Stan przed rozpoczęciem prac, fot. Archiwum PTOPDzięki wykonanym w 2011 roku badaniom, mogliśmy się przekonać jakie działania przyniosły oczekiwane skutki, co trzeba poprawić i na jakie zagadnienia zwrócić uwagę w przyszłości. Prace związane z odtwarzaniem starorzeczy miały miejsce 10 lat temu i w tym momencie, szczególnie ujściowe odcinki koryt, są silnie wypłycone i podlegają przyspieszonej sukcesji.

Ogranicza to wymianę wody z rzeką główną i powoduje straty wody na parowanie. Jedno z koryt po oczyszczeniu z roślinności, fot. Archiwum PTOPPierwsze zadanie w projekcie „Utrwalenie uzyskanych efektów renaturalizacji strefy buforowej Narwiańskiego Parku Narodowego” polegało na usunięciu zatorów powstałych z roślinności wodnej, porastającej obficie odtworzone koryta. ORęczne oczyszczanie, fot. Andrzej Gabińskiczyszczanie wykonywano ręcznie przy pomocy prostych narzędzi jak bosaki, haki, grabie, widły. Była to ciężka praca fizyczna. Wykonawcy, część zadania realizowali z łódek, ale konieczne było też brodzenie w wodzie po pas, nawet po kilka godzin dziennie, co we wrześniu nie należy do przyjemności. Prace zakończono z końcem września.

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.