dublet 2017 1

Czas na podsumowanie drugiego już spotkania z wolontariuszami w Kalitniku. Po poniedziałkowym przyjeździe do stacji, zapoznaniu się z Kalitnikiem i innymi uczestnikami, we wtorek wspólnie udaliśmy się do rezerwatu przyrody Wiejki, aby odsłonić cztery stanowiska rosnącej tam brzozy niskiej (Betula humilis). Czynna ochrona tej brzozy prowadzona jest przez nasze Towarzystwo już od kilku dobrych lat. W poprzednich sezonach stanowiska te były przez nas kilka razy odkrzaczane w celu doświetlenia poszczególnych okazów. Dzięki temu tym razem ilość pracy nie była zbyt duża. Przez dwa dni, w promieniu kilku metrów od każdego krzaczka brzozy, usuwaliśmy odrastającą kruszynę, brzozę i wierzbę szarą. W miejscach tych wykosiliśmy też roślinność zielną. Przy okazji usunęliśmy też pokrzywy, które uniemożliwiały dojście do tablic informacyjnych, ustawionych w ramach realizowanego w latach poprzednich projektu dotyczącego ochrony torfowisk Niecki Gródecko-Michałowskiej.
Czwartkowy poranek przywitał nas burzowymi chmurami, które przyniosły całodzienny intensywny opad deszczu. Ta sytuacja zmotywowała nas do podjęcia porządków w stacji i budynkach gospodarczych oraz umycia sprzętu rolniczego.
W piątek część z nas zabrała się za cięcie drewnianych tyczek na opał, zaś pozostali zgrabili wysuszone siano na działce sąsiada – p. Stanisława Gryko, które następnie zostało złożone na działce, gdzie pasą się nasze koniki polskie. Tego samego dnia po obiedzie, wszyscy chętni mogli aktywnie spędzić czas w towarzystwie koników polskich. Pod kierownictwem Romka wolontariusze odłączyli od stada 8 klaczy, które w przyszły piątek zostaną przeprowadzone na łąki pod Gródek. Wypas, którego wcześniej tam nie prowadzono, ma zadziałać dobroczynnie na występujące tam gatunki ptaków siewkowych.
Niecka Gródecko-Michałowska to teren z dużą ilością gniazd bociana białego. Ich policzenia na terenie gminy Gródek podjęło się dwóch wolontariuszy.
W sobotę, po uprzątnięciu stacji, pożegnaliśmy się i obiecaliśmy sobie, że kiedyś to jeszcze powtórzymy ;-)
Dziękuję jeszcze raz wszystkim uczestnikom za spotkanie i za pozytywne nastawienie do nierzadko ciężkiej pracy w terenie.

Marta Potocka

1. Wykaszanie roślinności zielnej przy pierwszym stanowisku brzozy niskiej. Fot. M. Potocka2. Uczestnicty spotkania zapoznają się z Rezerwatem przyrody Wiejki. Fot. M. Potocka3. Usuwanie roślinności wokół stanowisk brzozy niskiej. Fot. M. Potocka4. Brzoza niska. Fot. M. Potocka5. Brzoza niska w towarzystwie wierzby szarej przed zabiegiem. Fot. M. Potocka6. Brzoza niska bez wierzby szarej po zabiegu. Fot. M. Potocka7. Usuwanie roślinności zacieniającej brzozę niską. Fot. M. Potocka8. Wykaszanie roślinności zielnej. Fot. M. Potocka9. Wyczyszczona arena wokół brzozy niskiej. Fot. M. Potocka10. Sprzątanie ciagników rolniczych. Fot. M. Potocka11. Przygotowywanie opału. Fot. M. Potocka12. Grabienie siana. Fot. M. Potocka14. Żeby nie było kierownictwo też pracowało Fot. S. Niedźwiecki15. Na taczkę i za płot. Fot. M. Potocka

Pierwszy workcamp za nami. Tym razem skupiliśmy się na demontażu starego drewnianego ogrodzenia i budowie nowego, w pobliżu wsi Kalitnik. Grupa uczestników składała się z głównie z młodzieży gimnazjalnej i licealnej. O „kobiecy” porządek w stacji dbała ze mną głównie Pani Krystyna (również wolontariuszka).

