Zapisz się
slide-rybitwy-2

Aktualności

Zapraszamy do pomocy w akcji koszenia wysp dla ptaków

20.09.2016

pik-dron_gniazda_1Uwaga, w przyszłym tygodniu (26-30.09.2016) planujemy kolejną akcję koszenia wysp dla rybitw i mew. Tym razem będziemy kosić na terenie rezerwatu "Polder Sątopy-Samulewo". Termin ustalimy pod koniec tego tygodnia, żeby mieć większą pewność co do pogody. Wszystkich chętnych do pomocy prosimy o kontakt na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub pod numerem telefonu 609 306 989. A tymczasem zobaczcie nagranie z lotu dronem nad pryzmami z maja tego roku. Dla takich widoków kosimy co roku wyspy!

https://www.youtube.com/watch?v=LCdYcG8uIYA

   

Sątopy nie gorsze od Piecek, czyli wyniki liczenia ptaków gniazdujących na sztucznej wyspie

13.06.2016

4Co roku monitorujemy stan zasiedlenia naszych sztucznych wysp dla rybitw i mew. W tym roku donosiliśmy już o rekordowych liczebnościach z wyspy w Pieckach. Czas na krótkie podsumowanie liczebności ptaków gniazdujących na naszej drugiej, mniejszej wyspie, w Sątopach-Samulewie. Wyniki także są bardzo obiecujące. Otóż w tym sezonie naliczyliśmy na niej 25 gniazd rybitw rzecznych i 950 gniazd śmieszek. Oto krótka fotorelacja z majowego liczenia.

Sebastian Menderski

 

 

 

 

   

Kolonia w Pieckach rośnie w siłę!

17.05.2016

710 maja 2016 r. odwiedziliśmy kolonię lęgową mew i rybitw w Pieckach. Był to piękny dzień – nie tylko ze względu na panujące tego dnia warunki atmosferyczne. Już obserwacja kolonii z brzegu zbiornika napawała optymizmem, ale zupełnie nie spodziewaliśmy się, że ostateczny wynik liczenia gniazd na wyspach będzie tak wysoki…

Na kolonię lęgową składają się trzy wyspy – dwie naturalne i jedna sztuczna, która powstała w wyniku naszych działań zrealizowanych w ramach projektu „Ochrona rybitw na Warmii i Mazurach” o nr POIS.05.01.00-00-219/09. „Naszą” wyspę wybrało sobie w tym roku na miejsce lęgowe 1538 par śmieszki, 52 pary rybitwy rzecznej i jedna para krzyżówek. Rok temu było to odpowiednio 408 par śmieszki i 54 pary rybitwy rzecznej, zatem śmieszki odnotowały  prawie 4-krotny wzrost liczebności! Całą kolonię zasiedliło w tym roku ponad 3 tys. par śmieszki (w 2015 r. było to ok. 1200 par) i 56 par rybitwy rzecznej (rok temu 54 pary), ale zapewne to nie są ostateczne liczebności, bo rybitwy są jeszcze w początkowej fazie tworzenia kolonii.

Kolonia w Pieckach, to miejsce, do którego powinien udać się każdy, kto kiedykolwiek miał wątpliwości, czy działania podejmowane na rzecz ochrony siedlisk lęgowych ptaków mają większy sens. Od kilku lat regularnie kosimy poza sezonem lęgowym wszystkie wyspy składające się na kolonię w Pieckach – zazwyczaj wspierają nas w tych działaniach Wolontariusze. Usypanie sztucznej wyspy w połączeniu z ograniczaniem sukcesji drzew i krzewów na naturalnych wyspach zdecydowanie sprzyja mewom i rybitwom – o czym bez wątpienia świadczą stwierdzone liczebności.

Widok tętniącej życiem kolonii daje zarówno nam , jak i naszym Wolontariuszom dodatkowy zastrzyk energii i motywacji do kontynuowania podjętych działań. Staje się też inspiracją do generowania nowych pomysłów i planowania kolejnych działań na rzecz ochrony przyrody. Zapraszamy do oglądania fotorelacji.

Sebastian Menderski, Sebastian Wręga

 

   

Pryzmiada Winter Edition 2016

12.01.2016

9bPryzmiada to już niemal legenda. Kosimy pryzmy jesienią, kosimy na przedwiośniu, ale najprzyjemniejsze jest chyba koszenie zimowe po lodzie. Tradycyjnie w tym smaym miejscu - rezerwat "Polder Sątopy-Samulewo". Jako, że temperatura w ostatnich dniach była bardzo zimowa a w prognozach pogody zapowiadali odwilż, akcję Pryzmiada Winter Edition należało przeprowadzić natychmiast. Na mój apel odpowiedziało aż 7 osób, co przerosło oczekiwania nawet najstarszych bagiennych ptasiarzy. I gdyby tylko mieć więcej kos spalinowych…

Więcej

   

Wolontariat dla rybitw na Mazurach.

03.11.2015

6Wolontariat to bardzo ważna część naszej działalności. To dzięki wolontariuszom kosimy wyspy dla rybitw i mew, odkrzaczamy siedliska lęgowe żółwia błotnego czy po prostu liczymy ptaki. Do dużych projektów potrzebne są oczwiście pieniądze, ale wiele ważnych rzeczy da się zrobić praktycznie bez nich. I tu wkraczają wolontariusze, czyli ludzie którym praca na rzecz przyrody sprawia dużo frajdy. Tradycyjnie już, jak co roku jesienią i zimą, zapraszamy wszystkich chętnych do pracy związanej z wykaszaniem wysp dla rybitw i mew na Mazurach.

Więcej

   

Z wizytą na naszej wyspie w Pieckach

07.05.2015

2W ramach monitoringu efektów projektu ochrony rybitw, odwiedziliśmy 05.05.2015 naszą wyspę w Pieckach k.Mrągowa. Okazało się, że na wyspie zaczyna brakować miejsca! Ptaki opanowały jej 70% powierzchni i liczebność od początku istnienia wyspy (2013 r.) rośnie. Podczas kontroli wyspy naliczyliśmy 408 gniazd śmieszek, 7 gniazd rybitwy rzecznej (+15 par kopulujących i budujących dołki gniazdowe),1 gniazdo krzyżówki i... 1 gniazdo mewy czarnogłowej! Tego się nie spodziewaliśmy. To zaledwie trzecie stanowisko w regionie Warmii i Mazur. Jak widać, opłacało się wykosić wyspę jesienią. Tak duża liczba ptaków ściąga inne. Podczas naszej wizyty wyspę odwiedziły rybitwy czarne i bataliony, które zapewne wędrowały na swoje właściwe miejsca lęgowe. Wśród ptaków udało się odczytać 3 obrączki plastikowe (2 na mewach czarnogłowych i 1 na śmieszce). Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

   

Strona 1 z 3

loga_rybitwy