ochrona-inne

Początek prac ziemnychTo już naprawdę sam finisz obu projektów dedykowanych ochronie żółwia na Mazurach. Właśnie odebraliśmy 2 stawy i 2 progi z bystrotokami wybudowane w ramach pierwszego etapu projektu, a miesiąc temu - 8 stawów w ramach etapu drugiego. I to są już ostatnie prace inwestycyjne. Oczywiście, odbiory urzędowe i przekazywanie obiektów jeszcze będą trochę trwać, ale to już naprawdę jest sama końcówka trwających dwa lata (etap drugi) i trzy lata (etap pierwszy) projeków.

Niektóre z kopanych stawów, mające, jak się okazuje, silne zasilanie wodami gruntowymi, zapełniały już w trakcie kopania. Jednak ten rok jest aż tak suchy, że niektóre, mimo kopania ich w miejscach wilgotnych, gdzie jeszcze kilkanaście lat temu otwarta woda była, pozostaja teraz zupełnie suche. Niemniej jesteśmy całkowiecie spokojni, że najdalej wiosną napełnią się wodą i zaczną pełnić swą funkcję. (jb)

  Na tym stawie zaprojektowaliśmy wyspę. Ta grobla spiętrzy wodę aż do czerwonego znaku na drzewie. Staw powiekszył bajorko które, jak wykazał monitoring, samice wykorzystują przed samym złożeniem jaj na okolicznych polach Traszka grzebieniasta znaleziona na brzegu wykopanego stawu daje nadzieję na szybką kolonizację przez wiele ciekawych gatunków

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.