2

Kolejne zadanie w projekcie „strefowcowym” wkroczyło w decydującą fazę. Tym razem nadszedł czas na badania telemetryczne orlików krzykliwych. Nadajniki to nowoczesna metoda badania obszarów wykorzystywanych przez ptaki jako żerowiska, noclegowiska, zimowiska oraz trasy migracji. W naszym projekcie zaplanowaliśmy założenie 12 nadajników telemetrycznych w czterech obszarach Natura 2000 (Ostoja Warmińska, Puszcza Napiwodzko-Ramucka, Puszcza Knyszyńska oraz Puszcza Białowieska). Chcemy dowiedzieć się gdzie ptaki żerują, kiedy to robią, jak duży wykorzystują areał żerowiskowy w poszczególnych obszarach Natura 2000 oraz na jakiej wysokości i jak daleko latają. Dzięki uzyskanym danym będziemy mogli lepiej zaplanować kolejne działania ochronne oraz określić obszary, które należy chronić dla zachowania przedmiotu ochrony w obszarach Natura 2000. Chwytaniem orlików i zakładaniem nadajników zajmują się ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów, którzy posiadają w tej kwestii duże doświadczenie. Samo łapanie to proces dość skomplikowany i wymagający ostrożności. Używa się do tego specjalistycznych sieci ornitologicznych a odławiany ptak nie może zbyt długo wisieć w sieci, stąd tuż obok buduje się ukrycia, w których ornitolog czeka na orlika. Podczas montażu nadajnika na głowę ptaka zakładana jest osłona, dzięki czemu ptak się uspokaja. Ptaki dodatkowo są znakowane obrączkami (metalową i kolorową), które pozwolą na identyfikację po odpadnięciu nadajnika. Orlikom życzymy udanych łowów i bezpiecznych lotów na zimowiska i z powrotem do Polski!

Sebastian Menderski
Projekt „Ochrona wybranych gatunków ptaków strefowych na 4 obszarach Natura 2000 w północno – wschodniej Polsce” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4. Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna, oś priorytetowa II: Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz dofinansowany ze środków Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i Białymstoku

 

orlik1orlik2orlik3orlik4orlik5orlik6orlik7

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.