2

Nasze orlikiPierwsze orliki z naszego projektu zameldowały się już po azjatyckiej stronie cieśniny Bosfor. Tu mapka przelotu jednego z orlików z Puszczy Białowieskiej. Przed nim najbardziej niebezpieczny etap wędrówki... czyli Liban, gdzie łatwo o kulę od kłusownika. Może jednak poleci przez Syrię? Zobaczymy. Więcej o trasach wszystkich naszych "zalogerowanych" orlików krzykliwych na jesiennym zjeździe PTOP już za 10 dni!

 

Kolejne zadanie w projekcie „strefowcowym” wkroczyło w decydującą fazę. Tym razem nadszedł czas na badania telemetryczne orlików krzykliwych. Nadajniki to nowoczesna metoda badania obszarów wykorzystywanych przez ptaki jako żerowiska, noclegowiska, zimowiska oraz trasy migracji. W naszym projekcie zaplanowaliśmy założenie 12 nadajników telemetrycznych w czterech obszarach Natura 2000 (Ostoja Warmińska, Puszcza Napiwodzko-Ramucka, Puszcza Knyszyńska oraz Puszcza Białowieska). Chcemy dowiedzieć się gdzie ptaki żerują, kiedy to robią, jak duży wykorzystują areał żerowiskowy w poszczególnych obszarach Natura 2000 oraz na jakiej wysokości i jak daleko latają. Dzięki uzyskanym danym będziemy mogli lepiej zaplanować kolejne działania ochronne oraz określić obszary, które należy chronić dla zachowania przedmiotu ochrony w obszarach Natura 2000. Chwytaniem orlików i zakładaniem nadajników zajmują się ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów, którzy posiadają w tej kwestii duże doświadczenie. Samo łapanie to proces dość skomplikowany i wymagający ostrożności. Używa się do tego specjalistycznych sieci ornitologicznych a odławiany ptak nie może zbyt długo wisieć w sieci, stąd tuż obok buduje się ukrycia, w których ornitolog czeka na orlika. Podczas montażu nadajnika na głowę ptaka zakładana jest osłona, dzięki czemu ptak się uspokaja. Ptaki dodatkowo są znakowane obrączkami (metalową i kolorową), które pozwolą na identyfikację po odpadnięciu nadajnika. Orlikom życzymy udanych łowów i bezpiecznych lotów na zimowiska i z powrotem do Polski!

Sebastian Menderski
Projekt „Ochrona wybranych gatunków ptaków strefowych na 4 obszarach Natura 2000 w północno – wschodniej Polsce” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4. Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna, oś priorytetowa II: Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz dofinansowany ze środków Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i Białymstoku

 

orlik1orlik2orlik3orlik4orlik5orlik6orlik7

W gniazdach orlików krzykliwych coraz więcej białych główek, co oznacza że orliki krzykliwe maja już coraz większe pisklaki. Obecnie trwają intensywne prace monitoringowe związane z realizacją projektu. Monitoring ptaków strefowych wykonywany jest na zlecenie PTOPu przez ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów. Oby takich białych główek było jak najwięcej!

 

piskleta1piskleta2 piskleta3

logo_strefowcePrzedstawiamy Wam zwycięskie logo projektu „Ochrona wybranych gatunków ptaków strefowych na 4 obszarach Natura 2000 w północno – wschodniej Polsce” o numerze: POIS.02.04.00-00-0032/16. W ramach konkursu wpłynęło 6 propozycji, z których wybraliśmy te prezentujące bociana czarnego. Co prawda stanowi on wyjątek wśród gatunków objętych projektem (pozostałe to ptaki szponiaste), ale najładniej prezenuje się na grafice. Autorowi pracy - Przemysławowi Wylęgale, gratulujemy!

 

 

12W świecie orlików krzykliwych toki i wysiadywanie właściwie odbywają się w jednym czasie, gdyż pary są na różnym etapie lęgów. Niektóre ptaki wróciły po wyczerpującej wędrówce dopiero kilka dni temu! Ale my nie próżnujemy i w ramach projektu ochrony ptaków strefowych, kontrolujemy gniazda. W tym czasie zachowujemy szczególną ostrożność i nie podchodzimy blisko do wysiadujących ptaków. Obserwacja odbywa się z daleka. Na szczęście nasi ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów mają wprawę i potrafią po niewielkich szczegółach rozpoznać czy gniazdo jest zajęte i przez jaki gatunek ptaka. Fotografie wysiadujących ptaków wykonał Sebastian Wręga.

Projekt ochrony ptaków strefowych finansowany jest przez UE ze środków POIŚ oraz dofinansowany z WFOŚiGW w Olsztynie i Białymstoku.

 

FE_IS_RGB-1

 

Większość ptaków buduje gniazda, niektóre już wysiadują jaja. Zaczyna się więc okres bardzo trudny dla ptaków. Przed nimi niemałe wyzwanie - ukryć gniazdo, wysiedzieć jaja i wyprowadzić pisklęta. Na każdym etapie lęgu ptakom grozi wiele niebezpieczeństw ze strony człowieka i zwierząt. Wśród tych drugich ptakom zagrażają przede wszystkim ssaki np. norka amerykańska czy kuna. W ramach projektu "Ochrona wybranych gatunków ptaków strefowych na 4 obszarach Natura 2000 w północno-wschodniej Polsce" postanowiliśmy nieco odstraszyć podstawowego drapieżnika ptaków strefowych tj. kunę. Nasi wykonawcy, ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów, podczas kontroli gniazd polewają pnie drzew terpentyną balsamiczną. Jest to substancja, którą otrzymuje się z żywicy, o bardzo intensywnym zapachu zniechęcającym drapieżniki do wchodzenia na drzewa.

StrefowceStrefowceStrefowce

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.