slide-rybitwy-2

1Zimowa aura skłoniła nas i naszych wolontariuszy do kontynuowania prac na rzecz ochrony rybitw i mew na Mazurach. Tym razem wykosiliśmy trzcinę tam gdzie nie udało nam się wykosić jesienią. Dzięki temu rybitwy i mewy będą miały w Pieckach więcej miejsca na gniazdowanie i lepszy widok na okolicę. Czuwaj!

 

 

 

 

 

PTOP polder KwiecewoTym razem wolontariusze i pracownicy PTOP przybyli na polder Kwiecewo. Cel? Udrożnić przejazd do stacji pomp, która jest własnością PTOP, dzięki czemu obsługa stacji (regulowanie poziomu wody) będzie sprawniejsze. Naszym celem było wykoszenie i podcięcie gałęzi na odcinku ok 400 m. Prace poszły sprawnie i w wyjątkowo przyjemnej aurze. Nad nami latały tysiące gęsi, które siadały na wodzie a do stacji pomp przyleciał jej stały bywalec - zimorodek. Obowiązkowym punktem naszych akcji jest ciepły posiłek z kociołka, na który wszyscy uczestnicy akcji czekali z niecierpliwością. Plan wykonaliśmy w 100% i wszyscy czekają już na kolejną akcję, na którą serdecznie zapraszamy i Was! Każdy, kto chciałby być powiadomiony o akcji telefonicznie, proszę o taką informację na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

9eJesienne koszenia wysp na Warmii i Mazurach to stały element naszych działań z wolontariuszami. Tym razem, przy niesprzyjającej aurze, wykosiliśmy 3 wyspy na stawie w Pieckach k. Mrągowa. W sezonie lęgowym gnieździ się tam ponad 100 par rybitw rzecznych, 3000 par śmieszki, kilkanaście par krzyżówek, czernic, krakw oraz pojedyncze mewy czarnogłowe czy bączki. To istny raj dla ptaków wodnych. Aby ten raj nie zniknął, trzeba wyspy kosić. Inaczej zarosną i ptaki się wyniosą. W akcji uczestniczyło 8 osób (z Olsztyna, Ełku, Dobrego Miasta i Gołdapi) tj. Sebastian Wręga, Michał Wawirowicz, Tadeusz Baraniecki, Bohdan Czeszejko, Szymon Czernek, Tomek Stepnowski, Emilka Nieznańska i pracownik PTOP - Sebastian Menderski. Wszystkim dziękujemy za to, że nie straszne im były deszczowe warunki i wykosili wyspy zgodnie z planem. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

1"Krótka fotorelacja z wczorajszej (22.08.2017 r.) akcji koszenia wysp w rezerwacie "Polder Sątopy-Samulewo" pod hasłem Pryzmiada Summer Edition. Jak zwykle akcja udana. Plan wykonany w 130% (wykoszona wyspa oraz 3 pryzmy). Uczestnicy zadowoleni. Pogoda jak marzenie. Serdecznie dziękuję wolontariuszom w składzie: Bohdan Czeszejko, Michał Wawirowicz, Anna Włodarczak-Komosińska, Sebastian Wręga. Do zobaczenia niebawem na kolejnej akcji! Sebastian Menderski"

IMG 6429Zapraszamy wszystkich wolontariuszy na kolejną edycję koszenia wysp dla rybitw i mew. Tym razem pod nazwą Pryzmiada Summer Edition 2017 odbędzie się 22.08.2017 r. Będziemy kosić na terenie rezerwatu "Polder Sątopy-Samulewo". Wszystkich chętnych do pomocy prosimy o kontakt na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu 505 701 652.
Po co kosimy?
Bo warto! Warto dla ptaków, które zasiedlają wyspy na wiosnę. Rybitwy i mewy, które gnieżdżą się na wyspach wymagają niskiej roślinności, dlatego co roku staramy się wykosić wszystkie wyspy w rezerwacie.
Co ze sobą zabrać?
Niezbędne jest posiadanie sprzętu do koszenia np. kosa spalinowa (z trójzębem) lub ręczna. Nie mamy zbyt dużo własnego sprzętu,dlatego zapraszamy wszystkich którzy mogą przyjechać z własnymi narzędziami. Poza tym należy zabrać ze sobą prowiant i ubranie robocze.
Uwaga! Ze względu na niski poziom wody, może być konieczność brodzenia w błocie, zatem należy mieć ze sobą ubranie na zmianę.

Zapewniamy wodę do picia i paliwo do kos.

Zbiórka: most na starej Sajnie (od strony wsi Pleśnik), godz. 8.00

8Wysoki poziom wód powierzchniowych, jaki mamy tej wiosny, przyniósł wiele pozytywnych efektów w przyrodzie. Wróciły oczka wodne i rozlewiska, jeziora wróciły do poziomu sprzed 2-3 lat. W niektórych jednak przypadkach "duża woda" nie cieszy tak bardzo. Przykładem może być polder Sątopy-Samulewo, gdzie wybudowaliśmy wyspę i pryzmy dla ptaków. Tu wiosenny wysoki poziom wody spowodował, że wszystkie wyspy, pryzmy a nawet trzcinowiska zostały zalane! Szacujemy, że nasze wyspy były prawie 2 metry pod wodą. Dopiero na przełomie kwietnia i maja woda opadła na tyle, że ptaki mogły przystąpić do budowy gniazd na wyniesieniach. Jako pierwsze odsłoniły się pryzmy i tam ptaków było więcej niż na wyspie, która jeszcze jest mocno nasiąknięta wodą. Wysoka woda spowodowała jednak dość ciekawy i pozytywny efekt - praktycznie zniszczona została cała powierzchnia trzcinowisk. Trzcina, jako gatunek bardzo ekspansywny, jest zagrożeniem dla siedlisk otwartych w rezerwacie "Polder Sątopy-Samulewo". Po mokrej zimie i wiośnie teraz trzcinowiska wyglądają jakby ktoś je połamał i powyrywał. Zostały mocno przerzedzone i zmniejszyła się ich powierzchnia. Dzięki temu śmieszki, które do tej pory gniazdowały na naszych wyspach, znalazły tam alternatywne miejsca gniazdowania. Całkowita liczebność śmieszki jest co prawda niższa niż w zeszłym roku (2016 - 1511 gniazd, 2017 - ok 570 gniazd), ale i tak jest zdecydowanie lepiej niż myśleliśmy jeszcze kilka tygodni temu obserwując "dużą wodę" w Sątopach. Zniszczenie trzcinowisk jak widać uratowało populację śmieszki w rezerwacie, choć pozbawiło miejsca gniazdowani innych gatunków ptaków (np. czapli białych i siwych), które w tym roku nie przystąpiły do lęgów. Przyroda po raz kolejny pokazała swoją dynamikę i niszczycielską moc. Nam pozostaje ją podziwiać i szanować, aby poznać swoje miejsce w środowisku. Możemy próbować prostować rzeki czy osuszać rozlewiska, ale na koniec i tak przyroda nas ukarze. Obyśmy jak najszybciej zrozumieli, że poprawiać natury nie można zbyt mocno, bo szybko przekonamy się jak bardzo się mylimy.

Sebastian Menderski

 

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.