dublet 2017 8

Jednym z najistotniejszych zagrożeń dla ptaków siewkowych i ich lęgów jest zagrożenie jest drapieżnictwo ze strony ssaków naziemnych, takich jak: lis, jenot czy borsuk. W celu zminimalizowania tego czynnika, wiosną 2017 r. ogrodziliśmy 34 ha łąk na Niecce Gródecko-Michałowskiej, stanowiących tzw. powierzchnię próbną. Obszar ten, wraz z najbliższym otoczeniem (34 ha łąk, powierzchnia przylegająca, tzw. referencyjna), monitorowany jest przez zespół ornitologów w okresie kwiecień-czerwiec, w celu wykrycia ptaków siewkowych i określenia ich sukcesu lęgowego.

Niestety rok 2017 był niekorzystny dla ptaków wodno-błotnych. Na powierzchni próbnej i referencyjnej nie stwierdzono gniazdujących ptaków, dlatego rozszerzono monitoring na cały obszar Niecki Gródecko-Michałowskiej, gdzie zaobserwowano 22 miejsca gniazdowe czajki oraz 7 rycyka. Spośród stwierdzonych stanowisk gniazdowych odnaleziono w sumie 23 gniazda (W: n=16, LIM: n=7) oraz trzy przypadki wodzenia piskląd czajki. Wśród straconych lęgów, aż 78% zostało utraconych w wyniku drapieżnictwa, 9% w wyniku prac agrotechnicznych, zaś dla trzech przypadków przyczyna straty w lęgach nie została ustalona.

Rok 2018 okazuje się zdecydowanie bardziej korzystnym. W obrębie powierzchni próbnej stwierdzono 6 gniazd czajki, 6 rycyka, 2 kszyka i 2 dubelta. Co najważniejsze - nie ma żadnych strat spowodowanych przez drapieżniki, podczas gdy większość lęgów znajdujących się poza ogrodzeniem została splądrowana przez drapieżniki bądź zniszczona w wyniku prac agrotechnicznych.

Monitoring będzie kontynuowany jeszcze w przyszłym roku, w ramach projektu "Czynna ochrona dubelta na terenie torfowisk i dolin rzecznych w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska (PLB200003)". Wówczas będziemy dysponować danymi z trzech lat oraz bezcennym doświadczeniem w ochronie lęgów ptaków siewkowych.

fot. K. Gajewskafot. M. Potockafot. M. Potockafot. M. Kornilukfot. M. Korniluktablica ogrodzenia

 

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.