dublet 2017 8

O tym efekcie marzyliśmy już od bardzo dawna. Zasypując w 2007 r. pierwsze rowy na działkach PTOP w okolicach miejscowości Gródek myśleliśmy o uratowaniu cietrzewia na tym terenie. Wyszło jednak inaczej. Zamiast cietrzewia pojawiły się siewki – dubelty, rycyki, krwawodzioby, no i czajki.
Ku naszej radości wieloletnia praca na wybranym terenie przynosi dzisiaj efekty! Teren ten od ponad 10 lat jest pod stałą naszą ochroną. Z każdym nowym projektem realizujemy kolejne działania służące ptakom i siedliskom w których one występują.
W realizowanym obecnie projekcie dotyczącym ochrony dubelta w dolinach rzecznych Puszczy Knyszyńskiej podjęliśmy się kolejnych prac związanych z piętrzeniem wody, zasypywaniem rowów melioracyjnych. W obrębie opisywanego terenu z końcem lutego 2019 r. wyremontowaliśmy 10 sztuk przepustów piętrzących. Budowle te już od 1 marca 2019 r. „pracują” dla ptaków i piętrzą wodę. Powierzchnie łąk stopniowo nabierają wody. Efekt ten jest tym bardziej widoczny, gdyż niestety na łąkach sąsiednich obserwuje się postępującą suszę. Brak deszczu, silne wiatry powodują, że teren szybko traci wodę pochodzącą chociażby z pozimowych roztopów.
Dodatkowo zwiększając powierzchnie żerowiskowe dla ptaków siewkowych po raz pierwszy w tym roku wykonaliśmy prace polegające na zdarciu darni i odsłonięciu ziemi. W ten sposób mamy nadzieję na zwabienie ptaków. Efekt ten jest już widoczny! W miniony wtorek na działkach objętych projektem żerowało 20 rycyków, 1 krwawodziób i kilka czajek. Oto właśnie chodziło. Teraz czekamy na pierwsze tegoroczne dubelty.

Dawny row melioracyjny fot. M. PotockaLaki w marcu w dolinie rzeki Suprasl fot. M. PotockaLaki z ptakami fot. M. PotockaMarzec 2019 fot. M. PotockaOdkryta darn miejsce zerowania ptakoow fot. M. PotockaRemont przepustu z pietrzeniem fot. M. PotockaRycyki fot. M. PotockaTworzenie miejsc zerowiskowych dla ptakoow siewkowych fot. M. PotockaZerujace rycyki fot. M. PotockaZerujace siewki fot. M. Potocka

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.