ochrona-inne

Rozgrzebane_gniazdoNieczęsto ze złożonych jaj zółwi błotnych wykluwają się młode.  Na taki niestrzeżony lęg czyha wiele niebezpieczeństw – zła pogoda, uszkodzenia mechaniczne, ale przede wszystkim drapieżniki, a wśród tych szczególnie lisy i jenoty. Na takie rozgrzebane gniazdo natknęliśmy się we wrześniu, kontrolując z ciekawości jedno z żółwich miejsc.  Jest jednak nadzieja, że jaja nie zostały zrabowane, a jedynie sam lęg rozgrzebany już po tym, jak młode się wykluły. Skąd taka myśl?

Otóż embriony żółwi pobierają wapń ze skorupki.  A skorupki jaj wokół rozgrzebanego gniazda były bardzo cienkie, więc jest nadzieja, że młode zdążyły wcześniej uciec do wody. Jeżeli zaś nie zdążyły… No cóż – tak działa natura. A żółwice żyją tak długo, że będą mieć jeszcze kilkadziesiąt prób na sukces lęgowy.  Jeżeli średnio samica w ciągu 80 lat swojej aktywności rozrodczej złoży w sumie 120 jaj, to, aby populacja była stabilna, wystarczy, że wiek rozrodczy osiągną tylko dwa – czyli natura tego gatunku zakłada, że ponad 98% ginie.

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.