dublet

www-dzialki-ZawykiChyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zarządzanie własnymi gruntami jest dużo bardziej efektywne niż operowanie na cudzych działkach. Co więcej mamy pewność, że zakupione grunty będą przeznaczone tylko i wyłącznie na cele ochrony przyrody, co zresztą gwarantują odpowiednie zapisy w aktach notarialnych. Dlatego bardzo ważnym działaniem, które zaplanowaliśmy w ramach projektu jest zakup 160 ha w sąsiedztwie tokowisk dubeltów. Od września 2012 r. udało się nam nabyć już ponad 117 ha. Na tę powierzchnię złożyły się aż 104 działki, czyli średnio jedna działka miała 1,125 ha. Najmniejsze działki miały powierzchnię rzędu 0,1 ha, największa zakupiona działka – 27,02 ha. To pokazuje jak duże jest rozdrobnienie własności w Dolinie Górnej Narwi, szczególnie widoczne w okolicach wsi Zawyki oraz Samułki Małe i Duże (załączona mapka). Te okolice to zresztą zupełnie nowe dla PTOP obszary, gdzie nie mieliśmy dotychczas swoich gruntów. Zakupione w tej okolicy działki to swego rodzaju „zaczyn", jądro kondensacji wokół którego planujemy scalać powierzchnie, by w przyszłości swobodnie nimi zarządzać kierując się tylko dobrem przyrody, tak jak ma to miejsce chociażby w okolicy Trześcianki. Tutaj prowadzone konsekwentnie od kilkunastu lat zakupy ziemi pozwalają nam swobodnie kosić duże powierzchnie, budować brody, remontować drogi dojazdowe i kształtować siedliska dla dubeltów w ramach aktualnie realizowanego projektu.

 

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.