wycieczki

DSCN0644Korzystając z atrakcyjnych okoliczności przyrody serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanym przez nas wyjeździe na ptaki.

Planowany termin wyjazdu to sobota 27 maja.

Miejsce: dolina Biebrzy i Narwi. Celem obserwacji ornitologicznych będą przede wszystkim ptaki dolin rzecznych, różne gatunki siewek, rybitw, mew.

Program wycieczki: zbiórka przy dworcu PKS w Białymstoku o 9.00, autokar będzie podstawiony w pobliżu przystanków autobusów miejskich. Powrót z wycieczki przewidujemy ok. godziny 18.00.

Zapewniamy opiekę ornitologa, lunety (2 sztuki) do obserwacji ptaków. Przewodnik, ornitolog – prowadzi naukę rozpoznawania gatunków. Wycieczkę poprowadzi Adam Zbyryt.

W trakcie wycieczki zbieramy po 20 PLN, od uczestnika, na paliwo. Dla członków PTOP i małoletnich proponowana stawka to 10 PLN.

Osoba do kontaktu Jarek Banach Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia prosimy przesyłać mailowo lub telefonicznie pod numerem 85 664 22 55.

Na zachętę dołączamy kilka zdjęć Grzegorza Grygoruka.

Zapraszamy!

008   DSCN1364   DSCN6973

Przewodnik Banach patrzy, fot. J. StepaniukWycieczki na gęsi z PTOP już tradycyjnie stają się atrakcją dla twardzieli. Na szczęście amatorów przygód wśród naszych członków i sympatyków nie brakuje i niegroźne nam zimno i wiatr (przynajmniej nie padało). Rozgrzewająco działał nas niezawodny duet przewodników Jarek Banach i Jarek Stepaniuk. Dzięki Jarkom śmiechom i żartom nie było końca. Wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru groblą Sulin, gdzie mimo zimna towarzyszyły nam śpiewające skowronki. Kolejnymi punktami na trasie były tzw. Pulwy, Brzostowo i Burzyn. Liczba gęsi nie była oszałamiająca, ale minimum wyjazdu w postaci gęgaw, zbożówek i gęsi białoczelnych osiągnęliśmy. Spotkaliśmy komplet łabędzi, czyli krzykliwe, nieme i bewiki. Na wodzie obserwowaliśmy stada świstunów, rożeńców, krzyżówek, mniej liczne cyraneczki, pojedyncze gągoły i w kilku miejscach pojawiały nam się najmniejsze z europejskich traczy, urokliwe bielaczki. Widzieliśmy stada czajek, pierwsze bataliony i krwawodzioby, a z drapieżników bielika, myszołowy, w tym myszołowa włochatego. Nie samymi ptakami człowiek żyje, więc w planie wycieczki pojawił się również czas na kiełbaskę z ogniska. Przerwę ogniskową spędziliśmy nad samą Narwią, dzięki uprzejmości właścicieli pensjonatu Wizna Port, położonego u podnóża wczesnośredniowiecznego grodziska mazowieckiego- Góry Zamkowej. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wytrwałości na przeszywające zimno, dziękujemy za wspólne ptaszenie i do zobaczenia na kolejnej wycieczce z PTOP w kwietniu.

Na grobli Sulin, fot. J. StepaniukW Brzostowie, fot. J. Stepaniukimgp8160

Pola tętniące życiemEuropejskie Dni Ptaków uczciliśmy na stoisku edukacyjnym PTOP podczas Ptasiego Pikniku w Krynicy Morskiej i bardziej kameralnie wycieczką ornitologiczną. Na wycieczkę w okolice zbiornika Siemianówka zaprosiliśmy w ramach projektu Towarzystwa Przyrodniczego BOCIAN "Pola tętniące życiem - kampania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym", w którym jako PTOP jesteśmy animatorami regionalnymi na powiat hajnowski. Udało nam się zaobserwować ponad 200 czapli białych, czaple siwe, stadko siewnic, biegusów zmiennych, czajki, mieszane stado gęsi, kormorany, bataliona, kuliki wielkie, sokoła wędrownego, mewy śmieszki, siwe, białogłowe, a nieco bliżej śmigały nad nami sikory, makolągwy, kopciuszki, czeczotka czy świergotek rdzawogardły. Gwiazdą wycieczki został pięknie prezentujący się samiec uhli. Odwiedziliśmy obóz obrączkarski Akcja Siemianówka, gdzie Romek Sołowianiuk bardzo ciekawie opowiedział o oznaczaniu i obrączkowaniu ptaków. Na zakończenie w towarzystwie Romka Kalskiego poznaliśmy działanie ekologicznych kosiarek poprzez bliskie spotkanie z konikami polskimi. Piękna pogoda, ciekawe obserwacje i doborowe towarzystwo sprawiły , że dopiero zapadający zmrok skłonił nas do powrotu. Przewodził nam niezawodny Grzesiek Grygoruk, który namierzył chyba wszystkie ptaki na niebie, wodzie i lądzie w zasięgu wzroku. Z Jarkiem Banachem próbowaliśmy dzielnie dotrzymać Grześkowi  kroku. Dziękujemy wszystkim za wspólny wyjazd i do zobaczenia w terenie.

