wycieczki

 

wycieczka ornitologiczna21 września 2019 r. odbyła się ostatnia z cyklu wycieczek, realizowanych w ramach projektu „Ochrona ptaków wodno-błotnych w Dolinie Górnej Narwi PLB200007”.
W odróżnieniu do poprzednich, wczesnowiosennych wyjazdów, ten zorganizowany na zakończenie lata, miał pozwolić na obserwowanie ptaków migrujących na zimowiska.
Planowana trasa wycieczki przebiegała przez malowniczą Dolinę Górnej Narwi, gdzie Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków realizuje szereg działań i projektów mających na celu ochronę i tworzenie siedlisk ptakom wodno-błotnym. Dodatkowymi przystankami były stawy hodowlane na os. Dojlidy w Białymstoku oraz obóz obrączkarski Akcji Siemianówka. Do udziału w naszym wyjeździe zgłosiła się między innymi grupa młodzieży, rozpoczynająca przygodę z ornitologią. Wszyscy uczestnicy z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem, pod opieką naszego kolegi Jarka Banacha, prowadzili obserwacje ptaków oraz słuchali ciekawostek na temat niektórych gatunków. Szczęściarzom udało się zaobserwować bąka przelatującego nad szuwarami. Poza tym uczestnicy podziwiali: błotniaka stawowego; łyski; perkozy dwuczube i perkozki; czaple białe i siwe;kaczki: krzyżówki, cyraneczki, głowienki, czernice; mewy: śmieszki, żółtonogie; polującego na wróble krogulca, suszące pióra kormorany i niezliczone szpaki, jaskółki brzegówki i dymówki.

Duże wrażenie na wszystkich wywarł obóz obrączkarski Akcji Siemianówka, gdzie dzięki uprzejmości wolontariuszy i opiekunów obozu, mogliśmy obserwować i czynnie uczestniczyć w pracy tamtejszych ornitologów, poprzez np. udział w obchodach mających na celu wyjmowanie z sieci złapanych okazów ptaków, obserwowanie procesu obrączkowania i opisywania złapanego ptaka a następnie wypuszczanie go na wolność. Młodzież ustawiała się w niekończącej się kolejce do wypuszczania, sikorek: bogatek, modraszek, czarnogłówek; rudzików; zięb; praktycznie nie do odróżnienia na pierwszy rzut oka: pierwiosnków, piecuszków; drozdów śpiewaków; kosów i jednego dzięciołka.

Wyjazd był też doskonałą okazją do przekazania informacji nt. projektu „Ochrona ptaków wodno- błotnych w Dolinie Górnej Narwi PLB200007”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Każdy z biorących udział w wycieczce otrzymał także zestaw upominkowy składający się opaski odblaskowej i albumu informacyjno promocyjnego pt. „Wypas” wykonanych w ramach projektu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zgłoszenie i wzięcie udziału w naszej inicjatywie. Liczymy, żeprzekazana wiedza zachęci wszystkich do podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody a w szczególności ptaków.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze wszystkich wyjazdów.

 

FE POIS logo EU

 

Wycieczka Ornitologiczna Dolina Gornej NarwiZapraszamy osoby dorosłe i młodzież z opiekunami na bezpłatną wycieczkę ornitologiczną malowniczą Doliną Górnej Narwi. Podczas wycieczki będziemy prowadzić obserwacje ptaków, nauczymy się rozpoznawać gatunki ptaków i odwiedzimy miejsca realizacji zadań w ramach projektów PTOP. Wycieczka zakończona zostanie ogniskiem w Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc, obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 19 września br. do godz. 14:00, telefonicznie: 85 664 22 55 lub na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wycieczka odbędzie się 21 września 2019 r. (sobota). Miejsce zbiórki: dworzec Biacomex w Białymstoku (pomiędzy dworcem PKS a Centrum Handlowym PARK), godzina 08:45.

Czas trwania wycieczki: od godz. 09:00 do 18:00. Wymagania: odzież i obuwie terenowe (może być woda i błoto), pożywienie (np. kiełbaski na ognisko), można wziąć własną lornetkę.

Wycieczka jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

FE POIS logo EU

 

rycyk, fot. Grzegorz GrygorukZapraszamy osoby dorosłe i młodzież z opiekunami na bezpłatną wycieczkę ornitologiczną malowniczą Doliną Górnej Narwi. Podczas wycieczki będziemy prowadzić obserwacje ptaków, nauczymy się rozpoznawać gatunki ptaków i odwiedzimy miejsca realizacji zadań w ramach projektów PTOP. Wycieczka zakończona zostanie ogniskiem w Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku, gdzie obejrzymy zimujące stado koników polskich, które już niedługo trafi na nadnarwiańskie pastwiska.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc, obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 29 marca br. do godz. 14:00 telefonicznie: 85 664 22 55 lub na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wycieczka odbędzie się 31 marca 2019 r. (niedziela). Miejsce zbiórki: dworzec Biacomex w Białymstoku (pomiędzy dworcem PKS a Centrum Handlowym PARK), godzina 08:45.

Czas trwania wycieczki: od godz. 09:00 do 18:00. Wymagania: odzież i obuwie terenowe (może być woda i błoto), pożywienie (np. kiełbaski na ognisko), można wziąć własną lornetkę.

Wycieczka jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

2019 03 26 124025

FE POIS poziom pl 1 rgb Kopia

 

Mysikrólik, fot. Piotr Górny Zapraszamy na jesienną wycieczkę ornitologiczną z Polskim Towarzystwem Ochrony Ptaków.

Wyruszamy z Białegostoku w sobotę 29.09.2018 r., miejsce zbiórki: ul. Bohaterów Monte Cassino, przystanek BKM przy dworcu PKS (Białystok), godz. 9.00.

W planach wyjazdu są obserwacje ptaków w okolicach zbiornika Siemianówka, wizyta w obozie obrączkarskim Akcja Siemianówka, ognisko w Stacji Terenowej w Kalitniku.

Zapewniamy opiekę ornitologa, lunety (2 sztuki) do obserwacji ptaków. Proponujemy zaopatrzyć się w prowiant na ognisko.

Udział w wycieczce jest odpłatny. W trakcie wyjazdu zbieramy po 20 PLN, od uczestnika, jest to składka na paliwo. Dla członków PTOP i małoletnich proponowana stawka to 10 PLN.

Osoba do kontaktu: Jarosław Banach Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 85 664 22 55

Powrót z wycieczki przewidujemy ok. godziny 18.00.

Na zachętę spogląda jesienny mysikrólik, fot. Piotr Górny.

Zapraszamy na drugą wycieczkę Doliną Górnej Narwi organizowaną przez PTOP w dniu 26.05.2018 r.

Miejsce zbiórki: Dworzec Biacomex (Białystok), godz. 8.45

W planach: obserwacje ptaków w Dolinie Górnej Narwi, zwiedzanie miejsc realizacji zadań w ramach projektów PTOP, ognisko w Stacji Terenowej w Kalitniku.

Wycieczce przewodzić będzie ornitolog z PTOP, który opowie o rozpoznawaniu gatunków. Zapewniamy lunety.

Wyjazd jest bezpłatny, jednak nie zapewniamy wyżywienia (także podczas ogniska).

Osoba do kontaktu: Karolina Gajewska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 85 664 22 55 wew. 24.

Slajd1

Wycieczka organizowana i finansowana jest w ramach realizacji projektu "Czynna ochrona ptaków wodno-błotnych w Dolinie Górnej Narwi PLB200007" POIS.02.04.00-00-0131/16, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

logotypy

 

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl

   Nasz newsletter wysyłamy przez   Freshmail logo