dublet 2017 8

Kolejny sezon wypasu koników polskich w dolinie rzeki Supraśl można uznać oficjalnie za rozpoczęty.
W dniu 25 kwietnia na łąki objęte projektem dubeltowym przyjechało 11 klaczy i 4 źrebaki. Konie te wypasane są na łące ogrodzonej płotem drewnianym, wybudowanym w ramach tego samego projektu. Dodatkowo od tego roku koniki mają też w dyspozycji swoje własne prywatne oczko wodne.
Efekt ekologiczny rozpoczętego rok temu wypasu już dzisiaj widzimy – na łące, przed wypasem nie stwierdzaliśmy ptaków siewkowych. Dzisiaj wiemy, że łąkę tę odwiedzają dwie pary czajek, na razie żerujące, jednakże mamy nadzieję, że pojawienie się pierwszych gniazd siewek na tej powierzchni to tylko kwestia czasu.

DSC0201220181127 111317DSC02140DSC02143DSC02146DSC02154DSC02185DSC02187DSC02190

O tym efekcie marzyliśmy już od bardzo dawna. Zasypując w 2007 r. pierwsze rowy na działkach PTOP w okolicach miejscowości Gródek myśleliśmy o uratowaniu cietrzewia na tym terenie. Wyszło jednak inaczej. Zamiast cietrzewia pojawiły się siewki – dubelty, rycyki, krwawodzioby, no i czajki.
Ku naszej radości wieloletnia praca na wybranym terenie przynosi dzisiaj efekty! Teren ten od ponad 10 lat jest pod stałą naszą ochroną. Z każdym nowym projektem realizujemy kolejne działania służące ptakom i siedliskom w których one występują.
W realizowanym obecnie projekcie dotyczącym ochrony dubelta w dolinach rzecznych Puszczy Knyszyńskiej podjęliśmy się kolejnych prac związanych z piętrzeniem wody, zasypywaniem rowów melioracyjnych. W obrębie opisywanego terenu z końcem lutego 2019 r. wyremontowaliśmy 10 sztuk przepustów piętrzących. Budowle te już od 1 marca 2019 r. „pracują” dla ptaków i piętrzą wodę. Powierzchnie łąk stopniowo nabierają wody. Efekt ten jest tym bardziej widoczny, gdyż niestety na łąkach sąsiednich obserwuje się postępującą suszę. Brak deszczu, silne wiatry powodują, że teren szybko traci wodę pochodzącą chociażby z pozimowych roztopów.
Dodatkowo zwiększając powierzchnie żerowiskowe dla ptaków siewkowych po raz pierwszy w tym roku wykonaliśmy prace polegające na zdarciu darni i odsłonięciu ziemi. W ten sposób mamy nadzieję na zwabienie ptaków. Efekt ten jest już widoczny! W miniony wtorek na działkach objętych projektem żerowało 20 rycyków, 1 krwawodziób i kilka czajek. Oto właśnie chodziło. Teraz czekamy na pierwsze tegoroczne dubelty.

Dawny row melioracyjny fot. M. PotockaLaki w marcu w dolinie rzeki Suprasl fot. M. PotockaLaki z ptakami fot. M. PotockaMarzec 2019 fot. M. PotockaOdkryta darn miejsce zerowania ptakoow fot. M. PotockaRemont przepustu z pietrzeniem fot. M. PotockaRycyki fot. M. PotockaTworzenie miejsc zerowiskowych dla ptakoow siewkowych fot. M. PotockaZerujace rycyki fot. M. PotockaZerujace siewki fot. M. Potocka

ptoplogoW tym roku, niestety po raz ostatni, odbędą się obozy dla wolontariuszy w Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku, realizowane w ramach projektu "Czynna ochrona dubelta na terenie torfowisk i dolin rzecznych w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska (PLB200003)”. Tym samym zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w 6-dniowych workcampach, podczas których będziemy działać na rzecz ochrony przyrody. Wzorem z lat ubiegłych, można przyjechać na cały turnus, bądź na kilka wybranych dni.

Zapewniamy całodzienne wyżywienie (mięsne/wegetariańskie) podczas trwania turnusu, pościel i nocleg w Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku, sprzęt do pracy w terenie, świetną atmosferę oraz przepiękne okoliczności podlaskiej przyrody :)

Terminy obozów:

  • 24.06-29.06.2019
  • 19.08-24.08.2019
  • 16.09-21.09.2019

O tym jak było w poprzednich latach można poczytać TU. Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Drugi rok projektu dubeltowego realizowanego na terenie Puszczy Knyszyńskiej już za nami. Niestety tyle też czasu potrzebowaliśmy na uzyskanie pozwoleń na budowę. Ale już je mamy i dlatego z końcem minionego roku zaczęliśmy dużą inwestycję budowlaną, polegającą na zasypywaniu rowów melioracyjnych, remoncie istniejących przepustów, jak też budowie nowych przepustów, które w przyszłości umożliwią wjechanie sprzętu na łąki, które co roku kosimy oraz remoncie całkiem niemałego odcinka dróg gruntowych.

W pierwszej kolejności zajęliśmy się rowami w okolicach Gródka. W sumie zasypaliśmy już 1810 m rowów oraz dokonaliśmy konserwacji rowu na dł. 850 m. Konserwacja ta była warunkiem uzyskania zgody na zasypanie rowów, znajdujących się w graniach działek należących do PTOP.

Na jednej z działek, gdzie w sezonie wiosna-lato prowadzony jest wypas konika polskiego, wybudowaliśmy oczko wodne, które stanowić będzie wodopój dla koni.

Ruszyliśmy też z remontem dróg: jedna w okolicy miejscowości Pieńki (1180 m), druga niedaleko wsi Kowalowy Gród, obręb Kuryły (2220 m).

Pierwsza część robót potrwa do końca lutego, kolejna zacznie się po sezonie ptasim.

Geodezyjne wytyczenie drogi fot MPotockaGeodezyjne wytyczenie przebiegu drogi fot MPotockaI po rowie fot MPotockaLokalizacja przyszlego nowego przepustu fot M PotockaLokalizacja remontu przyszlej drogi fot MPotockaOczko wodne fot MPotockaOczko wodne wodopoj dla konikow polskich fot MPotockaPrzebieg prac fot MPotockaRemontowanie drogi obreb Pienki fot MPotockaRemont drogi ukladanie geowlokniny fot MPotocka

Zbawienną rolą w ochronie ptaków siewkowych jest ekstensywne użytkowanie łąk poprzez ich koszenie i/ lub wypas. Zarówno coroczne koszenie łąk, jak i wypas wpływają na spowolnienie procesu zarastania terenów otwartych, łąk i dolin rzecznych. W przypadku wypasu mamy jednak do czynienia z procesem zbliżonym do naturalnego, którego efekty są korzystniejsze, gdyż następują stopniowo i z różnym nasileniem.    
Wypas sprawia, że w krajobrazie w całym okresie lęgowym dominują niskie i okresowo średniowysokie zbiorowiska trawiaste, szuwarowe i ziołoroślowe (preferowane przez dubelty). Ponadto, dzięki zgryzaniu oraz rozdeptywaniu darni przez pasące się zwierzęta siedliska te posiadają strukturę łanową lub luźnokępkowa, zaś przy warstwie przyziemnej zwykle nie tworzy się zwarta jednorodna ruń. Pasące się na łąkach konie czy krowy poprzez rozdeptywanie zbitej obumarłej roślinności tworzą niezliczoną ilość mikrosiedlisk, które byłyby niedostępne przy tradycyjnym mechanicznym koszeniu. Wypas zapewnia więc wysoką mozaikowość siedliska oraz w porównaniu do wczesnych koszeń, zwiększa szansę na przetrwanie gniazda i przeżycie młodych dubeltów.
Uwzględniając dane pozyskane z innych projektów postanowiliśmy po raz pierwszy wprowadzić wypas konika polskiego również w dolinę rzeki Supraśl. W ramach projektu dotyczącego ochrony dubelta na terenie dolin rzecznych Puszczy Knyszyńskiej ogrodziliśmy ponad 4500 m łąk (powierzchnia łąk to około 50 ha), gdzie w sezonie wypasanych jest blisko 40 koni.
Już dzisiaj wiemy, że ogrodzenie elektryczne, w którym wypasane są konie stopniowo, z roku na rok stwarza doskonałe warunki żerowiskowe dla dubelta i innych ptaków siewkowych. Efekty kolejnych powierzchni przewidzianych pod wypas będą przez nas obserwowane w następnych latach trwającego projektu.

 

DSC01545DSC01548DSC01608DSC0161120180908 141732z20180908 141716z

Zima za pasem, więc żeby umilić jesienne, pochmurne dni wspomnijmy kalitnikowe obozy dla wolontariuszy :)

Od dłuższego czasu na podsumowanie czekały czwarty i piąty workcamp. Pierwszy z nich odbył się w dniach 17-22 września, drugi zaś w dniach 8-13 października. Terminy dość późne, ale pogoda była bardzo sprzyjająca, bo wciąż letnia. Prace podczas obydwóch turnusów skupiły się na drewnianym ogrodzeniu wokół łąki, na której wypasane są nasze koniki polskie w Gródku. A dokładniej, naszym celem było zabezpieczenie płotu przed konikami poprzez zamontowanie stalowej linki, na długości 2,2 km. Dzięki temu, w przyszłym roku przez linkę popłynie prąd, tym samym uniemożliwi to konikom m.in. przekładanie głów pomiędzy żerdziami, co niestety nierzadko kończy się wyłamaniem żerdzi, czy nawet samych słupków. Drugim naszym zajęciem było rozebranie starego i postawienie nowego płotu przy domu w Kalitniku. Od wkopania słupków, po przybicie sztachet. Prace - jak zawsze w wykonaniu naszych wolontariuszy - spisane na medal :)

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za przybycie i zaangażowanie. Bardzo nas cieszy, że osoby biorące udział w naszych obozach lubią na nie wracać w kolejnych latach.

Tym samym pragniemy zaprosić wszystkich zainteresowanych do udziału w przyszłorocznej edycji, tym bardziej iż będą to już ostatnie workcampy realizowane w ramach projektu "Czynna ochrona dubelta na terenie torfowisk i dolin rzecznych w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska (PLB200003)". 

 

DSC01603DSC01595DSC01607DSC01621DSC01636DSC01647DSC01650DSC01652DSC01660DSC01840

Realizacja projektu "Czynna ochrona dubelta na terenie torfowisk i dolin rzecznych w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska (PLB200003)" nierozerwalnie wiąże się z jego promocją podczas lokalnych festynów. W tym roku wzięliśmy udział w trzech wydarzeniach: 07.08 - "Zabawa na Annę" w Królowym Moście, 01.09 - Dożynki Gminne w Gródku oraz 08.09 - "Święto Grzyba" w Sokolu.

Podczas tych dni udzielaliśmy informacji o projekcie, sytuacji populacji dubelta i innych ptaków siewkowych w Polsce. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się konkurs kierowany zarówno do dzieci jak i dorosłych, polegający na rozpoznawaniu ptaków. Uczestnicy otrzymywali nagrody w postaci długopisów, smyczy, kubków, koszulek i toreb wydanych w ramach projektu. Zapraszamy w przyszłym roku :)

 

 

IMG 20180908 161045757IMG 20180908 16095911520180807 18571820180901 184114

W drugiej połowie sierpnia odbył się trzeci obóz dla wolontariuszy w Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku, organizowany w ramach projektu "Czynna ochrona dubelta  na terefnie torfowisk i dolin rzecznych w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska (PLB200003)".

