27 ZJAZD POLSKIEGO TOWARZYSTWA OCHRONY PTAKÓW, 8-10 kwietnia BIAŁOWIEŻA27 ZJAZD POLSKIEGO TOWARZYSTWA OCHRONY PTAKÓW, 8-10 kwietnia  2011 r. BIAŁOWIEŻA

Za nami kolejny zjazd Członków i Sympatyków Towarzystwa. Spotkaliśmy się już XXVII raz, tradycyjnie w Białowieży. Jak zawsze zaplanowaliśmy czyn społeczny, który mimo niewielkiego udziału społeczeństwa odbył się bez przeszkód. Jak się okazało, czasami jeden dzielny wolontariusz, a w zasadzie wolontariuszka wystarczy. Niestety resztę przeraziły warunki pogodowe, które pogarszały się z godziny na godzinę. Było zimno, wietrznie i deszczowo, pogoda zupełnie nie "sowia", więc musieliśmy zrezygnować z tradycyjnej wycieczki.

Sobotni poranek nie wyglądał wcale ciekawiej, ale jak można rezygnować z kolejnych atrakcji. Mimo niekorzystnej aury już o 6 rano uzbierała się grupa dzielnych ptopowiczów, chętnych na spacer po Białowieskim Parku Narodowym w poszukiwaniu dzięciołów. Nic dziwnego, skoro naszym przewodnikiem był niezawodny Arkadiusz Szymura. Po wycieczce zaczęliśmy część referatową, ale nie od wystąpienia tylko od projekcji filmu "Sen o czarnym kogucie" przygotowanym przez PTOP w ramach projektu: "Czynna ochrona cietrzewia na terenie obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska".

Po oficjalnym otwarciu zjazdu przez Tomka Kułakowskiego - Prezesa, posłuchaliśmy o działaniach PTOP w roku 2010. Następnie pracownicy sekretariatu  przy wsparciu Roberta Kapowicza i Grześka Grygoruka przedstawili wyniki inwentaryzacji cietrzewi, orlika krzykliwego, bociana białego, a także kraski w regionie. Poznaliśmy dzięki Sławkowi Niedźwieckiemu faunistycznie ważne obserwacje na Północnym Podlasiu w 2010 r, a Romek Mikusek opowiedział  o ornitologicznych ciekawostkach ukrytych w rezerwacie Czerwone Bagno.

Zjazd w swojej części konferencyjnej to nie tylko wykłady, ale też pokazy zdjęć czy filmów. Tak więc, czy kierujesz się sercem czy rozumem, na naszych spotkaniach znajdziesz coś dla siebie. Zaprosiliśmy ciekawych gości z ich autorskimi dziełami. Artur Homan zaprezentował i opowiedział o realizacji świetnego filmu o dolinie Baryczy ?Rytmy natury", a Grzesiek Leśniewski zabrał nas w swoich diaporamach w podróż z Bieszczad, Przez Puszcze i Bagna aż na Krym.
Na poprzednim wiosennym zjeździe PTOP gościliśmy Tomasza Kłosowskiego i Andrzeja Kruszewicza, którzy toczyli dysputę OCHRONA CZYNNA CZY BIERNA?

W swojej przebiegłości zaproponowaliśmy do rozmowy niewyczerpywalny temat, licząc na kolejne takie spotkania. Tak narodziła się nowa świecka tradycja, i w tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w kolejnej odsłonie rozważań jak chronić. Dziękujemy za ciekawe przemyślenia i czekamy na więcej.

Serdecznie dziękujemy gościom za wystąpienia i wszystkim, którzy spędzili z nami ten weekend.


Drukuj