2

logo_strefowcePrzedstawiamy Wam zwycięskie logo projektu „Ochrona wybranych gatunków ptaków strefowych na 4 obszarach Natura 2000 w północno – wschodniej Polsce” o numerze: POIS.02.04.00-00-0032/16. W ramach konkursu wpłynęło 6 propozycji, z których wybraliśmy te prezentujące bociana czarnego. Co prawda stanowi on wyjątek wśród gatunków objętych projektem (pozostałe to ptaki szponiaste), ale najładniej prezenuje się na grafice. Autorowi pracy - Przemysławowi Wylęgale, gratulujemy!

 

 

12W świecie orlików krzykliwych toki i wysiadywanie właściwie odbywają się w jednym czasie, gdyż pary są na różnym etapie lęgów. Niektóre ptaki wróciły po wyczerpującej wędrówce dopiero kilka dni temu! Ale my nie próżnujemy i w ramach projektu ochrony ptaków strefowych, kontrolujemy gniazda. W tym czasie zachowujemy szczególną ostrożność i nie podchodzimy blisko do wysiadujących ptaków. Obserwacja odbywa się z daleka. Na szczęście nasi ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów mają wprawę i potrafią po niewielkich szczegółach rozpoznać czy gniazdo jest zajęte i przez jaki gatunek ptaka. Fotografie wysiadujących ptaków wykonał Sebastian Wręga.

Projekt ochrony ptaków strefowych finansowany jest przez UE ze środków POIŚ oraz dofinansowany z WFOŚiGW w Olsztynie i Białymstoku.

 

FE_IS_RGB-1

 

Większość ptaków buduje gniazda, niektóre już wysiadują jaja. Zaczyna się więc okres bardzo trudny dla ptaków. Przed nimi niemałe wyzwanie - ukryć gniazdo, wysiedzieć jaja i wyprowadzić pisklęta. Na każdym etapie lęgu ptakom grozi wiele niebezpieczeństw ze strony człowieka i zwierząt. Wśród tych drugich ptakom zagrażają przede wszystkim ssaki np. norka amerykańska czy kuna. W ramach projektu "Ochrona wybranych gatunków ptaków strefowych na 4 obszarach Natura 2000 w północno-wschodniej Polsce" postanowiliśmy nieco odstraszyć podstawowego drapieżnika ptaków strefowych tj. kunę. Nasi wykonawcy, ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów, podczas kontroli gniazd polewają pnie drzew terpentyną balsamiczną. Jest to substancja, którą otrzymuje się z żywicy, o bardzo intensywnym zapachu zniechęcającym drapieżniki do wchodzenia na drzewa.

StrefowceStrefowceStrefowce

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.