dublet 2017 8

Zima za pasem, więc żeby umilić jesienne, pochmurne dni wspomnijmy kalitnikowe obozy dla wolontariuszy :)

Od dłuższego czasu na podsumowanie czekały czwarty i piąty workcamp. Pierwszy z nich odbył się w dniach 17-22 września, drugi zaś w dniach 8-13 października. Terminy dość późne, ale pogoda była bardzo sprzyjająca, bo wciąż letnia. Prace podczas obydwóch turnusów skupiły się na drewnianym ogrodzeniu wokół łąki, na której wypasane są nasze koniki polskie w Gródku. A dokładniej, naszym celem było zabezpieczenie płotu przed konikami poprzez zamontowanie stalowej linki, na długości 2,2 km. Dzięki temu, w przyszłym roku przez linkę popłynie prąd, tym samym uniemożliwi to konikom m.in. przekładanie głów pomiędzy żerdziami, co niestety nierzadko kończy się wyłamaniem żerdzi, czy nawet samych słupków. Drugim naszym zajęciem było rozebranie starego i postawienie nowego płotu przy domu w Kalitniku. Od wkopania słupków, po przybicie sztachet. Prace - jak zawsze w wykonaniu naszych wolontariuszy - spisane na medal :)

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za przybycie i zaangażowanie. Bardzo nas cieszy, że osoby biorące udział w naszych obozach lubią na nie wracać w kolejnych latach.

Tym samym pragniemy zaprosić wszystkich zainteresowanych do udziału w przyszłorocznej edycji, tym bardziej iż będą to już ostatnie workcampy realizowane w ramach projektu "Czynna ochrona dubelta na terenie torfowisk i dolin rzecznych w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska (PLB200003)". 

 

DSC01603DSC01595DSC01607DSC01621DSC01636DSC01647DSC01650DSC01652DSC01660DSC01840

Realizacja projektu "Czynna ochrona dubelta na terenie torfowisk i dolin rzecznych w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska (PLB200003)" nierozerwalnie wiąże się z jego promocją podczas lokalnych festynów. W tym roku wzięliśmy udział w trzech wydarzeniach: 07.08 - "Zabawa na Annę" w Królowym Moście, 01.09 - Dożynki Gminne w Gródku oraz 08.09 - "Święto Grzyba" w Sokolu.

Podczas tych dni udzielaliśmy informacji o projekcie, sytuacji populacji dubelta i innych ptaków siewkowych w Polsce. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się konkurs kierowany zarówno do dzieci jak i dorosłych, polegający na rozpoznawaniu ptaków. Uczestnicy otrzymywali nagrody w postaci długopisów, smyczy, kubków, koszulek i toreb wydanych w ramach projektu. Zapraszamy w przyszłym roku :)

 

 

IMG 20180908 161045757IMG 20180908 16095911520180807 18571820180901 184114

W drugiej połowie sierpnia odbył się trzeci obóz dla wolontariuszy w Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku, organizowany w ramach projektu "Czynna ochrona dubelta  na terefnie torfowisk i dolin rzecznych w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska (PLB200003)".

Poniedziałek, już tradycyjnie, spędziliśmy na wspólnej integracji oraz przygotowaniu pomieszczeń na nasz pobyt. W trakcie kolejnych dwóch dni poświęciliśmy się intensywnej pracy na rzecz rezerwatu torfowiskowego Gorbacz,  na terenie którego sukcesywnie usuwaliśmy zakrzaczenia w postaci brzozy. Na czwartek zaplanowany był transport koni z Kalitnika do Gródka (gdzie w lipcu, w ramach przedmiotowego projektu, ogrodziliśmy blisko 30 ha łąk), w związku z czym podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza z nich zajęła się przygotowaniem nowej kwatery na przybycie koni, tj. przetransportowaniem poidła, a następnie wpuszczaniem koni. Druga grupa miała niełatwe zajęcie polegające na odłowieniu wybranych koni z pastwiska w Kalitniku i pomocy przy ich załadunku do przyczepy. Łącznie odbyły sie dwa transporty koni. Do nowego stada dołączyły także konie wypasane przez nas w Gródku, na terenie ogrodzenia elektrycznego, które już przeprowadziliśmy "w ręku". Ostatniego dnia zdemontowaliśmy część elektrycznego ogrodzenia z pastwiska, z którego zabraliśmy konie oraz podjęliśmy się drobnych napraw ogrodzeń drewnianych już w Kalitniku.

