Aktualności
W dniu dzisiejszym dotarła do nas wiadomość o śmierci Janusza Korbela. Od razu wyobraziłem sobie jak życie w Puszczy Białowieskiej zamarło na ułamek sekundy, zamarło w smutku i strachu. W smutku, bo odszedł wielki przyjaciel, a w strachu bo została pustka i nie wiadomo co dalej bez Janusza. Kto teraz stanie w jej obronie? Myślę sobie też, że z kolei następny ułamek sekundy był radosny. Bo Janusz jest już na zawsze w Puszczy pośród wszystkich drzew, odpoczywa pod wykrotem z watahą wilków i z leśną pszczołą zbiera nektar z leśnych kwiatów.
Janusz od lat mieszkał w Białowieży i bardzo aktywnie działał na rzecz ratowania Puszczy przed zapędami tych którzy chcą ją w nieskończoność „zagospodarowywać”. Jego blog, nie zliczone artykuły, wywiady udzielane do mikrofonu i kamery, spotkania z ludźmi zwykłymi-szarymi, ale i tymi ze szczytów zarówno ukazywały piękno i unikalność tego Lasu, a przede wszystkim troskę o jego przyszłość.
Prawie 25 lat temu poznałem Janusza w Bielsku Białej, w dolinie Wapienicy. Od razu zapisałem się do Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Liczne wspólne warsztaty na Mazurach i Podlasiu. Pamiętam tańce na łąkach w Tykocinie. Kształtowałeś tego studenta z Olsztyna. Nadal chodzę i czasem rozmawiam z drzewami tak jak mnie wtedy uczyłeś. Oczywiście nie zawsze zgadzaliśmy się co do metod działania, czy rodzaju użytych słów. Mieliśmy też nasz „ciche” lata, kiedy każdy z nas podążał inną ścieżką. Ale zawsze chodziło o Puszczę Białowieską bez siekier i pił, o pozwolenie jej żyć wg własnej sprawdzonej przez tysiące lat drogi.
Januszu brakuje nam Ciebie.
Romek Kalski w imieniu własnym i wszystkich członków PTOP.
fot. Tomasz Niechoda
Nasza Stacja terenowa przy ul. Mostowej 25 w Białowieży pięknieje z dnia na dzień. Budynki wybudowane zostały w ramach projektu „Ochrona orlika krzykliwego na wybranych obszarach Natura 2000” LIFE08 NAT/PL/000510, finansowanego przez Instrument Finansowy LIFE+ i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W stanie po klucz, została wybudowana stodoła, w której będzie składowane siano z odtworzonych w ramach zadania C3b łąk, a także stacjonować będą maszyny zakupione w ramach projektu. Zakończono także pierwszy etap budowy budynku mieszkalnego z funkcją administracyjną, w którym zamieszka zarządca, czuwający nad zachowaniem efektu ekologicznego po zakończeniu projektu. Zamknięcie inwestycji planujemy na koniec sierpnia 2014 roku, kiedy to zostaną ukończone prace wykończeniowe w budynku mieszkalnym. Wszystkich chętnych zapraszamy na „czyn”, który odbędzie się 14 marca, na terenie gospodarstwa przy ul. Mostowej. Chcielibyśmy przygotować trochę drewna na opał, żeby w przyszłym roku zarządca nie zmarzł, a także „rozprawić” się z szopką, która nie nadaje się do wykorzystania i szpeci podwórko. Swoje uczestnictwo można zgłaszać Anecie Gajko pod numerem tel. 85 664 22 55. Aneta Gajko

Dom z widokiem na Narewkę.
Nasza stacja terenowa przy ul. Mostowej w Białowieży pnie się w górę. Dom dla opiekuna ostoi zostanie wybudowany w ramach projektu „ Ochrona orlika krzykliwego na wybranych obszarach Natura 2000”. Budowana jest także stodoła, w której będzie składowane siano, zebrane z łąk odtworzonych w ramach projektu. Dom z każdym dniem nabiera kształtów, wylany został strop i wykonawcy przymierzają się do wykonania więźby dachowej. Zakończenie pierwszego etapu prac planujemy na koniec października. Chcieliśmy, żeby wygląd domu nawiązywał do tradycyjnej zabudowy białowieskiej, dlatego też będzie on posiadał tradycyjne okna i oszalowany zostanie piękną szalówką.
Aneta Gajko
Nasze gospodarstwo przy ul. Mostowej w Białowieży nabiera kształtów. Wykonana została więźba dachowa na obu budynkach - administracyjnym i stodole, czekamy teraz na pokrycie dachów. W kolejnych tygodniach, nasz dom zyska piękną niebieską szalówkę i okna w tradycyjnym stylu. W budynku administracyjnym znajdzie się biuro projektu „ Ochrona orlika krzykliwego na wybranych obszarach Natura 2000”, planujemy również, aby w przyszłości zamieszkał tam zarządca, który będzie czuwał nad zachowaniem efektu ekologicznego po zakończeniu projektu.
Aneta Gajko
Sekretariat PTOP
ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl
Biuro Regionalne w Olsztynie
ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl
Gospodarstwo rolne PTOP
Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl