1Prace zrealizowane w ramach renaturalizacji łączą się ze sobą, jedne zadania stanowiły przygotowania do wykonania kolejnych etapów, które obecnie funkcjonują jako kompatybilna całość. Najpierw przygotowanie starorzeczy (przekopy, oczyszczanie), następnie otwarcie przepływów (przepusty w formie mostów z piętrzeniem, grobla z przewałami umożliwiająca swobodny przepływ wielkich wód w okresie wiosennym) i wreszcie piętrzenie wody (budowa 2 progów).

Uszkodzenie któregoś z elementów doprowadzi do zachwiania uzyskanego stanu. Dlatego niektórym budowlom, po dekadzie funkcjonowania, też należą się pewne poprawki. Jeden z mostków przed remontem, fot. Archiwum PTOPDodatkowo, koledzy po fachu, czyli naturalni inżynierowie od piętrzeń i retencji, jakimi są bobry, postanowiły zagłębić i wgryźć się w temat renaturalizacji. I to dosłownie. Przegryzione pale, ścianki mostów i korytarze bobrowe naruszające konstrukcję grobli, przyśpieszyły konieczność remontu.

Wyremontowany mostek, fot. Archiwum PTOPWykonano remont 3 drewnianych mostków z piętrzeniem, zlokalizowanych na grobli Rzędziany-Pańki. Wymieniona została nawierzchnia, barierki oraz uszkodzone przez bobry pale i ścianki, które dodatkowo zabezpieczono siatką. Liczymy, że odnowione budowle będą funkcjonować i spełniać swoje funkcje w dolinie Narwi, przez co najmniej kolejne 10 lat.

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.