Aktualności
Zawsze gdy mamy okazję obserwować, że nasza praca jest czymś więcej niż tylko pracą biurową, towarzyszy nam wspaniałe uczucie. W minionym tygodniu udaliśmy się w teren, żeby dokonać odbioru przepustów umożliwiających migrację zwierząt przez dwa bardzo szerokie i głębokie rowy melioracyjne. Rowy te odwadniają okolice wsi Kowalowy Gród oraz kopalnię torfu Rabinówka (obszar Niecki Gródecko-Michałowskiej, południowa część Puszczy Knyszyńskiej). Odprowadzane wody niosą dużą ilość rumowiska wleczonego, tzw. namułów. W związku z tym co pewien czas są czyszczone. Oczyszczanie rowów doprowadziło z czasem do uformowania kanałów o szerokości 5 m i stromych skarpach. Zwierzęta, takie jak sarny i łosie, próbując sforsować te przeszkody grzęzły w zalegających na dnie namułach. Ich gruba warstwa oraz niemal pionowe ściany rowów nie pozwalały im wydostać się na brzeg. Zwierzęta uwięzione w rowach skazane były na powolną śmierć w niesamowitych męczarniach.
Martwe zwierzęta były wielokrotnie widywane przez nas, przez pracowników Lasów Państwowych i myśliwych. Aby zapobiec kolejnym utonięciom zwierzyny, wraz z Nadleśnictwem Waliły, firmą WOKAS i Kołem Łowieckim Cietrzew z Gródka, postanowiliśmy podjąć inicjatywę polegającą na budowie dwóch przepustów o średnicy 1,20 m i długości 20 m. Nasze Towarzystwo opracowało dokumentację projektową i po ponad rocznych zmaganiach administracyjnych uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. Nadleśnictwo Waliły dostarczyło materiały budowlane, a kierownictwo kopalni torfu WOKAS zapewniło ludzi i ciężki sprzęt. Gdy zrobi się nieco cieplej myśliwi z koła łowieckiego zamontują dodatkowo drewniane płotki, naprowadzające zwierzynę na przepusty. Póki co zwierzyna sama zwąchała nasze przejścia i bezpiecznie podąża po śladach koparki na drugą stronę rowu, o czym mówią tropy widoczne na śniegu.
Koniec roku to zawsze okres podsumowań. Większość prac dotyczących projektu "Ochrona ginących torfowisk w rezerwatach Niecki Gródecko-Michałowskiej na obszarze Natura 2000 Puszcza Knyszyńska" już za nami, więc pokusiliśmy się o małe podsumowanie. Forma wydaje się mało nowatorska, bo jest to prosta ulotka, ale nie do końca...
Zapraszamy do lektury pod linkiem podsumowanie projektu.
Sekretariat PTOP
ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl
Biuro Regionalne w Olsztynie
ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl
Gospodarstwo rolne PTOP
Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl