dublet 2017 8

Rezerwat przyrody Rabinówka to fragment dużej, cennej z punktu widzenia ptaków siewkowych ostoi zwanej Niecką Gródecko-Michałowską. To jedna z trzech ostoi wchodzących w skład projektu dotyczącego ochrony dubelta i innych siewek na terenie torfowisk i dolin rzecznych Puszczy Knyszyńskiej.
W styczniu br. w ramach realizacji działań ochronnych zredukowaliśmy na terenie rezerwatu zadrzewienia i zakrzaczenia na powierzchni 7 ha. Prace polegały na wycięciu krzewów i wywiezieniu ich poza obszar rezerwatu. Tym samym sumarycznie uzyskaliśmy jakże ważną dla ptaków siewkowych, otwartą powierzchnię wynoszącą ponad 30 ha. Łąki te obecnie użytkowane są kośnie. Czynna ochrona ptaków w tej części rezerwatu prowadzona jest przez nasze Towarzystwo już od 2008 r. Od tamtego czasu, w celu umożliwienia prowadzenia ochrony czynnej poprzez użytkowanie tego terenu, wybudowaliśmy 26 brodów drewnianych ułatwiających dojazd do najdalszych zakątków rezerwatu, nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Wszystkie podjęte przez nas działania mają na celu odtworzenie siedliska ptaków siewkowych (w szczególności dubelta) oraz umożliwienie użytkowania ich w przyszłości, zgodnie z potrzebami tych ptaków.
W efekcie przywrócenia użytkowania łąk w rezerwacie powstrzymaliśmy niekorzystną dla tej grupy ptaków sukcesję roślinności drzewiastej i trzcinowisk. Tym samym stworzyliśmy optymalne warunki żerowiskowe, lęgowe nie tylko dla ptaków siewkowych, ale też innych gatunków ptaków wodno-błotnych.

rabinowka rabinowka1 rabinowka2 rabinowka3 rabinówka4 rabinówka5

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.