Warsztaty_wolontariuszy_4219 i 20 kwietnia zrealizowaliśmy pierwsze zadanie w ramach drugiego etapu projektu ochrony żółwia. Było to spotkanie w osobami zainteresowanymi pomocą przy ochronie tego gada. Na warsztatach herpetolog Grzegorz Górecki opowiadał o biologii tego gatunku, tłumaczył, jak żółwie się wyszukuje, jak obserwuje, aby robić to z jednej strony skutecznie, a z drugiej nieszkodliwie. Pojechaliśmy też w teren oglądać, jak wyglądają miejsca, w których żółwie żyją, skłądają jaj, jak budowle małej retencji zmieniają środowisko.

W planie były też obserwacje wygrzewających się żółwi. Niestety, ta okropnie opóźniona wiosna sprawiła nam figla - w zajmowanych przez nierozlewiskach zalegał jeszcze lód, miejscami nawet sporo, więc gady zapewne jeszcze nie wybudziły się z hibernacji zimowej. Musiały nam wystarczyć liczne żaby moczarowy w intesywnie niebieskich, godowych barwach. Warsztaty_wolontariuszy_46

Liczymy na to, że taką przygotowaną, liczniejszą grupą, uda nam się zdobyć więcej informacji o znanych lokalizacjach występowania żółwi, a może i wykryć nowe.

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.