Serdecznie zapraszamy na ostatni obóz w tym roku, który odbędzie się w dniach 8-13.10. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 DSC01398DSC01414IMG 20180823 101729924DSC01461DSC01468DSC01504DSC01544DSC01548DSC01562IMG 20180825 104812207 HDR

Zapraszamy na ostatni już w tym roku obóz dla wolontariuszy w Kalitniku, który odbędzie się w dniach 8-13 października.

Zapewniamy: nocleg (w tym pościel) w Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku, wyżywienie (mięsne/wegetariańskie), sprzęt do pracy oraz świetną atmosferę :) W planach ogólnie pojęte działania na rzecz ochrony przyrody (prace będą dostosowane do uczestników i bieżących potrzeb).

Zgłoszenia należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

A jak było na poprzednich turnusach można przeczytać w zakładce: Aktualności

W dniach 16-21 lipca odbył się drugi workcamp w Kalitniku, realizowany w ramach projektu "Czynna ochrona dubelta na terenie torfowisk i dolin rzecznych w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska (PLB20003)". Początkowo pogoda nas nie rozpieszczała i w deszczowe dni skupiliśmy się na pracach przy stacji terenowej. Zaczęliśmy od przygotowania pomieszczenia gospodarczego na naszą stołówkę oraz zaimpregnowania sztachet, mających tworzyć płot przy domu. W środę deszczowe chmury nas opuściły, więc przenieśliśmy się do Gródka, gdzie zajęliśmy się pracami przy ogrodzeniu elektrycznym. Panowie podzielili się na dwie drużyny i będąc w posiadaniu podkaszarek wykosili trawę bezpośrednio pod ogrodzeniem. Z kolei panie zajęły sie konserwacją ogrodzenia, tj. wymieniły górny sznurek na całej długości oraz poprawiły wysokość zaczepienia izolatorów na każdym słupku. W czwartek powróciliśmy do prac przy stacji terenowej, gdzie - wcześniej zaimpregnowane sztachety - tym razem pokryliśmy pierwszą warstwą farby. Wieczór spędziliśmy na wspólnych rozmowach przy ognisku oraz przy dźwiękach gitary naszego wolontariusza - Igora. W piątek pochłonęły nas prace porządkowe w domu i w budynku gospodarczym, a po południu czekała na naszych wolontariuszy dodatkowa atrakcja. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wypuszczaniu młodych kulików wielkich, na terenie naszego ogrodzenia elektrycznego w Gródku. Ptaki zostały odchowane w wolierze przez Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" w ramach projektu "Realizacja Krajowego Planu Ochrony Kulika Wielkiego - Etap I" POIS.02.04.00-00-0019/16.

DSC01051DSC01086DSC01102DSC01109

wolontariusze12W dniach 11-16.06 odbył się pierwszy, z zaplanowanych pięciu, workcampów w Kalitniku. Tym razem skupiliśmy się na pracach na działce PTOP w Gródku, ogrodzonej elektrycznym płotem by chronić ptaki siewkowe i ich lęgi przed naziemnymi drapieżnikami.
Na sam początek wzięliśmy się za przywiezienie poidła dla koników polskich oraz stawianie ogrodzenia, dzielącego powierzchnię działki na dwie kwatery. Naszym celem było zabezpieczenie stwierdzonych stanowisk gniazdowych ptaków siewkowych przed ewentualnym zdeptaniem przez koniki polskie, które następnego dnia zawitały na kwaterę. W ciągu 5 godzin postawiliśmy blisko 700 m. elektrycznego ogrodzenia. Kolejny dzień minął nam na  podłączaniu nowego ogrodzenia pod prąd, przywożeniu ekipy wypasowej (tj. 7 klaczy wraz z 2 źrebakami i pilnującego całego stada ogiera) z Kalitnika, uzupełnianiu wody w poidle (a nie tak łatwo uzupełnić 500 litrowe poidło, gdy w pobliżu brak studni), podkaszaniu trawy wzdłuż ogrodzenia, a następnie, już w Kalitniku, na naprawie drewnianego ogrodzenia dla koni. W środę odpoczywaliśmy od pracy w terenie, w zamian skupiliśmy się na pracach porządkowych w Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku. Następne dni to powrót do prac na Gródku, dalsze podkaszanie trawy wzdłuż płotu oraz uzupełnianie wody w poidle.
Grupa, choć nieliczna, to ambitna. Dziękujemy uczestnikom za wspólnie spędzony czas :)


