ochrona-ptakow

1Zapraszamy serdecznie na pierwsze 'pieleniokoszenie" na terenie rezerwatu Sątopy-Samulewo (gm. Bisztynek, powiat bartoszycki). Ten warmiński rezerwat to jedno z najciekawszych miejsc ornitologicznych, odwiedzane licznie przez wielu obserwatorów ptaków. Zimą zakończyliśmy tam budowę sztucznej wyspy dla rybitw oraz bagrowanie kłączy trzcin.

Nasze działania przyniosły natychmiastowy efekt: - na wybudowanej wyspie lęgi odbyły rybitwy białoczelne (7 par) i jest to pierwszy lęg tego gatunku w regionie Warmii i Mazur oraz sieweczka rzeczna (1 para), na częściowo pozostawionych po bagrowaniu pryzmach kłączy trzcin lęgi podjeło 70 par śmieszek i jest to powrót tego gatunku na polder po 15 latach przerwy oraz 6 par rybitw rzecznych i jest to nowy gatunek lęgowy polderu. Ponadto na wyspie lęgi odbył krwawodziób - również wielki "come back".  Z pryzm skorzystały też licznie kaczki, łyski i łabędzie. Pomiędzy pryzmami bezpieczne miejsce na pierzenie znalazły krzyżówki i inne kaczki. Jednym słowem - jesteśmy dumni z naszej pracy! Prace zostały wykonane w ramach projektu „Ochrona rybitw na Warmii i Mazurach”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach V Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko o numerze POIS.05.01.00-00-219/09 oraz dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aby wyspa i pryzmy moigły w przyszłym roku być znowu atrakcyjne dla ptaków  - musimy je wypielić i wykosić. Niezbędna jest do tego Wasza pomoc! W związku z tym organizujemy akcję wolontariacką, której celem jest wypielenie wyspy o powierzchni 1500 m kw oraz wykoszenie 25 pryzm. Szczegóły akcji poniżej:

- termin: 20-21 sierpnia 2013,

- miejsce: rezerwat przyrody "Polder Sątopy-Samulewo" (gm. Bisztynek)

- sprzęt: dysponujemy łódką wiosłową, rękawicami do pracy oraz 4 kosami spalinowymi. Mile widziany własny sprzęt, ale każde ręce do pomocy się przydadzą i bez sprzętu również można nas wspomóc.

- nocleg: na własną rękę. Jeśli zbierze się większa grupa wolontariuszy - możliwy wspólne biwakowanie pod gwiazdami.

- wyżywienie i dojazd: na własną rękę.

- kontakt: chętnych prosimy o zgłoszenia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr tel. 609 306 989.

ZAPRASZAMY!

Uwaga do wszystkich uczestników akcji. Zbiórka we wtorek 20.08. w Sątopach-Samulewie przy dworcu PKP o godz 8:45 (z poślizgien do 9.00). Jakby co, prosimy o telefon pod nr 609 306 989. Zaczynamy od pielenia wyspy. Pryzmy są wielką zagadką, bo nie wiadomo czy są na tyle suche, żeby można było spokojnie chodzić. Obecnie poziom wody opada i powinno być dobrze, ale wszystko okaże się na miejscu, więc środa 21.08 jest jeszcze do potwierdzenia, ale dopiero we wtorek.

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl