzone przez Oliwiera zauszniki w szacie godowej okazały się pierwszym pojawem tego gatunku w regionie w tym roku. Kolejną ?świecką tradycją" wyjazdów na gęsi jest krótki przerywnik na żurek i schabowego w barze u Dany, tak abyśmy mieli energię na dalsze obserwacje. Po obiadku wypada się poruszać, więc koniec z podjazdami autokarem i najwyższy czas na spacer. Wybraliśmy się na groblę Sulin, a tam już każdy w swoim tempie, jedni przystając dłużej przy głowienkach, gągołach inni przy bobrach przeszliśmy 3 kilometrową trasę.

Część grupy w tym samym czasie odwiedziła jeszcze Zajki nad Narwią. I na tym zakończyliśmy nasz wyjazd. Bardzo nam miło że organizowane przez nas wycieczki cieszą się dużym zainteresowaniem, zawsze tworzą się listy rezerwowe chętnych na wspólne podglądanie ptaków. Przypominamy, że nasze wyjazdy sa darmowe, zapewniamy transport, przewodników i ptaki. Dziękujemy wszystkim za wspólne gęsiowanie i zapraszamy na kolejne wspólne wyjazdy. Najbliższy już w kwietniu, szczegóły znajdziecie na stronie PTOP. Do zobaczenia w terenie!

INAUGURACJA SEZONU Z PTOP

INAUGURACJA SEZONU Z PTOP

INAUGURACJA SEZONU Z PTOP

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl

   Nasz newsletter wysyłamy przez   Freshmail logo