W gospodarstwie Państwa Lewczuk w Tyniewiczach Dużych jesienią 2013 roku zawaliło się stare drzewo z gniazdem bocianim. Pani Barbara Lewczuk od kilku miesięcy szukała wsparcia w różnych urzędach i instytucjach, aby ktoś pomógł sfinansować nowe gniazdo bocianom, niestety bezskutecznie.

Postanowiliśmy pomóc gospodarzom i zamówiliśmy słup z platformą. Państwo Lewczuk bardzo zaangażowali się w pomoc bocianom na swojej posesji - ponieważ posiadają własną koparkę sami wkopali dostarczony słóp z platformą, co znacznie obiżyło koszty całej operacji. Koszt instalacji słupa to ok. 2,5 tys. Mamy rocznie kilkadziesiąt podobnych zgłoszeń niestety nie jesteśmy w stanie sfinansować wszystkich interwencji. Tym razem zakup słupa opłaciliśmy ze śrdoków uzyskanych z 1% podatków.  

Pomagając w tej sprawie chcemy zwrócić uwagę na problem braku środków na pomoc bocianom białym. Potrzeby są ogromne a finansów brak. Instytucje, które mogłyby sfinansować montaż takich gniazd nie chcą przeznaczać środków na ten cel. Kilkakrotnie składaliśmy wnioski na remont i budowę platform dla bociana białego niestety ich nie otrzymaliśmy. Mamy nadzieję, że taka polityka się zmieni, PTOP chętnie zajmie się tą sprawą jak tylko pozyskamy fundusze.

http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140311/REGION05/140319888

Edyta Kapowicz fot. Adam Zbyryt

DSCN6421mDSCN6431mDSCN6443mDSCN6475mDSCN6503m

Drukuj