A już wkrótce kolejne workcampy: 16-21.07 (brak wolnych miejsc), 20-25.08 (dwa wolne miejsca), 17-22.09 (brak wolnych miejsc). Na przełom września i października planujemy ostatni obóz, jego termin zostanie wkrótce ogłoszony. Serdecznie zapraszamy!

 

Jednym z najistotniejszych zagrożeń dla ptaków siewkowych i ich lęgów jest zagrożenie jest drapieżnictwo ze strony ssaków naziemnych, takich jak: lis, jenot czy borsuk. W celu zminimalizowania tego czynnika, wiosną 2017 r. ogrodziliśmy 34 ha łąk na Niecce Gródecko-Michałowskiej, stanowiących tzw. powierzchnię próbną. Obszar ten, wraz z najbliższym otoczeniem (34 ha łąk, powierzchnia przylegająca, tzw. referencyjna), monitorowany jest przez zespół ornitologów w okresie kwiecień-czerwiec, w celu wykrycia ptaków siewkowych i określenia ich sukcesu lęgowego.

Niestety rok 2017 był niekorzystny dla ptaków wodno-błotnych. Na powierzchni próbnej i referencyjnej nie stwierdzono gniazdujących ptaków, dlatego rozszerzono monitoring na cały obszar Niecki Gródecko-Michałowskiej, gdzie zaobserwowano 22 miejsca gniazdowe czajki oraz 7 rycyka. Spośród stwierdzonych stanowisk gniazdowych odnaleziono w sumie 23 gniazda (W: n=16, LIM: n=7) oraz trzy przypadki wodzenia piskląd czajki. Wśród straconych lęgów, aż 78% zostało utraconych w wyniku drapieżnictwa, 9% w wyniku prac agrotechnicznych, zaś dla trzech przypadków przyczyna straty w lęgach nie została ustalona.

Rok 2018 okazuje się zdecydowanie bardziej korzystnym. W obrębie powierzchni próbnej stwierdzono 6 gniazd czajki, 6 rycyka, 2 kszyka i 2 dubelta. Co najważniejsze - nie ma żadnych strat spowodowanych przez drapieżniki, podczas gdy większość lęgów znajdujących się poza ogrodzeniem została splądrowana przez drapieżniki bądź zniszczona w wyniku prac agrotechnicznych.

Monitoring będzie kontynuowany jeszcze w przyszłym roku, w ramach projektu "Czynna ochrona dubelta na terenie torfowisk i dolin rzecznych w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska (PLB200003)". Wówczas będziemy dysponować danymi z trzech lat oraz bezcennym doświadczeniem w ochronie lęgów ptaków siewkowych.

fot. K. Gajewskafot. M. Potockafot. M. Potockafot. M. Kornilukfot. M. Korniluktablica ogrodzenia

 

Pod koniec marca, w oczekiwaniu na ptaki w Niecce Gródecko-Michałowskiej, postanowiliśmy zatrzymać jak najdłużej wodę na naszych łąkach. W latach poprzednich, w ramach zrealizowanych na tym terenie projektów, wyremontowaliśmy oraz wybudowaliśmy kilkanaście obiektów regulujących poziom wody w ciekach i rowach melioracyjnych. Były to głównie zastawki, przepusty i progi. Aby urządzenia ten spełniły swoje funkcje ważne jest, by w odpowiednim czasie założyć deski, które spiętrzą wodę w rowach melioracyjnych. Tak też zrobiliśmy.
Kwiecień to okres, kiedy należy jak najdłużej zatrzymać wodę pochodzącą czy to z pozimowych roztopów, czy wiosennych opadów deszczu. Po dwóch tygodniach widać efekty. Wody dużo no i ptaków jakby nieco więcej. Pojawiły się czajki, rycyki, kszyki no i dubelty. Najważniejsze jest w tym wszystkim jednak to, żeby jak najwięcej ptaków założyło gniazda na tym terenie i szczęśliwie wyprowadziły legi.