Ania Suchowolec

Nasze stadko, fot. G. Grygoruk W Siemianówce, fot. G. Grygoruk Pełny profesjonalizm, fot. G. Grygoruk Z góry lepiej widać, fot. G. Grygoruk 237 Na obozie Akcja Siemianówka, fot. G. Grygoruk Między konikami, fot. G. GrygorukOgnicho, fot. G. Grygoruk

Projekt "Pola tętniące życiem - kampania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym"  dofinansowany przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach funduszy EOG.

Logosy3

marzec 2015TYLKO DLA TWARDZIELI – wycieczka PTOP 28 marca 2015

Mimo szczególnie niesprzyjających warunków pogodowych, na punkt zbiórki zgłosiła się grupa zdeterminowanych wycieczkowiczów. W deszczu, wietrze i chłodzie wyruszyliśmy na podbój tzw. wysokiego brzegu Biebrzy. Zaczęliśmy asekuracyjnie od zadaszonego punktu widokowego w Burzynie, ale potem nie potrzebowaliśmy już dachu i odwiedziliśmy kolejno  Brzostowo, Rutkowskie i Pulwy. W tych kilku punktach podziwialiśmy świstuny, rożeńce, płaskonosy, cyranki, cyraneczki, a pomiędzy nimi stada batalionów, czajki, krwawodzioby i pierwsze rycyki, a na drzewach mokre jak kury bieliki. Pomiędzy postojami planowymi spotkaliśmy tysiące gęsi, przede wszystkim białoczelne (to naszemu białoczółki), ale również zbożowe, gęgawy i bernikle białolice. Przewodnikiem wycieczki podwodniaków był Jarek Banach. Dziękujemy wszystkim odważnym za wspólny wyjazd ... i życzymy zdrowia. W kwietniu planujemy kolejną wycieczkę – liczymy, że mniej ekstremalną, informacje znajdziecie na stronie i FanPagu PTOP. Już zapraszamy!

Przy stole obrączkarskim, fot. G. GrygorukW ostatni weekend – 4 i 5 października 2014 r. w całym kraju odbywały się ptasie festyny, wycieczki i liczenia ptaków podczas ich jesiennej migracji na zimowiska. Europejskie Dni Ptaków to wydarzenie organizowane od 1993 r. przez międzynarodową federację BirdLife International. Obecnie odbywa się w 37 krajach Europy i Azji Centralnej.

Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili ten weekend w towarzystwie ptaków i nas Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W tym roku zaprosiliśmy adeptów ornitologii na dwie wycieczki, w sobotę na nad zbiornik Siemianówka, a w niedzielę na krótki spacer nad stawami w Dojlidach. Pogodę mieliśmy wyjątkowo spacerową jak na październik, ciepło i słonecznie. Rudzik czeka na wyjęcie, fot. G. Grygoruk

Pierwszego dnia ptaków nie było wiele, najczęściej chowały się daleko na zbiorniku, ale i tak wspólnymi siłami „wyhaczyliśmy”  57 gatunków. W sumie nic dziwnego, bo naszym przewodnikiem był Grzesiek Grygoruk. Najciekawszą obserwacją był młody wydrzyk tęposterny pozujący na tamie w Bondarach. Taka obserwacja to nie lada gradka ornitologiczna, wydrzyki są obserwowane w czasie jesiennych przelotów nad wybrzeżem Morza Bałtyckiego, ale u nas to „raryt”. Wydrzyk tęposterny to gatunek arktyczny. Gnieździ się na północnych krańcach Europy, Azji i Ameryki, również w zachodniej Grenlandii. Z ciekawszych gatunków widzieliśmy jeszcze berniklę obrożną na tzw. krowich wyspach, nura rdzawoszyjego, nurogęś, siewnicę. Po spacerze odwiedziliśmy obóz ornitologiczny Akcja Siemianówka, gdzie mogliśmy z bliska przyjrzeć się chwytanym ptakom i posłuchać o obrączkowaniu. Dziękujemy za gościnę i ciekawe opowieści kierowniczce – Kasi Curyło. Następnego dnia kameralnej grupie ornitologów przewodził Jarek Banach.

Dziękujemy jeszcze raz za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne wycieczki.

Na tamie z wydrzykiem, fot. G. Grygoruk  Wydrzyk tęposterny, fot. G. Grygoruk  Na nasypie, fot. G. Grygoruk  W obozie, fot. G. Grygoruk

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.