img_0648Po dwóch latach trwania programu ochrony jerzyka w Olsztynie w 2011 przyspieszamy!  Dotychczas udało nam się powiesić 100 budek lęgowych dla jerzyków na osiedlu Pieczewo.  W tym roku, za namową naszej wolontariuszki Pani Barbary Lejszo (serdecznie dziękujemy!), udało się zdobyć większe środki i dowiesiliśmy kolejne 500 (słownie: pięćset) budek!

Ta imponująca liczba budek została zamontowana na blokach znajdujących się na osiedlach Pieczewo, Jaroty i Nagórki (gdzie mieści się olsztyńskie biuro PTOP). Mamy nadzieję, że ptaki szybko znajdą nowe miejsca na założenie gniazd i już niebawem będziemy mogli cieszyć się ich widokiem. Z doświadczenia tych, co budek wieszają wiele więcej niż my, wynika że trzeba poczekać minimum 2-3 lata na pierwsze lęgi.  Zatem może już w najstarszych budkach coś się dzieje. Postaramy się to niebawem sprawdzić. Tymczasem kilka wybranych zdjęć montażu.  Jak widać budki były wieszane grupami, co ma imitować kolonie lęgowe jerzyków sięgające do kilkudziesięciu par.

Budki zostały sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

 

Drukuj