2

92412666 255891748913972 867105883622998016 nProjekt powoli dobiega końca, ale to nie oznacza, że nic się nie dzieje. Tej wiosny zamontowaliśmy 5 fotopułapek przy gniazdach bocianów czarnych w Puszczy Białowieskiej. Chcemy sprawdzić przede wszystkim co jest przyczyną strat w lęgach. Nasze fotopułapki pierwszego bociana zaobserwowały 18 marca. Aktualnie dolatują do nas kolejne ptaki. Na razie na 5 gniazd zajęte są 3 (2 pary + 1 samotny ptaki). Daty przylotów to: 18.03, 26.03, 02.04 i 04.04. A na pustych gniazdach też nie ma nudy. Pojawiają się grubodzioby, bogatki, wiewiówki i (niestety) kuny leśne. Najciekawszy niebociani gość to jak do tej pory para puszczyków, które wykorzystały gniazdo do aktu miłosnego 

Co jest niezwykłego w zdjęciu tego gniazda? Wydaje się, że nic, gdyby nie fakt że jest to gniazdo bociana czarnego na zbudowanej w ramach naszego projektu ochrony strefowców, platformie! :) Teraz trzymamy kciuki za sukces lęgowy. Platforma została zbudowana na nasze zlecenie przez ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów na obszarze N2000 Ostoja Warmińska. Na zajęcie czeka 9 kolejnych.

bocian czarny gniazdo

Pierwsze orliki już jakiś czas temu zameldowały się w rewirach. Nasze z nadajnikami nadal w drodze, ale trzy z nich znalazły się nareszcie w Europie. Pytanie tylko jaki rok je czeka, skoro od ponad 3 tygodniu nie padało w północno-wschodniej Polsce. Czy nadejdą wreszcie upragnione opady?

 123

Remont ogrodzeń to jedno z ostatnich inwestycyjnych działań projektu. Obecnie prowadzone są prace związane z wymianą i naprawą ogrodzeń wokół pastwisk w Kalitniku. Drewniane słupki zastępujemy słupkami z tworzyw sztucznych. Dzięki temu wydłuży się żywotność ogrodzeń. W części ogrodzeń dodaliśmy też drut z prądem, aby powstrzymać zwierzęta przed używaniem ogrodzenia jako "drapaka". Ogrodzenia są kluczową infrastrukturą przy prowadzeniu wypasu zwierząt. Ten z kolei jest kluczowy dla ochrony żerowisk wielu ptaków, w tym orlika krzykliwego.

246

Koniec zimy to okres wytężonej pracy alpinistów z Komitetu Ochrony Orłów. W ramach projektu wykonali oni 5 nowych platform dla bociana czarnego. Wszystkie powstały w Ostoi Warmińskiej w lasach administrowanych przez Nadleśnictwo Górowo Iławeckie, Bartoszyce i Zaporowo. Platformy lokowane były w miejscach, w których bociany były obserwowane. Drzewa, na których zawisły platformy to buk (1 szt.) i dąb (4 szt.). Trzymamy kciuki, aby bocianom spodobały się nowe miejsca gniazdowania.

Borekgniazdogniazdo2gniazdo3gniazdo4nadrzewie1na drzewie

Nie spodziewaliśmy się, że przy takiej suszy, jaka była w roku 2018 będziemy mogli szybko obejrzeć efekty działania zastawek, jakie wybudowaliśmy w ramach projektu pomiędzy Żywkowem a Toprzynami. A tu proszę. Trochę śniegu, trochę deszczu i jest całkiem pokaźne rozlewisko. Owady, płazy, ptaki i wszystkie inne żyjące organizmy będą miały uciechę na wiosnę. Orliki też znajdą coś dla siebie :)

1234

Rzutem na taśmę, jeszcze w roku 2018, zakończyliśmy budowę 2 ostatnich urządzeń małej retencji w naszym projekcie. Były to zastawki na rowie melioracyjnym przy miejscowości Żywkowo i Toprzyny. Zastawki mają służyć zatrzymaniu odpływu wody z użytków zielonych wokół Żywkowa i Toprzyn. Dzięki temu zwiększy się baza żerowiskowa dla ptaków, w tym dla orlika krzykliwego. Zastawki mają możliwość regulacji poziomu wody.

235

BeFunky collage kopiaKalendarze na 2019 r. dostępne dla Was. Każdego, kogo interesują sprawy ptaków strefowych zapraszamy do zgłaszania się po kalendarz z pięknymi
rysunkami Pana Wiesława Łysakowskiego. Kalendarze do odbioru w biurach w Olsztynie i Białymstoku. W przypadku potrzeby wysyłki proszę pisać na
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Dodatkowo kalendarz do pobrania poniżej w postaci pliku pdf.

 

pdfPtaki_strefowe_Kalendarz_2019.pdf

 

Rozpoczęliśmy w projekcie ochrony ptaków strefowych te działania, które lubimy najbardziej, czyli grzebanie się w błocie. Jednym słowem - roboty budowlane ruszyły! Zaczęliśmy od kopania oczek wodnych w Puszczy Knyszyńskiej. Na razie susza nam sprzyja, ale mamy nadzieję, że zimowe opady napełnią szybko nasze zbiorniki. Stawy będą miejscem rozrodu płazów, które obok gryzoni są jedną z ulubionych ofiar orlików krzykliwych. W szczególności orliki upodobały sobie żaby brunatne, które z kolei preferują niewielkiej powierzchni oczka wodne. Kopiąc niewielkie oczka wodne zwiększamy tym samym bazę żerowiskową dla orlików i zwiększamy bioróżnorodność.

1234

Przedstawiamy diaporamę, jaką wykonał w ramach naszego projektu Tadeusz Baraniecki. Diaporama jest obecnie wykorzystywana podczas warsztatów w szkołach jako element wzbogacający przedstawiane treści. Zapraszamy do oglądania i korzystania z diaporamy!

 

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl

   Nasz newsletter wysyłamy przez   Freshmail logo