Aktualności
Projekt powoli dobiega końca, ale to nie oznacza, że nic się nie dzieje. Tej wiosny zamontowaliśmy 5 fotopułapek przy gniazdach bocianów czarnych w Puszczy Białowieskiej. Chcemy sprawdzić przede wszystkim co jest przyczyną strat w lęgach. Nasze fotopułapki pierwszego bociana zaobserwowały 18 marca. Aktualnie dolatują do nas kolejne ptaki. Na razie na 5 gniazd zajęte są 3 (2 pary + 1 samotny ptaki). Daty przylotów to: 18.03, 26.03, 02.04 i 04.04. A na pustych gniazdach też nie ma nudy. Pojawiają się grubodzioby, bogatki, wiewiówki i (niestety) kuny leśne. Najciekawszy niebociani gość to jak do tej pory para puszczyków, które wykorzystały gniazdo do aktu miłosnego
Co jest niezwykłego w zdjęciu tego gniazda? Wydaje się, że nic, gdyby nie fakt że jest to gniazdo bociana czarnego na zbudowanej w ramach naszego projektu ochrony strefowców, platformie! :) Teraz trzymamy kciuki za sukces lęgowy. Platforma została zbudowana na nasze zlecenie przez ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów na obszarze N2000 Ostoja Warmińska. Na zajęcie czeka 9 kolejnych.
Pierwsze orliki już jakiś czas temu zameldowały się w rewirach. Nasze z nadajnikami nadal w drodze, ale trzy z nich znalazły się nareszcie w Europie. Pytanie tylko jaki rok je czeka, skoro od ponad 3 tygodniu nie padało w północno-wschodniej Polsce. Czy nadejdą wreszcie upragnione opady?
Remont ogrodzeń to jedno z ostatnich inwestycyjnych działań projektu. Obecnie prowadzone są prace związane z wymianą i naprawą ogrodzeń wokół pastwisk w Kalitniku. Drewniane słupki zastępujemy słupkami z tworzyw sztucznych. Dzięki temu wydłuży się żywotność ogrodzeń. W części ogrodzeń dodaliśmy też drut z prądem, aby powstrzymać zwierzęta przed używaniem ogrodzenia jako "drapaka". Ogrodzenia są kluczową infrastrukturą przy prowadzeniu wypasu zwierząt. Ten z kolei jest kluczowy dla ochrony żerowisk wielu ptaków, w tym orlika krzykliwego.
Koniec zimy to okres wytężonej pracy alpinistów z Komitetu Ochrony Orłów. W ramach projektu wykonali oni 5 nowych platform dla bociana czarnego. Wszystkie powstały w Ostoi Warmińskiej w lasach administrowanych przez Nadleśnictwo Górowo Iławeckie, Bartoszyce i Zaporowo. Platformy lokowane były w miejscach, w których bociany były obserwowane. Drzewa, na których zawisły platformy to buk (1 szt.) i dąb (4 szt.). Trzymamy kciuki, aby bocianom spodobały się nowe miejsca gniazdowania.
Nie spodziewaliśmy się, że przy takiej suszy, jaka była w roku 2018 będziemy mogli szybko obejrzeć efekty działania zastawek, jakie wybudowaliśmy w ramach projektu pomiędzy Żywkowem a Toprzynami. A tu proszę. Trochę śniegu, trochę deszczu i jest całkiem pokaźne rozlewisko. Owady, płazy, ptaki i wszystkie inne żyjące organizmy będą miały uciechę na wiosnę. Orliki też znajdą coś dla siebie :)
Rzutem na taśmę, jeszcze w roku 2018, zakończyliśmy budowę 2 ostatnich urządzeń małej retencji w naszym projekcie. Były to zastawki na rowie melioracyjnym przy miejscowości Żywkowo i Toprzyny. Zastawki mają służyć zatrzymaniu odpływu wody z użytków zielonych wokół Żywkowa i Toprzyn. Dzięki temu zwiększy się baza żerowiskowa dla ptaków, w tym dla orlika krzykliwego. Zastawki mają możliwość regulacji poziomu wody.
Kalendarze na 2019 r. dostępne dla Was. Każdego, kogo interesują sprawy ptaków strefowych zapraszamy do zgłaszania się po kalendarz z pięknymi
rysunkami Pana Wiesława Łysakowskiego. Kalendarze do odbioru w biurach w Olsztynie i Białymstoku. W przypadku potrzeby wysyłki proszę pisać na
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Dodatkowo kalendarz do pobrania poniżej w postaci pliku pdf.
Ptaki_strefowe_Kalendarz_2019.pdf
Rozpoczęliśmy w projekcie ochrony ptaków strefowych te działania, które lubimy najbardziej, czyli grzebanie się w błocie. Jednym słowem - roboty budowlane ruszyły! Zaczęliśmy od kopania oczek wodnych w Puszczy Knyszyńskiej. Na razie susza nam sprzyja, ale mamy nadzieję, że zimowe opady napełnią szybko nasze zbiorniki. Stawy będą miejscem rozrodu płazów, które obok gryzoni są jedną z ulubionych ofiar orlików krzykliwych. W szczególności orliki upodobały sobie żaby brunatne, które z kolei preferują niewielkiej powierzchni oczka wodne. Kopiąc niewielkie oczka wodne zwiększamy tym samym bazę żerowiskową dla orlików i zwiększamy bioróżnorodność.
Przedstawiamy diaporamę, jaką wykonał w ramach naszego projektu Tadeusz Baraniecki. Diaporama jest obecnie wykorzystywana podczas warsztatów w szkołach jako element wzbogacający przedstawiane treści. Zapraszamy do oglądania i korzystania z diaporamy!
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec
Sekretariat PTOP
ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl
Biuro Regionalne w Olsztynie
ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl
Gospodarstwo rolne PTOP
Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl