ZamoszeZ pewnością osoby, które wzięły udział w ostatnim czynie społecznym na terenie Puszczy Białowieskiej, w ramach pomocy Gosi i Andrzejowi Karczewskim, mogą potwierdzić, iż więcej jest radości w dawaniu niż w braniu! Gosia i Andrzej są członkami naszego Towarzystwa i pracownikami Białowieskiego Parku Narodowego. Zawsze służą nam swoją wiedzą i doświadczeniem we wszelkich pracach przy konikach polskich w Kalitniku. W rewanżu za ich bezinteresowną pomoc postanowiliśmy odwdzięczyć się tym razem i zdecydowaliśmy się pojechać do Gosi i Andrzeja (na Zamosze, północno-zachodnia część Obrębu Ochronnego Rezerwat, BPN) i pomóc im w wykonaniu następujących prac:

3Wczoraj tj. 05.11.2012 pracownicy biura, członkowie zarządu oraz wolontariusze – sympatycy PTOP, wspólnie wycinali zakrzaczenia w dolinie Biebrzy. Przy okazji z działki trzeba było zebrać kilka worków śmieci. Odkrzaczanie jest zabiegiem często stosowanym, jeżeli chcemy zachować siedliska otwarte, bardzo ważne dla wielu gatunków ptaków. Ale tym razem mieliśmy inny, nietypowy jak na towarzystwo ornitologiczne. PTOP w Wiźnie jest właścicielem części terenu, na którym znajdują się pozostałości wałów średniowiecznego zamczyska! Wybudowane w XI w., opierało się  atakom Jaćwingów, Prusów i Litwinów, a obecnie niszczeje z powodu porastających go zakrzaczeń.

Serdecznie zapraszamy wszystkich spragnionych wakacyjnej przygody na mazurskiej wyspie do wzięcia udziału w pierwszej Mazurskiej Robinsonadzie 2012! Akcja odbędzie się w dniach 26-27 lipca 2012 na wyspie położonej na jez. Salęt Mały (ok 10 km na północ od Mrągowa). Naszym zadaniem jest przygotowanie wyspy do koszeń, które mają zachęcić rybitwy rzeczne do powrotu na wyspę. Jeszcze kilka lat temu była tam kolonia lęgowa tych ptaków. Przy okazji pełna integracja i korzystanie z uroków mazurskiego lata.

kozliki_brygada-m Uciąć łeb hydrze! Po raz kolejny, pracownicy biura PTOP przy wsparciu Zarządu, wyruszyli w teren. Tym razem zajęliśmy się odkrzaczaniem nadnarwiańskich łąk w okolicach Koźlik. Ale gdzie tu hydra?  Otóż hydra, w mitologii greckiej, była potworem o dziewięciu głowach, zamieszkującym błota Lerny. Jedna z dwunastu prac Herkulesa polegała na zabiciu potwora. W sumie, nic trudnego dla herosa, gdyby nie drobny szkopuł.

Zapraszamy na czyn społeczny pn.: "Rzut kamieniem"

Termin - 17 września - sobota

Miejsce - okolice Kruszynian - działka PTOP zakupiona w ramach projektu "Czynna ochrona cietrzewia na terenie OSO Natura 2000 Puszcza Knyszyńska".

Miejsce zbiórki - przystanek PKS, Białystok, godzina 9.00. Powrót w okolicach 17.00.

Zapewniamy transport na miejsce czynu i z powrotem do Białegostoku oraz obiad w gospodzie w Michałowie.

Malowanie wieży widokowej w TykocinieJak widać przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.
Krótka relacja z wydarzenia na naszym forum dyskusyjnym.

 

 

 

 

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl

   Nasz newsletter wysyłamy przez   Freshmail logo