slide-rybitwy-2

8Wysoki poziom wód powierzchniowych, jaki mamy tej wiosny, przyniósł wiele pozytywnych efektów w przyrodzie. Wróciły oczka wodne i rozlewiska, jeziora wróciły do poziomu sprzed 2-3 lat. W niektórych jednak przypadkach "duża woda" nie cieszy tak bardzo. Przykładem może być polder Sątopy-Samulewo, gdzie wybudowaliśmy wyspę i pryzmy dla ptaków. Tu wiosenny wysoki poziom wody spowodował, że wszystkie wyspy, pryzmy a nawet trzcinowiska zostały zalane! Szacujemy, że nasze wyspy były prawie 2 metry pod wodą. Dopiero na przełomie kwietnia i maja woda opadła na tyle, że ptaki mogły przystąpić do budowy gniazd na wyniesieniach. Jako pierwsze odsłoniły się pryzmy i tam ptaków było więcej niż na wyspie, która jeszcze jest mocno nasiąknięta wodą. Wysoka woda spowodowała jednak dość ciekawy i pozytywny efekt - praktycznie zniszczona została cała powierzchnia trzcinowisk. Trzcina, jako gatunek bardzo ekspansywny, jest zagrożeniem dla siedlisk otwartych w rezerwacie "Polder Sątopy-Samulewo". Po mokrej zimie i wiośnie teraz trzcinowiska wyglądają jakby ktoś je połamał i powyrywał. Zostały mocno przerzedzone i zmniejszyła się ich powierzchnia. Dzięki temu śmieszki, które do tej pory gniazdowały na naszych wyspach, znalazły tam alternatywne miejsca gniazdowania. Całkowita liczebność śmieszki jest co prawda niższa niż w zeszłym roku (2016 - 1511 gniazd, 2017 - ok 570 gniazd), ale i tak jest zdecydowanie lepiej niż myśleliśmy jeszcze kilka tygodni temu obserwując "dużą wodę" w Sątopach. Zniszczenie trzcinowisk jak widać uratowało populację śmieszki w rezerwacie, choć pozbawiło miejsca gniazdowani innych gatunków ptaków (np. czapli białych i siwych), które w tym roku nie przystąpiły do lęgów. Przyroda po raz kolejny pokazała swoją dynamikę i niszczycielską moc. Nam pozostaje ją podziwiać i szanować, aby poznać swoje miejsce w środowisku. Możemy próbować prostować rzeki czy osuszać rozlewiska, ale na koniec i tak przyroda nas ukarze. Obyśmy jak najszybciej zrozumieli, że poprawiać natury nie można zbyt mocno, bo szybko przekonamy się jak bardzo się mylimy.

Sebastian Menderski

 

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.