2

Koniec zimy to okres wytężonej pracy alpinistów z Komitetu Ochrony Orłów. W ramach projektu wykonali oni 5 nowych platform dla bociana czarnego. Wszystkie powstały w Ostoi Warmińskiej w lasach administrowanych przez Nadleśnictwo Górowo Iławeckie, Bartoszyce i Zaporowo. Platformy lokowane były w miejscach, w których bociany były obserwowane. Drzewa, na których zawisły platformy to buk (1 szt.) i dąb (4 szt.). Trzymamy kciuki, aby bocianom spodobały się nowe miejsca gniazdowania.

Borekgniazdogniazdo2gniazdo3gniazdo4nadrzewie1na drzewie

Nie spodziewaliśmy się, że przy takiej suszy, jaka była w roku 2018 będziemy mogli szybko obejrzeć efekty działania zastawek, jakie wybudowaliśmy w ramach projektu pomiędzy Żywkowem a Toprzynami. A tu proszę. Trochę śniegu, trochę deszczu i jest całkiem pokaźne rozlewisko. Owady, płazy, ptaki i wszystkie inne żyjące organizmy będą miały uciechę na wiosnę. Orliki też znajdą coś dla siebie :)

1234

Rzutem na taśmę, jeszcze w roku 2018, zakończyliśmy budowę 2 ostatnich urządzeń małej retencji w naszym projekcie. Były to zastawki na rowie melioracyjnym przy miejscowości Żywkowo i Toprzyny. Zastawki mają służyć zatrzymaniu odpływu wody z użytków zielonych wokół Żywkowa i Toprzyn. Dzięki temu zwiększy się baza żerowiskowa dla ptaków, w tym dla orlika krzykliwego. Zastawki mają możliwość regulacji poziomu wody.

235

BeFunky collage kopiaKalendarze na 2019 r. dostępne dla Was. Każdego, kogo interesują sprawy ptaków strefowych zapraszamy do zgłaszania się po kalendarz z pięknymi
rysunkami Pana Wiesława Łysakowskiego. Kalendarze do odbioru w biurach w Olsztynie i Białymstoku. W przypadku potrzeby wysyłki proszę pisać na
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Dodatkowo kalendarz do pobrania poniżej w postaci pliku pdf.

 

pdfPtaki_strefowe_Kalendarz_2019.pdf

 

Rozpoczęliśmy w projekcie ochrony ptaków strefowych te działania, które lubimy najbardziej, czyli grzebanie się w błocie. Jednym słowem - roboty budowlane ruszyły! Zaczęliśmy od kopania oczek wodnych w Puszczy Knyszyńskiej. Na razie susza nam sprzyja, ale mamy nadzieję, że zimowe opady napełnią szybko nasze zbiorniki. Stawy będą miejscem rozrodu płazów, które obok gryzoni są jedną z ulubionych ofiar orlików krzykliwych. W szczególności orliki upodobały sobie żaby brunatne, które z kolei preferują niewielkiej powierzchni oczka wodne. Kopiąc niewielkie oczka wodne zwiększamy tym samym bazę żerowiskową dla orlików i zwiększamy bioróżnorodność.

1234

Przedstawiamy diaporamę, jaką wykonał w ramach naszego projektu Tadeusz Baraniecki. Diaporama jest obecnie wykorzystywana podczas warsztatów w szkołach jako element wzbogacający przedstawiane treści. Zapraszamy do oglądania i korzystania z diaporamy!

 

Czym różni się kania ruda od orlika krzykliwego? Dlaczego bocian czarny nie gnieździ się tam gdzie bocian biały? Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć podczas prowadzonych w ramach projektu spotkań w szkołach oraz Gminnych Ośrodkach Kultury na terenie Ostoi Warmińskiej i Puszczy Napiwodzko Ramuckiej. Dotyczą one realizacji Projektu ochrony ptaków strefowych i jego założeń. W zajęciach edukacyjnych prowadzonych w szkołach udział biorą klasy I-III oraz IV-VI. Podczas zajęć dzieci poznają podstawowe informacje o 5 gatunkach ptaków strefowych, oglądają diaporamę, prezentację multimedialna, mogą zobaczyć z bliska ptasie pióra oraz wciąć udział w przygotowanych przez prowadzących aktywnościach. Na koniec takiego spotkania każdy uczestnik otrzymuje pamiątkową zakładkę do książki. Na terenie tych dwóch obszarów odbyło się już ponad 70 godzin lekcyjnych oraz jedno spotkanie z lokalna społecznością. Kolejne warsztaty już niebawem!

Spotkania edukacyjneKl. 1 i 2 SP w SzylenachKl. 3 SP w Szylenach

bociek czarny fbPisaliśmy o budowie sztucznych gniazd dla bociana czarnego, ale są oczywiście też i momenty, które cieszą jeszcze bardziej tj. znalezienie nowego naturalnego gniazda bociana czarnego. Prezentowane na zdjęciu gniazdo bociana czarnego zostało znalezione w Ostoi Warmińskiej przez ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów, którzy w projekcie wykonują dla nas monitoring stref i poszukiwanie nowych gniazd. Ten bociek pokazywał się w rewirze już 3 lata, ale do tej pory nie udało się znaleźć gniazda. Aż do teraz.

Fot. Piotr Radek

1W ramach projektu ochrony ptaków strefowych zaplanowaliśmy budowę 10 platform gniazdowych dla bociana czarnego. Platformy będą wybudowane tam, gdzie bocianom nie poszczęściło się w ostatnich latach i ich gniazdo spadło. Budowa gniazd dla bocianów czarnych to nie lada wyzwanie. Niezbędny jest do tego sprzęt alpinistyczny. Podstawę gniazda stanową żerdzie natomiast pozostała masa gniazdowa zbudowana jest z materiału miejscowego tj gałęzi i mchu. Zdjęcia prezentowane poniżej pokazują budowę gniazda w Ostoi Warmińskiej.

Fot. Piotr Radek

Nasze orlikiPierwsze orliki z naszego projektu zameldowały się już po azjatyckiej stronie cieśniny Bosfor. Tu mapka przelotu jednego z orlików z Puszczy Białowieskiej. Przed nim najbardziej niebezpieczny etap wędrówki... czyli Liban, gdzie łatwo o kulę od kłusownika. Może jednak poleci przez Syrię? Zobaczymy. Więcej o trasach wszystkich naszych "zalogerowanych" orlików krzykliwych na jesiennym zjeździe PTOP już za 10 dni!

 

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.