W pierwszym dniu spotkania wolontariusze zaadaptowali sobie w budynku gospodarczym miejsce na stołówkę oraz poznali historię powstania stacji, cel jej istnienia i charakter organizowanych workcampów. W drugim dniu zabraliśmy się do pracy, która polegała na demontażu starego drewnianego ogrodzenia, dzielącego łąkę, na której pasą się nasze koniki polskie. Zanim jednak zabraliśmy się do odbijania starych żerdzi i wyjmowania słupków, trzeba było wykosić bujne pokrzywy broniące dostępu do ogrodzenia. Gdy zarośla zostały usunięte, część z nas zabrała się za odbijanie żerdzi, inni za znoszenie ich na stosy, zaś kolejni za wyjmowanie zardzewiałych gwoździ ze słupków i żerdzi. Wszystkie drewniane elementy ogrodzenia zostały następnie zwiezione na nowe miejsce, w którym w kolejnych dniach budowaliśmy ogrodzenie. Z racji tego, iż użyte po raz drugi żerdzie były bardzo twarde, budowa trwała dłużej niż pierwotnie zakładaliśmy. Pomimo wielu niespodzianek ogrodzenie powstało i dzisiaj otacza powierzchnię, na której składowane będzie siano na zimę dla koników.

W wolnych chwilach wylegiwaliśmy się na trawie, oglądaliśmy filmy przyrodnicze, podlewaliśmy ogródek, a wieczorami organizowaliśmy ogniska. W czwartkowe popołudnie byliśmy świadkami gwałtownej burzy, która pozbawiła nas prądu na kilka godzin. Zdarzenie to jednak potraktowaliśmy jako niezapomnianą przygodę.

Gospodzie w Michałowie dziękujemy za smaczne posiłki, a ja dziękuję wszystkim wolontariuszom za ich uczestnictwo i zaangażowanie.

Marta Potocka

DSC 0021DSC 0023DSC 0037DSC 0039DSC 0047DSC 0049DSC 0070DSC 0085DSC 0089DSC 0092DSC 0096DSC 0098

 

DSC 0449Dni są coraz cieplejsze, wolnych dni też u części z nas będzie przybywać, dlatego czas pomyśleć o aktywnym spędzeniu letnich miesięcy, najlepiej poza miastem i na łonie podlaskiej przyrody. Jeżeli ta perspektywa Was zainteresowała musicie koniecznie zgłosić się do nas na „workcampy”. Są to sześciodniowe spotkania wolontariuszy, którzy będą wspólnie pracować na rzecz przyrody i tym samym pomogą Towarzystwu w realizacji jego najważniejszych celów statutowych, czyli czynnej ochronie siedlisk zagrożonych gatunków ptaków. W latach poprzednich w spotkaniach tych wzięło udział ponad 100 osób!

Pierwsze planujemy rozpocząć już 26 czerwca i zakończyć 1 lipca. Każdy z Was może uczestniczyć w całym spotkaniu lub spędzić z nami kilka wybranych przez siebie dni. My, jako organizatorzy, zapewniamy nocleg w Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku (gm. Michałowo, woj. podlaskie), pościel, całodniowe wyżywienie, narzędzia, rękawice robocze i przede wszystkim przemiłą atmosferę i dobrą zabawę. W zamian liczymy na Wasze zaangażowanie w prace terenowe. Wśród nich będą te związane z utrzymaniem siedlisk ptaków (odkrzaczanie łąk, dróg dojazdowych do łąk), czynną ochroną brzozy niskiej na terenie Niecki Gródecko-Michałowskiej, usuwaniem obcych gatunków inwazyjnych oraz prace porządkowe na łąkach, na których pasą się koniki polskie. Czas pracy jest zawsze dostosowany do sił i możliwości uczestników, najczęściej jest to maksymalnie 5 godzin dziennie. Czas po pracy spędzamy wspólnie na ogólnie pojętej integracji.

W związku z tym, iż nasza stacja znajduje się w urokliwej okolicy, sprzyjającej odpoczynkowi od „uroków” cywilizacji, miejsce to jest fantastyczne do wycieczek, spacerów, fotografowania, obserwacji ptaków i innych zwierząt, których nie spotkacie w mieście ;)

Póki co, to tyle z mojej strony, a Wy, jeżeli już wiecie, że chcecie spędzić parę dni w nietypowy sposób, napiszcie lub zadzwońcie do nas i zarezerwujcie sobie i swoim znajomym miejsce na kilkudniowy odpoczynek od cywilizacji! A przy okazji zróbcie coś pożytecznego dla podlaskiej przyrody!

Zgłoszenia przesyłajcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub kontaktujcie się telefonicznie na nr 693390213 – Marta Potocka.

Jeżeli powyższy termin Wam nie odpowiada, zapiszcie się na kolejny.

Oto terminy następnych spotkań:

Numer spotkania

Terminy workcampów na 2017 r.

1

26.06. – 01.07.

2

10.07. – 15.07.

3

21.08. – 26.08.

4

11.09. – 16.09.

5

25.09. – 30.09.

DSC 0415DSC 0424DSC 0539DSC 0598DSC 0635

 

 

 Spotkania są częścią projektu „Czynna ochrona dubelta na terenie torfowisk i dolin rzecznych w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska (PLB200003)” POIS.02.04.00-00-0031/16 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

logo

 

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.