historia

salaXXIX Zjazd Czlonków i Sympatyków Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków już za nami! Zaczęliśmy tradycyjnie w piątek od wieczornego wypadu na sowy. Mimo, że prognoza pogody nie była dla nas łaskawa, to widać, że duch w narodzie nie ginie, bo powstały dwie dość liczne grupy poszukiwaczy sów. Niestety wiatry niespokojne nie pozwoliły nam wytropić nic poza sóweczką (i to tylko w jednej grupie).1_ Rozmiarowo „nieco” odbiega ona od planowanego puchacza, ale temperamentem nie ustępuje większym ptakom, więc wyjście zaliczamy na plus. Poranek rozpoczęliśmy od wycieczki do Obszaru Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego z Arkadiuszem Szymurą, który poza fenomenalnymi opowieściami  zapewnił nam na szlaku cały „dzięciołowy” orszak, a w nim dzięcioły białogrzbiete, średniego, czarnego, dużego i dzięciołka.

Na XXIX zjazd zaprosiliśmy wielu bardzo ciekawych gości i dzięki temu od 10 do 19 trwał prawdziwy maraton świetnych prezentacji. Prelekcje:

2_ 3_ 5_   7

4_ 6_ 11 k 8

9 10 12 13

14Zaprosiliśmy uczestników zjazdu do konkursu ornitologicznego przygotowanego przez Sławka Niedźwieckiego. Tym razem jednak nie rozróżnialiśmy trudnych do oznaczenia gatunków, ale próbowaliśmy oszacować liczebność stad. Przebiegłość prowadzącego w doborze zdjęć wyprowadziła wielu z nas w pole. 15Zjazd zamknęła już tradycyjna dyskusja między Tomaszem Kłosowskim a Andrzejem Kruszewiczem. Tym razem zastanawialiśmy się „Co my ornitolodzy robimy ptakom?” i czy nasze działania niosą więcej pożytku czy szkody.

 

Po wyjściach terenowych i prelekcjach przyszedł czas na INTEGRACJĘ! Mieliśmy jeszcze dużo siły i energii na długie dyskusje, ale też tańce połamańce i śpiewy przy gitarze. Żałujcie nieobecni!

 gitary tace

Dziękujemy wszystkim prelegentom za bardzo ciekawe wystąpienia a uczestnikom za wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia!

DSC02191Kolejny XXVIII Zjazd PTOP za nami. Pogoda i ptaki dopisały jak nigdy, a w sesji referatowej wzięło udział niemal 70 osób. Chcielibyśmy zatem gorąco podziękować naszym przewodnikom – Arkowi i Mateuszowi Szymurom, dzięki którym mogliśmy m. in. posłuchać sóweczki i uważnie przyjrzeć się włochatce. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do wszystkich prelegentów, za sprawą których mogliśmy się na chwilę przenieść do Argentyny, w góry Tadżykistanu, w doliny Narwi i Świsłoczy oraz do Puszczy Knyszyńskiej, nauczyliśmy się rozróżniać orliki i poznaliśmy kilka ciekawych faktów z życia sów. Dziękujemy w końcu wszystkim naszym członkom i sympatykom, którzy wzięli udział w porządkowaniu działki przy Mostowej, wycieczkach, prelekcjach i ognisku. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć  oraz udziału w przyszłorocznym Zjeździe.

Kto oficjalnie założył PTOP podczas historycznego spotkania 26 maja 1985 roku w Białowieży zorganizowanego przez Zespół Koordynacyjny Badań nad Awifauną Niziny Północnopodlaskiej.

Prawdopodobnie jedyna lista została złożona do Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.  Na szczęście druga znajduje się u Artura Domaszewicza i na jej podstawie udało się nam odtworzyć listę "ojców" założycieli PTOP, bo niestety kobiet wśród założycieli nie było.

Oto imiona i nazwiska osób które uczestniczyły w spotkaniu założycielskim:

1. Bielicki Przemysław
2. Borowski Stanisław
3. Bystrowski Cezary
4. Domaszewicz Artur
5. Drywulski Robert
6. Grodzki Piotr
7. Grygoruk Andrzej
8. Harazin Ludwik
9. Jakimiuk Stefan
10. Jasielczuk Wojciech
11. Kalski Roman
12. Kłusewicz Sławomir
13. Kruszewski Wojciech
14. Lewartowski Zenon
15. Maciorowski Grzegorz
16. Meleszko Jarosław
17. Orzechowski Piotr
18. Pugacewicz Eugeniusz
19. Rudnik Wojciech
20. Rutkowski Grzegorz
21. Siemieniuk Mirosław
22. Szoktunowicz Jerzy
23. Stepaniuk Jarosław
24. Szymura Arkadiusz
25. Swisłocki Dariusz
26. Uchimiak Tomasz
27. Wiszowaty Jerzy
28. Wójcik Jan Marek
29. Zienkiewicz Sławomir
30. Zub Karol

... a pierwszym Przewodniczącym Zarządu PTOP został Gienek Pugacewicz.

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (PTOP) zostało założone w 1985 r. w Białowieży. Do 30 czerwca 2006 r. nazwa Towarzystwa brzmiała "Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków". Dziś PTOP liczy około 150 członków.

27 ZJAZD POLSKIEGO TOWARZYSTWA OCHRONY PTAKÓW, 8-10 kwietnia BIAŁOWIEŻA27 ZJAZD POLSKIEGO TOWARZYSTWA OCHRONY PTAKÓW, 8-10 kwietnia  2011 r. BIAŁOWIEŻA

Za nami kolejny zjazd Członków i Sympatyków Towarzystwa. Spotkaliśmy się już XXVII raz, tradycyjnie w Białowieży. Jak zawsze zaplanowaliśmy czyn społeczny, który mimo niewielkiego udziału społeczeństwa odbył się bez przeszkód. Jak się okazało, czasami jeden dzielny wolontariusz, a w zasadzie wolontariuszka wystarczy. Niestety resztę przeraziły warunki pogodowe, które pogarszały się z godziny na godzinę. Było zimno, wietrznie i deszczowo, pogoda zupełnie nie "sowia", więc musieliśmy zrezygnować z tradycyjnej wycieczki.

Feministyczny apel ornitologicznyCzy znacie to hasło KOBIETY NA TRAKTORY? Taki relikt PRL-u, teraz proponuje ciekawsze: KOBIETY RUSZAJCIE W TEREN! Wdrażając powyższą inicjatywę, jako przodowniczki pracy stworzyłyśmy żeńską ekipę i wystartowałyśmy w Rajdzie Ptasiarzy. Zasady rajdu są jasne, w ekspresowym skrócie: w ciągu 24 godzin każda drużyna ma "wyhaczyć" (oznaczyć wzrokowo lub na podstawie głosu) jak najwięcej gatunków ptaków, w tym w 95% obserwacji powinni uczestniczyć wszyscy członkowie ekipy. I tak 14 maja blisko 30 drużyn z całej Polski wyruszyło w teren, a wśród nich i my.

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl

   Nasz newsletter wysyłamy przez   Freshmail logo