20180403 141544 20180403 142435 20180403 142853 20180403 143049

Choć, mimo kalendarzowej wiosny, pogoda wcale nas nie rozpieszcza, to my już powoli szykujemy się do tegorocznych workcampów w Kalitniku. W tym roku zaczną się wcześniej - już w maju i będą trwać do września. Tak jak w poprzednich latach, tak i teraz będą to 6-dniowe turnusy, podczas których będziemy wspólnie pracować na rzecz ochrony przyrody. Można przyjechać na cały obóz, jak i na kilka wybranych przez siebie dni. Zapewniamy nocleg w Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku, pościel, wyżywienie, sprzęt do pracy w terenie i przede wszystkim fantastyczną atmosferę. W zamian liczymy na Wasze zaangażowanie w prace terenowe.

Zajęcia są zawsze dostosowane do sił i możliwości uczetników i trwają około 5 godzin dziennie. Pozostały czas spędzamy na ogólnie pojętej integracji, a że nasza stacja znajduje się w urokliwej okolicy, z dala od miejskiego zgiełku, jest to także doskonałe miejsce na obserwacje przyrodnicze.

Terminy workcampów:

  • 7-12 maja,
  • 11-16 czerwca,
  • 16-21 lipca,
  • 20-25 sierpnia,
  • 17-22 września.

Zgłoszenia proszę przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 85 664 22 55, 577 650 540. Do zobaczenia w Kalitniku :)

 

6. Brzoza niska bez wierzby szarej po zabiegu. Fot. M. Potocka DSC 0022 DSC 0035 DSC 0070 DSC 0101

Rezerwat przyrody Rabinówka to fragment dużej, cennej z punktu widzenia ptaków siewkowych ostoi zwanej Niecką Gródecko-Michałowską. To jedna z trzech ostoi wchodzących w skład projektu dotyczącego ochrony dubelta i innych siewek na terenie torfowisk i dolin rzecznych Puszczy Knyszyńskiej.
W styczniu br. w ramach realizacji działań ochronnych zredukowaliśmy na terenie rezerwatu zadrzewienia i zakrzaczenia na powierzchni 7 ha. Prace polegały na wycięciu krzewów i wywiezieniu ich poza obszar rezerwatu. Tym samym sumarycznie uzyskaliśmy jakże ważną dla ptaków siewkowych, otwartą powierzchnię wynoszącą ponad 30 ha. Łąki te obecnie użytkowane są kośnie. Czynna ochrona ptaków w tej części rezerwatu prowadzona jest przez nasze Towarzystwo już od 2008 r. Od tamtego czasu, w celu umożliwienia prowadzenia ochrony czynnej poprzez użytkowanie tego terenu, wybudowaliśmy 26 brodów drewnianych ułatwiających dojazd do najdalszych zakątków rezerwatu, nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Wszystkie podjęte przez nas działania mają na celu odtworzenie siedliska ptaków siewkowych (w szczególności dubelta) oraz umożliwienie użytkowania ich w przyszłości, zgodnie z potrzebami tych ptaków.
W efekcie przywrócenia użytkowania łąk w rezerwacie powstrzymaliśmy niekorzystną dla tej grupy ptaków sukcesję roślinności drzewiastej i trzcinowisk. Tym samym stworzyliśmy optymalne warunki żerowiskowe, lęgowe nie tylko dla ptaków siewkowych, ale też innych gatunków ptaków wodno-błotnych.

rabinowka rabinowka1 rabinowka2 rabinowka3 rabinówka4 rabinówka5

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.