Poniedziałek, już tradycyjnie, spędziliśmy na wspólnej integracji oraz przygotowaniu pomieszczeń na nasz pobyt. W trakcie kolejnych dwóch dni poświęciliśmy się intensywnej pracy na rzecz rezerwatu torfowiskowego Gorbacz,  na terenie którego sukcesywnie usuwaliśmy zakrzaczenia w postaci brzozy. Na czwartek zaplanowany był transport koni z Kalitnika do Gródka (gdzie w lipcu, w ramach przedmiotowego projektu, ogrodziliśmy blisko 30 ha łąk), w związku z czym podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza z nich zajęła się przygotowaniem nowej kwatery na przybycie koni, tj. przetransportowaniem poidła, a następnie wpuszczaniem koni. Druga grupa miała niełatwe zajęcie polegające na odłowieniu wybranych koni z pastwiska w Kalitniku i pomocy przy ich załadunku do przyczepy. Łącznie odbyły sie dwa transporty koni. Do nowego stada dołączyły także konie wypasane przez nas w Gródku, na terenie ogrodzenia elektrycznego, które już przeprowadziliśmy "w ręku". Ostatniego dnia zdemontowaliśmy część elektrycznego ogrodzenia z pastwiska, z którego zabraliśmy konie oraz podjęliśmy się drobnych napraw ogrodzeń drewnianych już w Kalitniku.

Serdecznie zapraszamy na ostatni obóz w tym roku, który odbędzie się w dniach 8-13.10. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 DSC01398DSC01414IMG 20180823 101729924DSC01461DSC01468DSC01504DSC01544DSC01548DSC01562IMG 20180825 104812207 HDR

Zapraszamy na ostatni już w tym roku obóz dla wolontariuszy w Kalitniku, który odbędzie się w dniach 8-13 października.

Zapewniamy: nocleg (w tym pościel) w Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku, wyżywienie (mięsne/wegetariańskie), sprzęt do pracy oraz świetną atmosferę :) W planach ogólnie pojęte działania na rzecz ochrony przyrody (prace będą dostosowane do uczestników i bieżących potrzeb).

Zgłoszenia należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

A jak było na poprzednich turnusach można przeczytać w zakładce: Aktualności

W dniach 16-21 lipca odbył się drugi workcamp w Kalitniku, realizowany w ramach projektu "Czynna ochrona dubelta na terenie torfowisk i dolin rzecznych w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska (PLB20003)". Początkowo pogoda nas nie rozpieszczała i w deszczowe dni skupiliśmy się na pracach przy stacji terenowej. Zaczęliśmy od przygotowania pomieszczenia gospodarczego na naszą stołówkę oraz zaimpregnowania sztachet, mających tworzyć płot przy domu. W środę deszczowe chmury nas opuściły, więc przenieśliśmy się do Gródka, gdzie zajęliśmy się pracami przy ogrodzeniu elektrycznym. Panowie podzielili się na dwie drużyny i będąc w posiadaniu podkaszarek wykosili trawę bezpośrednio pod ogrodzeniem. Z kolei panie zajęły sie konserwacją ogrodzenia, tj. wymieniły górny sznurek na całej długości oraz poprawiły wysokość zaczepienia izolatorów na każdym słupku. W czwartek powróciliśmy do prac przy stacji terenowej, gdzie - wcześniej zaimpregnowane sztachety - tym razem pokryliśmy pierwszą warstwą farby. Wieczór spędziliśmy na wspólnych rozmowach przy ognisku oraz przy dźwiękach gitary naszego wolontariusza - Igora. W piątek pochłonęły nas prace porządkowe w domu i w budynku gospodarczym, a po południu czekała na naszych wolontariuszy dodatkowa atrakcja. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wypuszczaniu młodych kulików wielkich, na terenie naszego ogrodzenia elektrycznego w Gródku. Ptaki zostały odchowane w wolierze przez Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" w ramach projektu "Realizacja Krajowego Planu Ochrony Kulika Wielkiego - Etap I" POIS.02.04.00-00-0019/16.

DSC01051DSC01086DSC01102DSC01109

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.